Inflacja zaburza wykonanie zawartych wcześniej umów. Potrafi doprowadzić nawet najkorzystniejszą umowę do zobowiązania przynoszącego straty. Można temu jednak zaradzić.
Wzrost kosztów przy jednoczesnym spadku realnej wysokości wynagrodzenia umownego powoduje, że kontrakt może okazać się kulą u nogi i źródłem poważnych strat.
Można temu jednak zaradzić. Pierwszą linią obrony przed grożącą stratą musi być analiza umowy. Być może przygotowując jej tekst zawarto tzw. klauzulę waloryzacyjną pozwalającą na podwyższenie wynagrodzenia w przypadku zmiany siły nabywczej pieniądza. Może się okazać, że w umowie klauzulę taką zamieszczono, lecz jest ona niewystarczająca dla przywrócenia umowie gospodarczego sensu. Jeśli tak jest, albo klauzuli w kontrakcie w ogóle nie ma to umowę będzie można zmienić w sądzie.
- Prawo zabrania jednak przedsiębiorcy żądania zmiany umowy z powołaniem się jedynie na inflację – mówi w rozmowie z MarketNews24 Michał Skrzypek, Senior Associate w Kancelarii Ożóg Tomczykowski. - Można jednak, a nawet trzeba powołać się na nadzwyczajne okoliczności, które inflację spowodowały. Chodzi tutaj o pandemię i napaść Rosji na Ukrainę. Z takim powództwem ciążąca przedsiębiorcy umowy znowu może stać się źródłem godziwego zysku.
Nie trzeba się też bać przewlekłości procesów sądowych. Można uzyskać ulgę już wcześniej – w ciągu kilku tygodni – dzięki zabezpieczeniu powództwa. Jeśli negocjacje z kontrahentem zawiodą procesu nie należy unikać. Inaczej zostaniemy ze stratą lub znajdziemy się w sądzie jako pozwani o odszkodowanie za niewykonanie umowy.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Karawaning = wolność. Miłość do biwakowania bytomianin przekuł w biznes
781Losy Rafako w rękach PBG. Politycy murem za załogą giganta z Raciborza
755Europa otwiera się na krótszy tydzień pracy. Od Polaków dłużej pracują tylko Grecy
723Rafako na kolejnym zakręcie. Niespodziewana zmiana w zarządzie spółki z Raciborza
660Restauratorzy cienko przędą. Polacy rzadziej stołują się poza domem [RAPORT]
562Digitree Group ze wzrostem przychodów na poziomie 15 proc. w trzecim kwartale 2023 roku
0Branża piekarnicza boi się nowego roku. "Taniej nie będzie"
0Restauratorzy cienko przędą. Polacy rzadziej stołują się poza domem [RAPORT]
0Rafako na kolejnym zakręcie. Niespodziewana zmiana w zarządzie spółki z Raciborza
0Losy Rafako w rękach PBG. Politycy murem za załogą giganta z Raciborza
0
~Faustyna Kiper 2022-10-31
15:53:45
Firmę również mogą zniszczyć nielojalni pracownicy, a nie tylko inflacja. Warto wziąć to pod uwagę. Ja już od jakiegoś czasu zatrudniłam firmę https://conperio.pl/kontakt/ która specjalizuje się w sprawdzaniu pracowników na zwolnieniach, myślę, że nie jedna firma powinna z tego skorzystać.