Czy politykowi rządzącego obozu wypada przemawiać na mszy świętej? Tydzień przed wyborami? Z okazji Dnia Przedsiębiorcy Jadwiga Emilewicz zabrała głos na Jasnej Górze wywołując lawinę krytyki. Głos zabrał episkopat, a paulini z Jasnej Góry zmieniają regulamin.
W niedzielę na Jasnej Górze odprawiona została msza święta w intencji przedsiębiorców, transmitowana m.in. przez telewizję publiczną oraz w internecie. Intencję zamówili Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców oraz Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach z okazji obchodzonego piąty raz Dnia Przedsiębiorcy.
Do udziału w nabożeństwie Rzecznik zaprosił wielu polityków, z premierem na czele. Przybyła wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, która zabrała głos po końcowym błogosławieństwie. Polityk mówiła o wspieraniu przedsiębiorców i przedsiębiorczości, o kruchości, którą epidemia obnażyła. Mówiła o czasie trudnej próby
- Mam nadzieję, że w tym trudnym czasie znajdujemy płaszczyznę do współpracy i do porozumienia. Bo bez dobrej współpracy pomiędzy przedsiębiorcami, samorządami, społecznością szeroko rozumianą a administracją rządową i akceptacją wspólnych celów nie będziemy w stanie zmierzyć się z tymi trudnościami, które jeszcze przed nami będą, bo to nie jest tak, że czas kryzysu jest za nami – mówiła między innymi.
Całość można zobaczyć na poniższym wideo:
Po tym fakcie w mediach społecznościowych posypało się wiele komentarzy o agitacji politycznej uprawianej z ambony na tydzień przed wyborami. Poniżej kilka komentarzy z Twittera, wśród nich jest też głos księdza:
Nie, nie i jeszcze raz nie.
— convalia (@convallia) June 21, 2020
Jasna Góra, a w szczególności ambona pod obrazem Matki Boskiej, to nie jest miejsce dla polityków. https://t.co/b7vpBz2b4G
Jasna Góra będąca dla większości Polaków miejscem świętym i przez wieki jednoczącym nasz naród jest coraz częściej profanowana przez polityków PiS i władze zakonu paulinów stając się miejscem uprawiania PiS-owskiej polityki (Duda, Emilewicz, ewangeliści Szumowski i Morawiecki).
— Jacek (@wesoly65) June 21, 2020
Ambona w najmniejszej kaplicy czy w największej bazylice nie jest dla innych celów, niż głoszenie Słowa Bożego. Niestety od lat mamy do czynienia z nagannymi różnymi przemowami: czasem polityków, czasem też osób różnych profesji z okazji jakichś okoliczności, np. pogrzeby. Błąd.
— ks. Daniel Wachowiak (@DanielWachowiak) June 21, 2020
Z zarzutami nie zgadza się Adam Abramowicz, Rzecznik MŚP.
- Po pierwsze to nie była zwykła Msza św., tylko zamówiona przez przedsiębiorców (RIG) w intencji przedsiębiorców w Dniu Przedsiębiorcy, który uchwalił polski Sejm jako wyraz szacunku państwa polskiego dla ciężkiej i odpowiedzialnej pracy przedsiębiorcy. Po drugie dlatego zaproszeni zostali: Marszalek Sejmu, Marszalek Senatu, Premier, wszyscy posłowie i senatorowie. W związku z kampanią nie zapraszaliśmy kandydatów na prezydenta. Przyjechala tylko Jadwiga Emilewicz. Marszałek Sejmu tłumacząc swoją nieobecność innymi zajęciami nie przyjechała, napisała list z zyczeniami. Marszalek Senatu także tłumacząc swoją nieobecność innymi zajęciami podziękował za zaproszenie, ale nie przyjechał. Po trzecie, po Mszy sw (po błogosławieństwie) był moment, kiedy Jadwiga Emilewicz złożyła życzenia z okazji Dnia Przedsiębiorcy. Gdyby byli Marszałek Sejmu i Senatu, też byłoby nam miło, gdyby takie życzenia złożyli. Jest to naturalne, bo przecież Dzień Przedsiębiorcy uchwalił Sejm. Po czwarte, życzenia były rozbudowane o etos pracy, jej sens i aspekt społeczny. Nie było ani słowa o kampanii czy agitacji politycznej na rzecz któregokolwiek z kandydatów, czy partii – mówi nam Adam Abramowicz.
O tym, że nie było to do końca naturalne dowodzi dzisiejsze stanowisko rzecznika Konfederacji Episkopatu Polski.
- Msze św., nabożeństwa i liturgie są czasem rzeczywistego spotkania człowieka z Bogiem, budowania wspólnoty, pogłębiania wiary i korzystania z sakramentów. Ambona nie może służyć do żadnych innych celów niż głoszenie Słowa Bożego, przekazywanie nadziei i nauczania Kościoła katolickiego – podkreślił rzecznik, ks. Paweł Rytel-Andrianik.
Rzecznik Episkopatu zaznaczył, że biskupi już w 2005 r. we wskazaniach KEP do nowego wydania Odnowionego Wprowadzenia do Mszału Rzymskiego zwracali uwagę, że „ambony nie powinno się wykorzystywać do wystąpień (przemówień), które nie są związane z proklamacją Słowa Bożego”.
- Katolicy, oczywiście tak jak inni obywatele, mają prawo do czynnego zaangażowania w politykę dla dobra wspólnego, ale kościoły nie są miejscami, w których mogą być podejmowane działania z tym związane – powiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik.
Rzecznik Episkopatu podkreślił również, że Kościół nie może angażować się w żadną z kampanii wyborczą, gdyż nie jest to jego rolą.
Z kolei Interia.pl dotarła do dokumentu, z którego wynika, że gospodarze Jasnej Góry – ojcowie paulini pracują nad zmianą regulaminu sanktuarium. Interia pisze, że decyzją przeora Jasnej Góry o. Samuela Pacholskiego w kaplicy Matki Bożej osoby świeckie nie będą mogły wygłaszać żadnych wystąpień, poza momentami modlitwy. Poza tym organizatorzy pielgrzymek będą musieli konsultować zaproszenia kierowane do członków episkopatu, polityków i innych osób publicznych. Potwierdza to rzecznik sanktuarium:
- W odpowiedzi na bieżącą debatę publiczną informuję, iż od chwili powołania nowego zarządu Jasnej Góry, a więc od dnia 26 maja 2020, trwają prace nad stworzeniem dokumentu regulującego publiczne wystąpienia osób świeckich podczas wydarzeń religijnych oraz inne zagadnienia związane z organizacją i przebiegiem pielgrzymek do naszego Sanktuarium. Zakończenie prac planowane jest na koniec czerwca – przekazał o. Michał Legan OSPPE, Rzecznik Prasowy Jasnej Góry.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
JSW tonie, ZUS ratuje. Związkowcy: rząd milczy, podatnicy płacą za zarządzanie na ślepo
1296PKP Cargo planuje kolejne zwolnienia grupowe – pracę może stracić ponad 2400 pracowników. Spółka tłumaczy się restrukturyzacją
731Od lipca tańszy gaz. URE zatwierdził nową taryfę
564Truskawkowy boom. Sprawdziliśmy ceny "letniego must-have" na Śląsku
560Wybory prezydenckie 2025 w Śląskiem. Zobacz, jak głosowano w największych miastach
441Pociąg z Polski do Chorwacji pojedzie przez Śląsk. Przystanki m.in. w Katowicach i Rybniku
+14 / -0Bukmacherzy z Katowic już wiedzą, kto zostanie prezydentem? STS wskazuje faworyta
+9 / -4Nietypowe koszty uzyskania przychodu w działalności gospodarczej – które wydatki możesz zaliczyć do kosztów firmowych?
+3 / -0Wszystkie głosy w woj. śląskim policzone! Wiemy, na kogo głosowali mieszkańcy
+2 / -0Co z pociągiem Warszawa-Rybnik-Rijeka? Ministerstwo będzie wiedziało do końca maja
+2 / -0Żory stawiają na prąd, a nie wodór. Nowe autobusy elektryczne odmienią flotę BKM
0Płaca minimalna w 2026 roku: rządowa propozycja niższa niż postulaty związkowców
0JSW: wydobycie i sprzedaż powyżej planu. "Plan Strategicznej Transformacji przynosi efekty"
0Waloryzacja ZUS: wyższe składki, wyższe emerytury
0Z Częstochowy do Krakowa przez Zagłębie, pociągi do Pyrzowic i w Beskidy. KŚ wprowadzają letnią korektę rozkładu jazdy
0