Centrum im. Adama Smitha jak co roku obliczyło, kiedy w 2020 roku wypada dzień wolności podatkowej, czyli symboliczna data, od której przestajemy pracować dla rządu, a zaczynamy dla siebie i rodzin.
W tym roku Dzień wolności podatkowej przypada 10 czerwca, tj. w 162. dzień w roku. Zatem na opłacenie wszystkich podatków pracujemy 161 dni. Dla porównania w 2019 roku przypadał 8 czerwca, a w 2018 był to 6 czerwca.
Do obliczenia Dnia Wolności Podatkowej służy relacja udziału wszystkich wydatków sektora publicznego (tj. budżet państwa, wydatki samorządów, rządowe fundusze celowe itp.) do Produktu Krajowego Brutto.
Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha podkreśla, że Dzień Wolności Podatkowej Centrum im. Adama Smitha prezentuje nieprzerwanie od 1994 roku. Inicjatorem Dnia Wolności Podatkowej w Polsce był Krzysztof Dzierżawski (1948-2004), ekspert Centrum.
Ireneusz Jabłoński, ekspert Centrum im. Adama Smitha, zauważa, że krajami najwcześniej obchodzącymi dzień wolności podatkowej w Unii Europejskiej są Cypr, Malta I Irlandia, a najpóźniej Belgia, Francja i Austria. Różnica między państwami wynosi ok. 2 miesięcy. Polska z 8 czerwca w 2019 roku znajdowała się na tej samej pozycji co Hiszpania.
Ireneusz Jabłoński stwierdził, że zmiana na późniejszy Dzień Wolności Podatkowej wynika m.in. z tego, że dynamika planowanego wzrostu PKB będzie mniejsza od dynamiki wzrostu wydatków sektora finansów publicznych.
Prof. Robert Gwiazdowski, przewodniczący Rady Centrum im. Adama Smitha, przypomnia, że wcześniejszy w 2018 roku Dzień Wolności Podatkowej był rezultatem mniejszych, a nie większych wydatków rządu. Zależność związana z wcześniejszym lub późniejszym Dniem Wolności Podatkowej, którą przedstawiamy od 1994 roku, wynika przede wszystkim z wielkości wydatków rządu.
Ireneusz Jabłoński nawiązał do historii Dnia Wolności Podatkowej w Polsce. Zauważył, że przebyliśmy długą drogę od 1994 roku, kiedy dzień ten przypadał 6 lipca. Niestety od lat znajdujemy się z Dniem Wolności Podatkowej praktycznie w tym samym miejscu, czyli na początku czerwca.
Podkreślił, że ze względu na administracyjny zakaz działalności firm i zamrożenie gospodarki trzeba będzie pod koniec roku ponownie przeanalizować dane, które pozwolą wyliczyć rzeczywisty Dzień Wolności Podatkowej w 2020. Data 10 czerwca byłaby właściwa dla normalnego funkcjonowania gospodarki oraz zachowania rządu.
Prof. Robert Gwiazdowski zauważył, że wg danych OECD tzw. klin podatkowy w Polsce dla małżeństwa z dwójką dzieci, w którym jeden małżonek zarabia 100% średniego wynagrodzenia wzrósł między 2017 a 2018 rokiem aż o kilkadziesiąt procent. Dodał, że wynagrodzenie opodatkowane na poziomie zbliżonym do akcyzy łącznie ZUS-em, składkami i podatkami jest dodatkowo potraktowane jedną z najwyższych stawek w Unii Europejskiej podatku VAT.
Andrzej Sadowski dodał, że przywrócenie poprzedniego poziomu konsumpcji wymaga obniżenia podatku VAT w Polsce.
Andrzej Sadowski przedstawił trzy postulaty Centrum im. Adama Smitha z okazji Dnia wolności podatkowej w 2020. Podkreślił, że postulaty są odpowiedzią na zapaść i nadchodzący kryzys.
Pierwszym postulatem jest uwolnienie pracy od opodatkowania ZUS, składkami i podatkami. Minimum to zwolnienie z obciążeni dodatkowej pracy oraz pracy w nadgodzinach aby zwiększyć motywację obywateli do wytężonej pracy.
Drugim postulatem jest likwidacja tzw. podatku Belki, który przy realnie zerowych stopach procentowych oraz wysokiej inflacji jest dziś podatkiem od inflacji. Rząd ma rosnące potrzeby pożyczkowe. Likwidując podatek od zysków kapitałowych, a dziś od inflacji może zwiększyć zainteresowanie swoimi papierami dłużnymi i tym samym zrepolonizować dług.
Trzecim postulatem jest utrzymanie zwolnienia z ZUS dla mikro przedsiębiorców (samozatrudnionych), a docelowo przeniesienie ich do systemu KRUS. Działalność mikro przedsiębiorców jest podobna co do skali do działalności rolniczej, dlatego należy zrównać te grupy zawodowe w zasadach ubezpieczenia społecznego oraz płaconych podatków.
- Pan premier Rzeczypospolitej wielokrotnie powoływał się na Dzień Wolności Podatkowej Centrum im. Adama Smitha (po raz pierwszy 12 grudnia 2018 roku) i wyrażał wolę, aby dzień ten wypadał coraz wcześniej w Polsce. Jesteśmy gotowi do pracy ze wszystkimi, którzy chcą dokonać zmian podatków na korzyść obywateli i przedsiębiorców, dzięki czemu zyska, a nie straci nasze państwo – zapowiada Andrzej Sadowski.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
PGG bankrutuje? Lider Sierpnia 80 mówi, że spółka nie ma pieniędzy na wypłaty
10141Bezwzględne daty likwidacji kopalń i Śląski Fundusz Rozwoju - związki przedstawiły swój projekt umowy społecznej
7566Śląsk dostanie 20 mld zł na likwidację górnictwa i inwestycje w latach 2021-2027
5897Kawiarnia w Rybniku rozważa otwarcie. Była kontrola policji i sanepidu
5815Beskidy ruszają 1 lutego. Czynne będą stoki, hotele i restauracje. Firmy wspiera Adam Małysz
5100Kawiarnia w Rybniku rozważa otwarcie. Była kontrola policji i sanepidu
+21 / -2Związkowcy JSW wygarnęli Kaczyńskiemu: PiS wciska karierowiczów bez pojęcia o spółce
+15 / -2Górale zapowiadają weto! Chcą otworzyć biznesy po 17 stycznia
+7 / -0Po Cieszynie Rybnik - kawiarnia też chce się otworzyć. Mieszkańcy są zachwyceni
+6 / -0To już lawina! Elektrociepłownia Będzin też wypowiada umowę PGG
+5 / -1PGG bankrutuje? Lider Sierpnia 80 mówi, że spółka nie ma pieniędzy na wypłaty
4Bezwzględne daty likwidacji kopalń i Śląski Fundusz Rozwoju - związki przedstawiły swój projekt umowy społecznej
2Kawiarnia w Rybniku rozważa otwarcie. Była kontrola policji i sanepidu
2Związkowcy JSW wygarnęli Kaczyńskiemu: PiS wciska karierowiczów bez pojęcia o spółce
1Śląsk dostanie 20 mld zł na likwidację górnictwa i inwestycje w latach 2021-2027
1