Dane podał w środę unijny urząd statystyczny – Eurostat. - Pokazują on jedno – i my, i Europa jesteśmy kolejny rok na plusie z bogaceniem się i rozwojem, ale my robimy to szybciej – komentuje minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.
W przypadku PKB na mieszkańca Polska zyskała 1 punkt procentowy w porównaniu z 2017 rokiem. Oznacza to, że osiągnęliśmy 71% średniej unijnej w PKB na mieszkańca.
Eurostat podaje, że o ile PKB na mieszkańca jest wskaźnikiem pokazującym przede wszystkim aktywność gospodarczą, o tyle zamożność gospodarstw domowych bada wskaźnik rzeczywistej indywidualnej konsumpcji - AIC (z angielskiego: actual individual consumption). W tym przypadku wynik Polski jest jeszcze lepszy. Osiągnęliśmy 77% średniej unijnej. Warto zauważyć, że to kolejny rok wzrostu. W latach 2012-2016 relacja ta nie zmieniała się i wynosiła corocznie 74%, w 2017 roku wzrosła do 75%, a w 2018 r. do 77%. Razem ze Słowacją i Słowenią zajmujemy 5. miejsce wśród tak zwanych nowych krajów UE, czyli tych, które dołączyły do wspólnoty po 2004 roku. Takich krajów jest 15. Przed nami są tylko Cypr, Litwa, Czechy i Malta.
Dopiero dane szczegółowe pokazują rzeczywiste miejsce naszego kraju. W tabeli widzimy zarówno dane dotyczące zamożności gospodarstw, jak i PKB na mieszkańca:
- Jeśli spojrzymy na wyniki gospodarcze UE i nasze, możemy z bardzo dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że w 2019 roku znów będziemy dobijać do średniej unijnej. Świadczy o tym wiele – wysokie prognozowane tempo wzrostu PKB w Polsce i gorsze prognozy dla Unii, rozruszane inwestycje czy choćby dane z dzisiaj – duże wzrosty wynagrodzeń i dobra koniunktura konsumencka – ocenił minister.
Dodał, że Polska może zbliżyć się nawet do pięcioprocentowego wzrostu PKB w tym roku. - Przypominam, że w pierwszym kwartale mieliśmy 4,7%, czyli 7 razy szybciej niż Niemcy, 4 razy szybciej niż strefa euro i 3 razy szybciej niż cała UE – powiedział Kwieciński.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Fiasko kolejnego projektu wodorowego w Niemczech. "Produkcja zielonego wodoru nie ma sensu"
746Ranking: Katowice miastem przyszłości i biznesu. W sądziedztwie Glasgow i Manchester
582Katowice, Gliwice i Bielsko-Biała wygrywają w Rankingu Gmin Województwa Śląskiego
578Na A4 Katowice-Kraków wieczny remont. A Stalexport i tak zgarnia rekordowe zyski
559Black Friday: jak nie dać się omamić? Naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach podpowiadają
519Dla wielu był symbolem dzieciństwa i młodości. Legendarny dziennik "Sport" przestanie istnieć
+19 / -2Firma ze Śląska zleciła nagą sesję zdjęciową w kopalni. "Skandal! Po zaręczynach przyszedł czas na wieczór kawalerski pod ziemią?"
+14 / -2Ranking: Katowice miastem przyszłości i biznesu. W sądziedztwie Glasgow i Manchester
+3 / -0Kolosalna strata JSW w trzecim kwartale. Spółka straciła przez „składkę solidarnościową”
+2 / -0Ważą się losy Rafako. Przyszłość spółki z Raciborza wciąż pod znakiem zapytania
+2 / -0Eksperci nie mają złudzeń: ceny gazu i prądu poszybują. "Z mrożeniem czy bez"
0Absurdy górniczej rzeczywistości. Zwolniony za fikcyjne zjazdy związkowiec wraca do JSW
0Zmiany w zakazie handlu w niedziele. Wigilijny projekt PiS do kosza
0Wyrównania 500+ do 800 zł? ZUS ostrzega: to fake news!
0Dzieje się w sprawie Rafako. Zarząd przedstawia strategię, związkowcy piszą do wierzycieli
0