Oto pytanie, na które poszuka odpowiedzi kilkuset ekspertów, panelistów, przedsiębiorców, ekonomistów, naukowców i przedstawicieli ministerstw podczas czwartej edycji Forum Wizja Rozwoju. Największe wydarzenie gospodarcze w północnej Polsce zapowiedziano na 24-25 czerwca. Będą na nim poruszone też tematy istotne z punktu widzenia przyszłości Śląska.
- Trzy lata doświadczeń i renoma Forum pozwoliły nam zbudować program tegorocznej edycji zgodnie z najważniejszymi i najbardziej aktualnymi wyzwaniami polskiej gospodarki – zapewnia dr Andrzej Michalak, prezes Fundacji Wizja Rozwoju.
– Optymalizujemy też czas paneli, przeznaczając więcej aktywności na dyskusję, która cieszy się dużą popularnością i przynosi wiele pożytku. Podczas poprzednich edycji Forum urodziły się pomysły, które z powodzeniem stosowane są w życiu publicznym, w tym m.in. rozwiązania w dziedzinie e-gospodarki i informatyzacji służby zdrowia, niezwykle przydatne w czasie pandemii.
IV Forum zamierza poświęcić uwagę energetyce, a zwłaszcza źródłom produkcji energii od atomu po biogaz, poprzez projekt morskiej energetyki wiatrowej. Część sesji plenarnych poświęcona zostanie gospodarce morskiej, inwestycjom obszarowym na wybrzeżu, ograniczeniom w przemyśle stoczniowym i perspektywom rozwoju portów. Nie zabraknie spotkań dedykowanych inwestycjom, transportowi oraz geopolityce. Tradycyjnie Forum zajmie się też tematem srebrnej gospodarki, czyli przestrzenią aktywności seniorów stanowiących istotną grupę uczestników rynku. Dyskusja ekspertów i polityków obejmie tematy Nowego Ładu proponowanego przez rząd oraz Centralnego Portu Komunikacyjnego i przekopu Mierzei Wiślanej. Uczestnicy specjalnego panelu poszukają również pomysłów na dywersyfikację produkcji i jej uniezależnienia od krajów azjatyckich, głównie Chin.
Nowością w programie wydarzenia będzie blok 3W: Węgiel-woda-wodór realizowany wspólnie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, a poświęcony m.in. możliwościom wykorzystania węgla nie jako paliwa, ale surowca produkcyjnego. Organizatorzy zapowiadają również sesję poświęconą zależnościom gospodarki i polityki: miejscu Polski w gospodarce kontynentu i świata, kryzysowi wartości europejskich i jego oddziaływaniu na rodzimą ekonomię, czy wpływu mediów na procesy gospodarcze.
Wiele paneli poruszy zagadnienia statusu i rozwoju polskiej gospodarki w kontekście pandemii.
Podobnie jak w latach ubiegłych honorowy patronat nad wydarzeniem obejmie premier Mateusz Morawiecki, a swój udział w Forum zadeklarowały już ministerstwa kompetencyjnie związane z tematyką paneli.
- Zapraszamy wszystkich zainteresowanych polską gospodarką– mówi Andrzej Michalak. – Możemy się różnić poglądami, ale wartością spotkań podczas Forum jest wspólne wypracowywanie rozwiązań, które służą wszystkim.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
ROW, najlepsza kopalnia PGG, uruchamia nową ścianę
14467Ustawa o rekompensatach do węgla dziurawa. Prawnik: skorzystają tylko kopalnie
8587Będzie drożej na A4 Katowice – Kraków. Wyższe stawki od lipca
6631Górnicy krytykują rządowy projekt dopłat do węgla. Kolorz: lepiej wrócić do kartek
3760Strzały i helikoptery na Śląsku. W nocy na dawnych kopalniach ćwiczyło wojsko
3406Skandal na Pniówku. Związkowiec zwolniony za fikcyjne zjazdy
+168 / -14Policja złapała 4 oszustów skupujących węgiel ze sklepu PGG (wideo)
+52 / -2Górnicy krytykują rządowy projekt dopłat do węgla. Kolorz: lepiej wrócić do kartek
+45 / -2Zbiorowa „awaria” na stacji paliw w Bielsku-Białej. Kierowcy: auta padają na widok cen na pylonie
+23 / -8Ciepłownie w tarapatach. Związkowcy ostrzegają: kaloryfery mogą być zimne
+12 / -4Wakacyjna promocja na paliwo nie dla wszystkich. Obajtek: Taniej o 30 groszy tylko dla klientów Orlen
1Rząd otwiera Polskę na wiatraki. To sposób na tańszy prąd
0Rafako i firma z Korei idą w atom. Globalny gracz partnerem w jądrowych projektach
0Sektor MŚP coraz chętniej inwestuje w Specjalnych Strefach Ekonomicznych
0Program dla Śląska już bez górników. Kolorz: na rząd nie ma co liczyć
0