Centrum Zielonej Energii w Rybniku potwierdza: firma prowadząca działający na terenie miasta Hotel Olimpia wynajmowała budynek bezumownie. Spółka zaznacza jednak, że obciążała dzierżawcę wszystkimi kosztami i próbowała i próbuje odzyskać obiekt. Jest też więcej ciekawostek z tym związanych. Co dalej z hotelem?
Temat, który wywołał wiele kontrowersji, poruszył jakiś czas temu portal Rybnik.com.pl - chodzi o trudną sytuację działającego na terenie miasta Hotelu Olimpia.
Według informacji, do którego dotarł portal, w drugiej połowie lutego firma dzierżawiąca obiekt w Rybniku-Kamieniu ogłosiła upadłość, a osoby tam pracujące miały otrzymać wypowiedzenia. Dzierżawca nie chciał komentować sprawy, a spółka Centrum Zielonej Energii obiecała odpowiedzieć na pytania redakcji. Okazało się jednak, że firma wynajmująca hotel, robi to bezumownie od niecałych dwóch lat »Hotel Olimpia bez najemcy? Ludzie mieli dostać wypowiedzenia pracy«
Dziennikarze Rybnik.com.pl wysłali do CZE szereg pytań, również o to, czy w wyniku tej sytuacji spółka (a po fuzji – Centrum Zielonej Energii) miasto traci wpływy z tytułu dzierżawy, opłat za m.in. media, itp.
Spółka miejska w końcu przerwała milczenie - 7 marca wydała oświadczenie, pod którym podpisał się niedawno powołany prezes – Adam Ciekański.
Prezes CKE wraca do 17 stycznia 2020 roku. Wtedy to po przeprowadzeniu postępowania konkursowego, dotyczącego dzierżawy Hotelu Olimpia – został wyłoniony dzierżawca. Została zawarta umowa okres od 15 marca 2020 do 31 maja 2029 roku.
Na mocy nienejszej umowy, dzierżawca zobowiązany był do zapłaty miesięcznego czynszu dzierżawnego oraz ponoszenia kosztów mediów w okresie dzierżawy. Czynsz był corocznie waloryzowany w oparciu o zawarty w umowie algorytm – wyjaśnia Adam Ciekański.
Jednakże 9 maja 2023 roku spółka Hossa rozwiązała umowę z dzierżawcą, którego dług zaczął rosnąć.
Z oświadczenia wynika, że mimo wezwań spółki miejskiej, właściciel firmy nie opuścił obiektu i nadal z niego korzystał.
W okresie bezumownego korzystania z obiektu hotelowego Spółka obciążała Przedsiębiorcę wszystkimi kosztami w tym kosztami dzierżawy i mediów za bezumowne korzystanie z obiektu – dodaje prezes CKE.
Brakuje jednak informacji, o jakich konkretnie kwotach mówimy i czy były one skutecznie egzekwowane od dzierżawcy. Jeżeli tak, to w jakim stopniu? Rybnik.com.pl próbował tego dowiedzieć się od spółki, ale te pytania pozostały bez odpowiedzi.
Adam Ciekański podkreśla, że CZE po rozwiązaniu umowy podejmowała i podejmuje wiele działań formalnych i prawnych, w tym próby ugód, zmierzających do odzyskania Hotelu Olimpia i odzyskania należności. Z tego wynikałoby, że mimo nakładanych kosztów, dzierżawca nie wywiązywał się z tego obowiązku.
Aktualnie toczy się komornicze postępowanie egzekucyjne należności względem byłego dzierżawcy Hotelu Olimpia, zasądzonych wyrokiem zaocznym, wydanym przez Sąd Okręgowy w Gliwicach. W SO toczy się również postępowanie sądowe o opróżnienie lokalu Hotelu Olimpia – pisze prezes CKE.
Pod koniec oświadczenia dowiadujemy się, że przedsiębiorca z końcem marca opuści obiekt. Zapewnił to na piśmie wraz z informacją, że kończy działalność.
Spółka po przejęciu obiektu i krótkiej przerwie technicznej (ok. 1 miesiąc) będzie kontynuowała w obiekcie działalność hotelową – dowiadujemy się.
Zachowana ma być też ciągłość tamtejszej restauracji tak, aby mogły być tam zrealizowane wszystkie zakontraktowane imprezy.
Krótko też na temat intepelacji radnych Karola Szymury i Andrzeja Sączka w tej sprawie. 7 marca bowiem nadeszła odpowiedź wiceprezydenta Wojciecha Kiljańczyka. Wskazuje, że prezydent Miasta Rybnika pełni w spółce CZE funkcję Zgromadzenia Wspólników i nie nie jest on „właściwym podmiotem do udzielenia odpowiedzi na ww. pytania, gdyż sprawy Spółki (w tym realizację zawartych umów) każdorazowo prowadzi Zarząd Spółki. Spółka reprezentowana przez Zarząd, a nie Prezydent Miasta”.
Wojciech Kiljańczyk nie może zdradzić treści uchwały, ponieważ została ona zastrzeżona przez Zarząd Spółki jako „tajemnica przedsiębiorstwa”
Jednakże nie ulega wątpliwości, że Prezydent Miasta Rybnika jako Zgromadzenie Wspólników Spółki zobowiązany jest do sprawowania nad nią nadzoru właścicielskiego. Zgromadzenie Wspólników na bieżąco było informowane o podejmowanych przez Zarząd Spółki działaniach zmierzających do egzekwowania wobec Dzierżawcy obowiązków umownych. Uzyskiwane informacje nie dawały podstaw do podejmowania strategicznych decyzji na poziomie Zgromadzenia Wspólników w tym zakresie – wyjaśnia radnym wiceprezydent.
Zaznacza, że to spółka CZE jest gestorem terenu wokół hotelu, jak i samej Olimpii. Na niej spoczywa ciężar podjętych decyzji.
Miasto Rybnik jako Wspólnik nie udzieliło Spółce w okresie ostatnich 3 lat bezpośredniego wsparcia finansowego. Spółka nie zgłaszała zapotrzebowania na środki finansowe również w związku z rozwiązaniem umowy dzierżawy i przejęciem utrzymania nieruchomości tzw. hotelu Olimpia. Koszty utrzymania tej nieruchomości ponosić będzie nie Miasto Rybnik, a Spółka – podkreśla Kiljańczyk.
Dodaje, że UM nie otrzymywał dotąd informacji o jakichkolwiek nieprawidłowościach w spółce, związanych z realizacją umowy dzierżawy. Na koniec uspokoił, że miasto nie ma planów stworzenia z hotelu centrum relokacji migrantów.
Materiał oryginalny: https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,spolka-potwierdza-dzierzawca-prowadzil-hotel-olimpia-bez-umowy-ma-komornika-na-karku-i-wyrok-oswiadczenie,wia5-3266-61367.html
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Gliwice wybrały wykonawców spalarni odpadów. Inwestycja ma powstać do końca 2028 roku
692Autostrada A4 Katowice-Kraków z trzecim pasem szybciej niż planowano? Jest apel
626863 dodatkowych miejsc postojowych. Nowy parking P5 w Katowice Airport
608JSW: ratownicy z Pniówka testują sprzęt, jakiego w Europie jeszcze nie było
366S1 - tak powstaje jedna z najważniejszych inwestycji drogowych w Śląskiem (zdjęcia)
223S1 - tak powstaje jedna z najważniejszych inwestycji drogowych w Śląskiem (zdjęcia)
+1 / -0Gliwice wybrały wykonawców spalarni odpadów. Inwestycja ma powstać do końca 2028 roku
+1 / -0863 dodatkowych miejsc postojowych. Nowy parking P5 w Katowice Airport
+1 / -0Centrum handlowe w miejscu dawnej huty. Siemianowice Śląskie zagospodarują teren po Hucie Jedność
+2 / -1Sosnowiec: 70 mln zł na rewitalizację terenu po byłej kopalni KWK Kazimierz–Juliusz
+1 / -0Trzy centra handlowe ze śląskiego idą w obce ręce. Obiekty kupił międzynarodowy fundusz
0S1 - tak powstaje jedna z najważniejszych inwestycji drogowych w Śląskiem (zdjęcia)
0JSW: ratownicy z Pniówka testują sprzęt, jakiego w Europie jeszcze nie było
0Gliwice wybrały wykonawców spalarni odpadów. Inwestycja ma powstać do końca 2028 roku
0Autostrada A4 Katowice-Kraków z trzecim pasem szybciej niż planowano? Jest apel
0