Bez spalania i z zerową emisją. Niewielkie australijskie laboratorium firmy Star Scientific opatentowało sposób na pozyskanie energii z wodoru, który może być wykorzystywany w elektrowniach węglowych właściwie bez konieczności ich kosztowej przebudowy. Kluczem jest katalizator, który pozwala na przekształcenie wodoru w ciepło bez jego spalania, a z udziałem tlenu - na wytworzenie przegrzanej pary zdolnej do napędzania turbin elektrowni.
Jak podaje agencja Bloomberg Australijczycy opatentowali sposób na przekształcenie wodoru w ciepło bez jego spalania. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu tzw. Optymalizatora Uwalniania Energii Wodoru (HERO).
"To specjalny, objęty tajemnicą firmową katalizator, który pozwala zamienić wodór i tlen w przegrzaną parę, zdolną do napędzania turbiny elektrowni - pisze Bloomberg."
Technologia jest o tyle rewolucyjna, że nie wymaga specjalnej przebudowy obecnie funkcjonujących instalacji w elektrowniach węglowych. HERO nagrzewa wodór do około 700 stopni Celsjusza, ale go nie spala.
Przełomowa technologia została odkryta właściwie nieco przez przypadek. Jak wyjaśnia Bloomberg, prace firmy założonej 25 lat temu koncentrowały się wokół fuzji jądrowej, w której wykorzystuje się ciężki wodór zawierający niestabilne cząstki subatomowe zwane mionami. To właśnie podczas tych badań zespół naukowców nieoczekiwanie odkrył sposób na przekształcenie wodoru w ciepło bez konieczności jego spalania.
- Uważamy, że istnieje możliwość wykorzystania tej technologii w istniejących turbinach parowych, które mają pewną długowieczność - powiedział Bloombergowi Steve Horvath, dyrektor ds. technologii w Star Scientific. - Dlaczego mielibyśmy rezygnować z potencjału elektrowni, które są już podłączone do sieci? - pytał, wskazując przykład Japonii, gdzie 70 proc. turbin ma przed sobą jeszcze 40 lat życia.
Jego zdaniem, HERO może ostatecznie umożliwić operatorom elektrowni spalających węgiel modernizację generatorów do pracy na ekologicznym wodorze bez konieczności budowy zupełnie nowej elektrowni.
Jak przypomina Bloomberg, australijska firma już w styczniu 2021 r. podpisała umowę z rządem Filipin na badania możliwości modernizacji pod tym kątem elektrowni węglowych w Azji południowo-wschodniej.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Katowice, Czeladź i Ożarowice najwyżej w Rankingu Gmin Województwa Śląskiego 2024
628Katowizje 2024 – Katowice po raz piąty wyłoniły liderów odpowiedzialnego biznesu
496Znamy laureatów XVI edycji konkursu Innowator Śląska
381Event Upgrade Your Business vol. 60: Porażka to nie koniec
276Świąteczny Startup Fest w Bielsku-Białej - zaprasza Startup Podbeskidzie
53Dostarczył 7 tys. tramwajów dla polskich miast. Zakład Alstom w Chorzowie obchodzi 160 lat
+2 / -0Czy biznes i samorząd to zgrany duet? KSSE zaprasza na Świąteczny Booster dla biznesu
+1 / -0Znamy laureatów XVI edycji konkursu Innowator Śląska
+1 / -0Katowice, Czeladź i Ożarowice najwyżej w Rankingu Gmin Województwa Śląskiego 2024
+1 / -0Katowizje 2024 – Katowice po raz piąty wyłoniły liderów odpowiedzialnego biznesu
+1 / -0Świąteczny Startup Fest w Bielsku-Białej - zaprasza Startup Podbeskidzie
0Event Upgrade Your Business vol. 60: Porażka to nie koniec
0Znamy laureatów XVI edycji konkursu Innowator Śląska
0Katowice, Czeladź i Ożarowice najwyżej w Rankingu Gmin Województwa Śląskiego 2024
0Katowizje 2024 – Katowice po raz piąty wyłoniły liderów odpowiedzialnego biznesu
0