Urząd marszałkowski ogłosił zmiany w Regionalnym Programie Operacyjnym woj. śląskiego do 2020 r. Co nowego? M.in. - zlikwidowanie wsparcia finansowego do zakupów pojazdów napędzanych wyłącznie silnikami diesla oraz nowe dotacje do wymiany przestarzałych kotłów. Na co można uzyskać pieniądze z UE ?
Regionalny Program Operacyjny rozszerzony został o trzy nowe obszary wsparcia, które mają być odpowiedzią na aktualne potrzeby regionu i jego mieszkańców.
W walce ze smogiem i jego główną przyczyną tzw. niską emisją pomóc ma możliwość wsprawcia projektów wymiany źródeł ciepła na wysokosprawne kotły. Opalane mają być m.in. paliwem stałym wraz z ewentualną termomodernizacją i podłączeniem odnawialnych źródeł energii.
Możliwość tę przewiduje nowy kształt tzw. czwartej osi priorytetowej RPO, w której znalazły się projekty związane z efektywnością energetyczną, odnawialnymi źródłami energii i gospodarką niskoemisyjną.
Zlikwidowano natomiast możliwość wsparcia dla pojazdów napędzanych wyłącznie silnikami diesla. Dodano zaś opcje uzyskania dopłaty do budowy i przebudowy tras rowerowych.
Na dodatkowe wsparcie śląskiego RPO mogą liczyć też przedsiębiorcy. Będą oni mogli inwestować w usługi proinnowacyjne. Uzyskają też pomoc w nawiązywaniu długoterminowych relacji partnerskich z zagranicznymi przedsiębiorcami oraz w promocji śląskich pomysłów biznesowych poza krajem. Efektem ma być większe umiędzynarodowienie gospodarki regionu.
Zmieniła się też część RPO dotycząca transportu. Samorządy zyskają możliwość otrzymania unijnego wsparcia na budowę dróg powiatowych i gminnych.
Z wojewódzkiego RPO będzie można też otrzymać dopłatę do programów związanych z rozwojem edukacji (np. do przedszkoli). Rozszerzono również katalog osób, które mogą uzyskać wsparcie na rynku pracy: są to tzw. ubodzy pracujący, osoby zatrudnione na umowach krótkoterminowych oraz pracujący w ramach umów cywilnoprawnych. Ponadto na pomoc mogą liczyć reemigranci, imigranci, osoby odchodzące z rolnictwa oraz ich rodziny.
W obecnym śląskim RPO znajduje się najwięcej środków spośród programów regionalnych w Polsce - 3,477 mld euro (przeliczane na ponad 14,63 mld zł). W procedurze konkursowej rozdzielonych ma zostać 12,15 mld zł; w pozakonkursowej – 1,73 mld zł.
Tagi: RPO, dotacje z UE, dofinansowanie
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
PGG otwarta na współpracę z Rudą Śląską. Kolejne rozmowy o transformacji
844Kiedy paczka brzęczy. Pszczoły na pokładzie - innowacja w transporcie
539Tauron z rekordową EBITDA za 2024 rok. Wzrosty mimo spadku przychodów i niższych cen energii
537Wojna celna USA - czy uderzy w polski i śląski biznes? Eksperci: Największym zagrożeniem niepewność
504Wielki Piątek na stacjach paliw. Na Śląsku najtańsze benzyna i diesel, LPG też w dobrej cenie
480Wielkanoc 2025: Święta droższe niż zwykle – jak radzą sobie polskie gospodarstwa?
+4 / -0Wojna celna USA - czy uderzy w polski i śląski biznes? Eksperci: Największym zagrożeniem niepewność
+3 / -0Tauron z rekordową EBITDA za 2024 rok. Wzrosty mimo spadku przychodów i niższych cen energii
+2 / -0Stylowy taras i bezpieczny samochód - komfort na Twoim podwórku przez cały rok
+1 / -0Człowiek z pasją - pan Krzysztof posiada największą kolekcję dzwonków na świecie. Swoją fascynacją dzieli się z całym światem
+1 / -0"One in, two out". Przełom deregulacyjny staje się faktem - premier przedstawił propozycje dla biznesu
0UE odrobiła lekcje po powodzi 2024. Szybsze reakcje na klęski żywiołowe
0ZUS przypomina: wnioski o 800 plus tylko do końca kwietnia
0Stylowy taras i bezpieczny samochód - komfort na Twoim podwórku przez cały rok
0Tauron z rekordową EBITDA za 2024 rok. Wzrosty mimo spadku przychodów i niższych cen energii
0
~lokalny 2018-08-30
16:09:27
I bardzo dobrze. Dotacje powinny być ECO.
~mlodypolak 2018-09-12
16:22:23
Niestety docenimy wartość dotacji unijnych i ich wkład w nasz rozwój dopiero po tym kiedy się skończą.
~Kasia 2018-09-14
11:15:40
Świetna sprawa, dotacje na pewno pomogą w poprawie jakości powietrza, a to bardzo ważne dla mieszkańców Śląska.