12 września w Warszawie ambasador USA w Polsce Mark Brzeziński oraz prezes Westinghouse Polska Mirosław Kowalik przekazali minister klimatu i środowiska Annie Moskwie "Raport koncepcyjno-wykonawczy w zakresie współpracy w obszarze Cywilnej Energetyki Jądrowej". Realizacja projektu ma doprowadzić do powstania w Polsce sześciu reaktorów opartych o amerykańską technologię. Jednocześnie polski rząd wznawia w tej sprawie również rozmowy z Francuzami, w perspektywie widząc też szansę dla Koreańczyków.
"Raport koncepcyjno-wykonawczy w zakresie współpracy w obszarze Cywilnej Energetyki Jądrowej" jest szczegółową dwustronną mapą drogową mającą prowadzić do budowy sześciu wielkoskalowych reaktorów opartych o amerykańską technologię. Tworzy on także ramy dla współpracy strategicznej pomiędzy USA a Polską w zakresie cywilnej energetyki jądrowej.
Raport stanowi wypełnienie zobowiązania wynikającego z polsko-amerykańskiej umowy międzyrządowej o współpracy w zakresie cywilnej energetyki jądrowej podpisanej w październiku 2020 r.
Raport to coś więcej niż oferta handlowa, to odzwierciedlenie 18 miesięcy intensywnych prac i milionów dolarów przeznaczonych na analizy i oceny - czytamy w rządowym komunikacie. - W celu przygotowania raportu amerykańskie firmy Westinghouse i Bechtel przeprowadziły szczegółowe badania dopasowania technologii AP1000 do oczekiwań Polskiego Programu Energetyki Jądrowej i Polskich Elektrowni Jądrowych jako inwestora w budowę elektrowni jądrowej w Polsce.
Ostateczna wersja raportu była poddana dokładnej ocenie ekspertów i uznana za pełną przez dwustronny komitet sterujący pod przewodnictwem wiceministra klimatu i środowiska Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego oraz Sekretarza Andrew Light’a z amerykańskiego Departamentu Energii.
Podczas dzisiejszego spotkania minister @moskwa_anna z @USAmbPoland oraz prezesem koncernu @WECNuclearPL przekazana została amerykańska oferta dotycząca budowy w Polsce reaktorów jądrowych.
— Ministerstwo Klimatu i Środowiska (@MKiS_GOV_PL) September 12, 2022
Więcej ➡️https://t.co/3Jms6ChA4E
Mówiąc o znaczeniu dokumentu amerykańska Sekretarz ds. Energii Jennifer Granholm podkreśliła, raport stanowi znaczący krok w kierunku rozwoju w Polsce cywilnego przemysłu jądrowego, który nie emituje dwutlenku węgla i będzie kolejnym europejskim źródłem energii wolnym od wpływów Rosji. Projekt ten może zapewnić Polakom najbezpieczniejszą, najbardziej zaawansowaną i niezawodną technologię jądrową.
Mam nadzieję, że Polska wybierze partnerstwo z USA tak, aby Polacy mogli otrzymać najbezpieczniejszą, najbardziej rozwiniętą i najbardziej godną zaufania z dostępnych technologii. Postrzegam ten projekt jako podstawę ułatwiającą zastosowanie cywilnej energetyki jądrowej i wspólne badania – powiedziała.
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zaznaczyła, że Polska docenia współpracę z USA, opartą na międzyrządowej umowie podpisanej w październiku 2020 r., która doprowadziła do finalizacji raportu koncepcyjno-wykonawczego.
Raport zostanie uwzględniony przez Rząd RP w trakcie podejmowania kluczowych decyzji dotyczących technologii jesienią tego roku. Wykorzystanie energii jądrowej w Polsce w znaczący sposób przyczyni się do zmniejszenia ilości emitowanych emisji, rozwoju społeczno-gospodarczego i zwiększy bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju, co stanowi największy priorytet ze względu na rosyjską inwazję na Ukrainę – wyjaśniła.
Zdaniem ambasadora USA w Polsce Marka Brzezińskiego Polska nie znajdzie lepszych partnerów niż Westingouse i Bechtel.
Ten wyczerpujący raport stanowi odzwierciedlenie amerykańskiego zaangażowania w bezpieczeństwo energetyczne Polski i może rozpocząć intensywny rozwój wielowymiarowych relacji strategicznych w dziedzinie bezpieczeństwa i gospodarki – dodał.
Oficjalnie treści amerykańskich propozycji nie komentuje nikt. Nieoficjalnie można usłyszeć, że nie zachwycają. Problem jest podobno z ceną, której Amerykanie nie podają - donosi cytowany przez money.pl "Puls Biznesu".
Dziennik przypomina, że o kontrakt atomowy w Polsce starają się też Francuzi i Koreańczycy:
Polski rząd przekazał właśnie Francuzom: rozmawiajmy - czytamy w dzienniku. - Grunt pod te rozmowy miała przygotować wizyta premiera Mateusza Morawieckiego u Emmanuela Macrona pod koniec sierpnia. Po rozmowach w cztery oczy szef rządu stwierdził, że "w odniesieniu do elektrowni jądrowych Francja jest naturalnym partnerem"
. @MorawieckiM meeting with @EmmanuelMacron in Paris pic.twitter.com/0IdIIQBAsw
— krystian maj (@krystian_maj) August 29, 2022
Chcemy mieć co najmniej sześć reaktorów i 9 GW mocy. Wierzę, że ten cel jest nawet do przekroczenia" - powiedział 5 września, cytowany przez "Puls Biznesu", szef rządu.
Podkreślił też, że Polska rozmawia również z Francuzami i Koreańczykami, "którzy wdrożyli technologię amerykańską".
Rządowy harmonogram zakłada, że wybór partnera do budowy atomu w Polsce zostanie dokonany jesienią 2022 r. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oceniła, że rozpoczęcie budowy elektrowni w roku 2026 jest realistyczne, a lata 2033-2035 - jako czas powstania pierwszych bloków elektrowni.
Jeżeli chodzi o elektrownię jądrową, to 65% kosztów w budżecie, to koszty inne niż technologia, czyli np. wybór głównego wykonawcy, projektowanie, łańcuch dostaw - przypomniała cytowana przez Cire.pl Anna Moskwa.
Jak podaje portal, zgodnie z przyjętym przez Radę Ministrów harmonogramem, budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej rozpocznie się w 2026 r., a w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy około 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata, a cały program jądrowy zakłada budowę bloków jądrowych o łącznej mocy zainstalowanej od ok. 6 do 9 GWe w oparciu o sprawdzone reaktory jądrowe generacji III (+).
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Zabrze zaciska pasa. Plastrem na horrendalny dług błyskawiczny plan naprawczy
567Rząd zaskoczył. Płaca minimalna od 1 stycznia 2025 jeszcze wyższa niż planowano
532Będzie głośno ws. Elektrowni Rybnik. Związkowcy zapowiadają manifestację
514Nowe świadczenia ZUS dla rodzin: "Aktywnie w domu" zamiast RKO
491Sztuka Innowacji. Amazon świętował w Gliwicach 10-lecie istnienia w Polsce (foto, wideo)
475Koszykówka dla Chłopców i Dziewcząt w Gliwicach – Trenuj z Nami!
+12 / -0Sztuka Innowacji. Amazon świętował w Gliwicach 10-lecie istnienia w Polsce (foto, wideo)
+2 / -0Ubezpieczenie mienia w czasie powodzi - od czego chroni polisa i na co mogą liczyć poszkodowani?
+2 / -0Budosprzęt – sprzedaż i wynajem sprzętu budowlanego dla Twojej firmy
+1 / -0Zatrudnienie osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności a prowadzenie księgowości
+1 / -0Przedsiębiorcy dotknięci powodzią mogą wnioskować o świadczenie interwencyjne. Ile i dla kogo?
0Renta rodzinna dla studenta. ZUS przypomina o ważnym terminie
0Oskładkowanie umów cywilnoprawnych - dla rządu drobna zmiana, dla ZUS - ciężka przeprawa
0Stopy procentowe bez zmian. "Retoryka sugeruje obniżki w połowie 2025 r."
0Afera z alko-tubkami. Po sklepach chodzą inspektorzy
0