Decathlon jednak wycofuje się z Rosji. Dziś francuska sieć sklepów sportowych wydała komunikat prasowy w tej sprawie. Do tej pory firma nie uginała się pod ciężarem płynącej zewsząd krytyki, dotyczącej ciągłej współpracy z rosyjskim agresorem. Co wpłynęło na zmianę decyzji?
Przypomnijmy, że odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę, wiele międzynarodowych koncernów zaczęło opuszczać rynek agresora.
Jako jedna z pierwszych oświadczenie w tej sprawie wydała AMIC Polska, w którym spółka wyraźnie podkreśliła, że należąca do niej sieć 116 polskich stacji paliw AMIC Energy nie jest powiązana kapitałowo z koncernem Lukoil ani z innymi podmiotami gospodarczymi Federacji Rosyjskiej. Spółka zareagowała po wezwaniach do bojkotu stacji, w tym po oficjalnym zerwaniu współpracy przez Miasto Gdańsk. >>AMIC oświadcza: nie jesteśmy powiązani z Lukoilem i Federacją Rosyjską<<
Koncerny, które mimo coraz większej presji otoczenia, pozostawały na rosyjskim rynku, były z kolei bojkotowane przez klientów i internautów. Tak było w przypadku Coca-Coli, która mimo krytyki spokojnie poinformowała, że zamierza nadal sprzedawać swoje produkty w Rosji, która jest dla marki jednym z najbardziej dochodowych rynków. <<Jedni wojnę bojkotują, inni ignorują. Coca-Cola nie wycofa się z Rosji>>.
Ostatecznie gigant opuścił rynek rosyjski kilka dni później, śladem innych międzynarodowych korporacji: Starbucksa, PepsiCo, Apple, Nike, Visy, BMW, Audi czy Forda. Ale i tak internauci zawyrokowali, że straty wizerunkowej Coca-Cola już nie nadrobi.
Na błędach Coca-Coli niczego nie nauczyły się natomiast napiętnowane z każdej strony francuskie sieci sklepów: Auchan, Leroy Merlin i Decathlon. Aż do dziś, kiedy ten ostatni wydał oficjalny komunikat prasowy o opuszczeniu rynku Putina. Firma deklaruje w nim solidarność z walczącą Ukrainą.
W Decathlon mamy silną kulturę firmy oraz wyznajemy wartości, które są dla nas inspiracją i łączą nas niezależnie od granic - czytamy na wstępie komunikatu zamieszczonego przez Decathlon Polska. - Globalnie, nasze wysiłki natychmiast skupiły się na zapewnieniu bezpieczeństwa i wsparciu wszystkich 125 Decathlończyków z Ukrainy. Jesteśmy bardzo dumni z tego bezprecedensowego przykładu solidarności ze strony członków drużyny Decathlon. W naszym kraju przyjęliśmy trzydziestu członków ukraińskiego zespołu, część z nich z rodzinami.
W dalszej części zamieszczonej na stronie Decathlon Polska informacji czytamy, że stworzony został dedykowany zespół, który jest najbliżej potrzebujących i współpracuje z lokalnymi organizacjami pozarządowymi. Powstał również międzynarodowy fundusz solidarności o wartości miliona euro na wsparcie poszkodowanych.
Dziś chcielibyśmy poinformować, że planujemy zamknięcie naszych sklepów i zawieszenie działalności handlowej w Rosji. Teraz musimy zrobić jeszcze więcej, aby pomóc ludności z Ukrainy. To jest nasz priorytet. Dziękujemy za zrozumienie oraz wsparcie - dodają przedstawiciele sieci Decathlon.
Przypomnijmy, że wczoraj informowaliśmy o bojkocie sieci Auchan i Leroy Merlin przez przestawicieli związków zawodowych górników z Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80". W tym tygodniu związkowcy planują pikietę informacyjno-protestacyjną przed sklepami tych sieci w kilku miastach na Śląsku. <<Najpierw Niemcy, teraz Francja. Górnicy bojkotują Auchan i Leroy Merlin>>
Czy powody podane przez w komunikacie to jedyne przesłanki do zmiany decyzji? Okazuje się, że kolejnym z powodów jest problem z dostawami.
Aż 92 proc. z nich ustało na skutek gospodarczych sankcji, nałożonych na Rosję przez Zachód - pisze "le Parisien".
Trudności z realizowaniem dostaw sprawiają, że prowadzenie działalności jest niemożliwe - przyznaje sieć.
Decathlon zapowiada ponadto, że zamierza nadal wspierać swoich pracowników w Rosji, a tych było około 2,5 tysiąca. Szczegóły nie są na razie znane.
Co sądzicie o decyzji sieci Decathlon? Czy na jej zmianę wpłynęły sankcje?
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Wojsko zaprasza na pierwsze targi pracy. “Możliwość awansu i brak rutyny”
3629Jak założyć fundację rodzinną? Przedstawiamy 6 kroków, jak to zrobić
1178Zmieniła przekonania, mierzyła wysoko - Klaudia Klimas inspirowała podczas 5. Dnia Kobiet Przedsiębiorczych
588Sukces Targów BHP w Katowicach. To była największa impreza na Śląsku
550Kierowca autobusu funkcjonariuszem publicznym? Trwają prace nad ustawą
250Podwyżki dla żołnierzy WOT. Na takie zarobki terytorialsi mogą liczyć w 2023 roku
+2 / -0KSSE: większe wsparcie dla części inwestorów w woj. śląskim
+2 / -0Zwolnienia grupowe w fabryce silników w Bielsku-Białej. Pracę w Stellantis straci 300 osób
+2 / -0Przed nami XXV Ogólnopolskie Targi „Edukacja 2023” w Katowicach
+1 / -0Wojsko zaprasza na pierwsze targi pracy. “Możliwość awansu i brak rutyny”
+9 / -8Wojsko zaprasza na pierwsze targi pracy. “Możliwość awansu i brak rutyny”
1Czy ChatGPT rozumie żarty, emocje, sarkazm? Eksperci znają odpowiedź
0Kierowca autobusu funkcjonariuszem publicznym? Trwają prace nad ustawą
0Zmieniła przekonania, mierzyła wysoko - Klaudia Klimas inspirowała podczas 5. Dnia Kobiet Przedsiębiorczych
0Sukces Targów BHP w Katowicach. To była największa impreza na Śląsku
0