Łódź, Lublin i Gdańsk - według najnowszego rankingu Polskiego Związku Firm Deweloperskich to w tych miastach administracja działa najsprawniej, a warunki inwestowania są najbardziej przejrzyste. Jak w zestawieniu wypadła stolica województwa śląskiego? Sprawdzamy.
Ranking Miast to zestawienie miast wojewódzkich, promujący samorządy najsprawniej wydające decyzje niezbędne do rozpoczęcia inwestycji deweloperskich oraz te, które mają wysoki stopień pokrycia swoich terenów planami miejscowymi.
Tegoroczna edycja – po raz pierwszy – uwzględnia również liczbę pozytywnych uchwał o ustaleniu lokalizacji inwestycji mieszkaniowej (tzw. uchwały mieszkaniowe).
Ranking jest swego rodzaju barometrem nastrojów rynkowych na danym terenie.
W tegorocznej edycji na trzecim miejscu uplasował się Gdańsk, na drugim Lublin, zaś laur zwycięstwa powędrował do Łodzi.
Wyłaniając zwycięzcę brano pod uwagę:
Ranking bazuje na danych pozyskiwanych z ogólnopolskich rejestrów oraz bezpośrednio od samorządów w trybie dostępu do informacji publicznej.
Jak podkreśla Aleksandra Krupińska, prawniczka Polskiego Związku Firm Deweloperskich odpowiedzialna za przygotowanie Rankingu Miast, efektywne wydawanie decyzji administracyjnych jest kluczowe dla rozwoju działań deweloperskich.
W 2023 roku zdecydowana większość decyzji o warunkach zabudowy w stolicach województw została wydana w czasie przekraczającym 60 dni od momentu złożenia wniosku przez inwestora. Niektóre miasta, np. Kraków czy Wrocław, wciąż mają dużo do zrobienia w tej kwestii – wskazuje Krupińska.
Zwraca uwagę, że bardzo ważne jest pokrycie miast planami zagospodarowania przestrzennego.
Najwyższe, jak wynika z tegorocznego rankingu, ma Kraków, aż w 78 proc. Na drugim miejscu jest Gdańsk – wyjaśnia Aleksandra Krupińska.
Jeśli chodzi o szybkość wydawania warunków zabudowy, Łódź zasłużenie zdobyła pierwsze miejsce. Niemal 39 proc. decyzji w tej sprawie wydano w terminie krótszym niż 60 dni. Nieco więcej czasu, bo od 61 do 90 dni na wydanie warunków zabudowy potrzebował Gdańsk (33,33 proc. decyzji wydano w tym czasie) i Lublin (26,09 proc.
decyzji).
W obszarze inwestycji biurowych również – w zakresie szybkości wydawania warunków zabudowy – przoduje Łódź: 70 proc. decyzji inwestorzy dostali w terminie krótszym niż 60 dni. Najdłużej, bo powyżej 356 dni, czekali we Wrocławiu (50 proc.), choć trzeba przyznać, że tyle samo (również 50 proc. decyzji) miasto wydało w czasie od 91 do 180 dni.
Nieco gorzej wygląda sytuacja w przypadku inwestycji hotelowych. Żadne z miast nie wydało w 2023 r. decyzji o warunkach zabudowy w terminie do 60 dni. Łódź wydała 75 proc. takich decyzji w terminie od 61 do 90 dni, a Lublin 50 proc. Najgorzej sytuacja wygląda w Katowicach, gdzie 50 proc. decyzji o warunkach zabudowy było wydawanych w czasie dłuższym niż 365 dni.
Jeśli chodzi o pozwolenia na budowę to podobnie, jak w poprzedniej edycji rankingu, przoduje Gorzów Wielkopolski. W tym roku dołączyła do niego Łódź. W obu miastach 100 proc. decyzji o pozwoleniu na budowę wydawanych było w terminie nieprzekraczającym 65 dni (liczonym od momentu złożenia wniosku).
W tegorocznym rankingu przeanalizowano również liczbę pozytywnych uchwał o ustaleniu lokalizacji inwestycji mieszkaniowej, jakie wydały samorządy miast wojewódzkich w latach 2018-2023 (tzw. uchwały mieszkaniowe).
Również w tym zestawieniu prym wiedzie Łódź. Sytuacja wygląda dobrze także w Warszawie czy Kielcach. Widać, że wiele miast przekonało się do tego narzędzia, choć na początku były ostrożne.
Niestety, projekty inwestycyjne z użyciem tzw. lexa mogą być zagrożone z powodu skrócenia okresu obowiązywania ustawy z 2028 r. do końca 2025 r.
PZFD od dawna uważa, że jej obowiązywanie należy przedłużyć.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
PiS do PO ws. Elektrowni Rybnik: weźcie się do roboty!
488Państwowy gigant za miliony sprzedaje dom wczasowy w Ustroniu, u podnóża Równicy
458Największa prywatna kopalnia w Polsce uruchamia wydobycie na nowej ścianie
452Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki za ponad 47 mln zł. Miasto wybrało wykonawcę
449Jest umowa o przyłączenie do gazociągu największego bloku gazowo-parowego w Polsce
427Chorzowski Alstom dostarczy do Niemiec 130 elektrycznych piętrowych pociągów
+3 / -0Nie było żadnej, będą dwie fabryki. Boom na wodorowe inwestycje w województwie śląskim
+4 / -1W Katowicach, w miejscu dawnego dworca autobusowego, wyrosną trzy nowe wieże (wizualizacje)
+3 / -0Z Rybnika do Gliwic Kolejami Śląskimi. Linia S17 coraz popularniejsza
+3 / -0Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki za ponad 47 mln zł. Miasto wybrało wykonawcę
+2 / -0JSW wymienia aparaty regeneracyjne. Największy zakup dla ratownictwa górniczego w historii spółki
0Opłata za przejazd A4 Katowice-Kraków odstrasza kierowców. Ale zarządca wciąż kosi zyski
0Chorzowski Alstom dostarczy do Niemiec 130 elektrycznych piętrowych pociągów
0Spotkanie "na szczycie" ws. Elektrowni Rybnik. "Nie ma obaw o ciągłość dostaw energii i ciepła"
0Nowe pociągi dla śląskiego na ostatniej prostej. Trzy pierwsze składy już w pierwszym kwartale 2025 r.
0