23 sierpnia rząd przyjął projekt ustawy o wsparciu dla odbiorców ciepła. "Przygotowaliśmy rozwiązanie, które trafia do wszystkich odbiorców ciepła, którzy potencjalnie mogą być dotknięci podwyżkami cen ciepła i ciepłej wody" - zapowiadała minister Anna Moskwa. Mechanizmem wsparcia mają zostać objęte gospodarstwa domowe, które ogrzewają domy gazem LPG, drewnem, pelletem lub olejem opałowym. A co z użytkownikami gazu ziemnego z sieci gazowej? O to, czy ich również będą dotyczyły dopłaty, zapytaliśmy w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.
Mamy do czynienia z rekordami na rynkach gazu. To wszystko przekłada się na życie mieszkańców i dziś chcemy zaprezentować dwie ustawy, które przyjęliśmy na RM i mają łagodzić te trudności, ale też ustawę, która daje dodatkowe możliwości samorządom - mówił we wtorek premier Mateusz Morawiecki. <<Dopłaty do ogrzewania. Jest projekt ustawy>>
Obok tej ustawy, która wprowadziła dodatek węglowy, wprowadzamy dzisiaj dodatkowe możliwości finansowania ciepła - dodał szef rządu.
Premier @MorawieckiM w #KPRM: Mamy do czynienia z rekordami na rynkach gazu. To wszystko przekłada się na życie mieszkańców i dziś chcemy zaprezentować dwie ustawy, które przyjęliśmy na RM i mają łagodzić te trudności, ale też ustawę, która daje dodatkowe możliwości samorządom. pic.twitter.com/UzNAKFDxJV
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) August 23, 2022
Wymienione przez premiera źródła ciepła, o których mowa w ustawie, to: ciepło oparte o pellet, o LPG, o olej opałowy, o drewno opałowe, a także o ciepło systemowe.
Co zaś z tymi, którzy ogrzewają domy gazem ziemnym z sieci? O nich w ustawie ani słowa. O to, czy ich również obejmie rządowe wsparcie, postanowiliśmy więc zapytać w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.
Poniżej publikujemy odpowiedź, która dotarła do nas z Wydziału Komunikacji Medialnej w Departamencie Edukacji i Komunikacji Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Dla najbardziej wrażliwych odbiorców gazu ziemnego opracowano kompleksowy mechanizm wprowadzany ustawą o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu, która weszła w życie 29 stycznia 2022 r. Ustawa zamraża na rok ceny gazu ziemnego na poziomie cen zatwierdzonych przez Prezesa URE pod koniec ubiegłego roku - czytamy w komunikacie.
Jak wynika z dalszej części, oznacza to, że pomimo znacznie wyższych wzrostów cen paliwa gazowego, wzrosty tych cen dla odbiorców objętych ochroną taryfową będą ograniczone.
Ustawa ta poszerza także katalog podmiotów korzystających z ochrony taryfowej cen. Oprócz gospodarstw domowych, w tym w budynkach wielolokalowych, uprawnione do niej są też kluczowe instytucje, w tym szpitale, jednostki edukacyjne, kościoły czy ośrodki pomocy społecznej. Ustawa zapewnia również wszystkim spółdzielniom i wspólnotom, które dotychczas z różnych przyczyn nie korzystały z ochrony taryfowej, transparentny i prosty mechanizm pozwalający, z mocą wsteczną, na obniżenie wysokości rachunków za gaz ziemny - czytamy.
Jak informuje MKiŚ, dodatkowo Sejm przyjął ustawę wzmacniającą bezpieczeństwo gazowe państwa. Zakłada ona m.in. przedłużenie do końca 2027 r. ochrony taryfowej odbiorców domowych i strategicznych instytucji pożytku publicznego, takich jak np. szpitale, szkoły i przedszkola.
Jednocześnie informujmy, że w ramach Tarczy Antyinflacyjnej podjęte zostały działania osłonowe. Pakiet ochronny przewiduje czasowe zmniejszenie obciążeń podatkowych w obrębie energii elektrycznej, gazu ziemnego, ciepła czy też paliw od początku 2022 r. Chodzi o obniżkę m.in. podatku VAT na energię elektryczną i ciepło do 5%, podatku VAT na gaz ziemny do 0%, a także zwolnienie z podatku akcyzowego energii elektrycznej zużywanej w gospodarstwach domowych - czytamy w dalszej części komunikatu.
Ministerstwo przypomina też, że wprowadzony został rónież dodatek osłonowy, który zapewnił wsparcie dla ok. 6,84 mln gospodarstw domowych w Polsce, w pokryciu części kosztów energii oraz powiązanych z nimi rosnących cen żywności i usług. Wnioski o dodatek osłonowy można składać do końca października 2022 r. Maksymalna kwota wsparcia to ponad 1400 zł.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
~Katarzyna Konieczna 2022-08-29
10:08:19
Ustawa zamraża ceny do końca tego roku.A co rachunkami za okres grzewczy 01-05/2023 !!!!!