Mimo że jeszcze nie widać wielkiego frontu robót, bowiem trasa obwodnicy biegnie po nowym śladzie, prace przy budowie tej ważnej obwodnicy idą pełną parą. To pierwszy z dwóch odcinków trasy o łącznej długości ponad 24 km, która pozwoli wyprowadzić ruch tranzytowy z centrum Poręby i Zawiercia.
Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, aktualnie na terenie inwestycji trwa wycinka i karczowanie lasów prywatnych. W najbliższym czasie wycinkę drzew na swoim obszarze rozpoczną Lasy Państwowe.
Wykonaliśmy już również odhumusowanie 20 tys. m2 powierzchni gruntu. Do odhumusowania całości trasy wyznaczono obszar o powierzchni ponad 340 tys. m2. Trwają także prace przy przebudowie infrastruktury podziemnej kolidującej z inwestycją, obejmujące sieci energetyczne, oświetleniowe i teletechniczne. Rozpoczęliśmy budowę wiaduktu drogowego nad ulicą Kolejową w Ogrodzieńcu - informuje GDDKiA.
Budujemy obw. #Poręba i #Zawiercie w ciągu #DK78. Wartość 1⃣odc. o dł. 1⃣6⃣,7⃣ km to 4⃣7⃣8⃣mln zł. Odhumusowaliśmy już 2⃣0⃣ tys. m2 pow. gruntu. Przebudowujemy infrastrukturę podziemną kolidującą z inwestycją, budujemy 🌉 Więcej👉https://t.co/dMwTvKlM8k @MI_GOV_PL @GDDKiA
— GDDKiA Katowice (@GDDKiA_Katowice) May 12, 2022
Planujemy rozpoczęcie budowy obiektu inżynierskiego nad linią kolejową i ulicą Grunwaldzką w Zawierciu. Na dwóch wiaduktach w obrębie węzła Kromołów rozpoczniemy wykonywanie pali wierconych pod fundamenty, a nad ulicą Kolejową wykonywanie fundamentów. Będziemy również kontynuowali już rozpoczęte prace, w tym wycinkę drzew, odhumusowanie oraz dalszą przebudowę infrastruktury podziemnej - dodaje rzecznik GDDKiA.
Ruszy także przebudowa sieci wodociągowej i gazowej.
12 maja w Ogrodzieńcu planowane jest wprowadzenie tymczasowej organizacji ruchu na ulicy Poniatowskiego - w ciągu drogi wojewódzkiej nr 791. Utrudnienie spowodowane jest koniecznością budowy objazdu na potrzeby realizacji obiektu wiaduktu drogowego (WD1.10). Wprowadzone tam będzie ograniczenie prędkości do 40 km/h i zawężenie pasa w kierunku Ogrodzieńca.
Obwodnica Poręby i Zawiercia pobiegnie wzdłuż DK78 przez powiaty będziński i zawierciański oraz przez miejscowości Siewierz, Poręba, Łazy, Zawiercie i Ogrodzieniec. Dwujezdniowa obwodnica Poręby i Zawiercia połączy się z funkcjonującą już obwodnicą Siewierza. DK78 komunikuje sąsiadujące miejscowości m.in. z Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice w Pyrzowicach. Dzięki nowemu przebiegowi drogi, tranzyt ominie centra miast, jednocześnie poprawiając warunki życia mieszkańców. Obecnie włączenie się do ruchu z drogi lokalnej lub przejechanie na druga stronę DK78 jest utrudnione, a czasem kierowcy, wymuszając pierwszeństwo, powodują kolizję lub wypadek.
Inwestycja realizowana jest w podziale na dwa odcinki. Pierwszy odcinek o długości 16,6 km zaczyna się w Siewierzu i biegnie w kierunku wschodnim poprzez Porębę do zawierciańskiej dzielnicy Kromołów. Drugi swój początek ma za węzłem Kromołów, a następnie biegnie przez 7,6 km do projektowanego w ramach obwodnic Kroczyc ronda w Żerkowicach. Łączna długość obwodnicy to ponad 24 km.
Do realizacji przygotowywany jest drugi odcinek obwodnicy Poręby i Zawiercia.
21 stycznia 2020 r. podpisaliśmy umowę na przygotowanie kompleksowej dokumentacji projektowej obejmującej projekt budowlany i wykonawczy wraz z materiałami do wniosku o decyzję ZRID dla drugiego odcinka obwodnicy Poręby i Zawiercia (Kromołów - Żerkowice) o długości ok. 7,7 km - informuje GDDKiA.
W październiku 2021 r. ukończony został projekt budowlany. W listopadzie zostało przeprowadzane posiedzenie Zespołu Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych (ZOPI). W kwietniu 2022 r. odbyło się posiedzenie Komisji Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych (KOPI). Złożenie wniosku o wydanie decyzji ZRID zostało zaplanowane w połowie 2022 r. Zadanie to będzie realizowane w formule tradycyjnej w latach 2023-2025.
DK78. Obwodnica Poręby i Zawiercia. Zobaczcie wizualizację:
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Gliwice wybrały wykonawców spalarni odpadów. Inwestycja ma powstać do końca 2028 roku
662Autostrada A4 Katowice-Kraków z trzecim pasem szybciej niż planowano? Jest apel
610863 dodatkowych miejsc postojowych. Nowy parking P5 w Katowice Airport
594JSW: ratownicy z Pniówka testują sprzęt, jakiego w Europie jeszcze nie było
348S1 - tak powstaje jedna z najważniejszych inwestycji drogowych w Śląskiem (zdjęcia)
177Trzy pierwsze Impulsy dla śląskiego już kursują. To pierwsza część zamówienia za 1,5 mld zł (foto)
+2 / -0S1 - tak powstaje jedna z najważniejszych inwestycji drogowych w Śląskiem (zdjęcia)
+1 / -0Gliwice wybrały wykonawców spalarni odpadów. Inwestycja ma powstać do końca 2028 roku
+1 / -0863 dodatkowych miejsc postojowych. Nowy parking P5 w Katowice Airport
+1 / -0Centrum handlowe w miejscu dawnej huty. Siemianowice Śląskie zagospodarują teren po Hucie Jedność
+2 / -1S1 - tak powstaje jedna z najważniejszych inwestycji drogowych w Śląskiem (zdjęcia)
0JSW: ratownicy z Pniówka testują sprzęt, jakiego w Europie jeszcze nie było
0Gliwice wybrały wykonawców spalarni odpadów. Inwestycja ma powstać do końca 2028 roku
0Autostrada A4 Katowice-Kraków z trzecim pasem szybciej niż planowano? Jest apel
0863 dodatkowych miejsc postojowych. Nowy parking P5 w Katowice Airport
0