Feerum, Mokate i Track Tec – śląskie firmy znalazły się wśród laureatów tytuły Inwestor bez granic. Prestiżowe wyróżnienia przyznano podczas XI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
– Potrzebni są nam świetni inwestorzy zagraniczni, z nowymi technologiami i nowymi produktami. I tacy coraz częściej przychodzą. Są też doskonałe polskie firmy inwestujące w przyszłościowe technologie. Jak powiedział Henry Ford, tylko firmy, które inwestują, mogą się rozwijać – mówił podczas gali wręczenia tytułów „Inwestora bez granic” Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju.
Kandydatów do nagrody nominowali przedstawiciele środowiska biznesu, instytucji samorządu gospodarczego, agencji i instytucji rządowych. Najlepsi z najlepszych wyłonieni zostali spośród zagranicznych inwestorów realizujących swoje przedsięwzięcia w Polsce oraz polskich firm inwestujących za granicą. By sięgnąć po tytuł, należało spełnić kilka kryteriów, takich jak m.in.: odpowiednio duża skala inwestycji, czy wpływ na potencjał i innowacyjność polskiej gospodarki. Pod uwagę brano także znaczenie inwestycji dla polskiego rynku i dla budowania marki Polski w świecie.
– Kiedyś tu, gdzie znajduje się Międzynarodowe Centrum Kongresowe, w którym odbywa się Europejski Kongres Gospodarczy, była kopalnia i wydobywano węgiel. Dziś wydobywa się wiedzę i tworzy nowe biznesy. Nie powstałyby one jednak bez odwagi tych firm zagranicznych, które do nas przyjechały i zainwestowały. Cieszy nas również sukces firm z Katowic, Śląska i Polski, który odnoszą na rynkach zagranicznych – powiedział podczas gali Marcin Krupa, prezydent Katowic.
W tym roku tytułem „Inwestora bez granic” uhonorowano 9 firm, w tym trzy ze Śląska: Ferrum, Mokate i Track Tec.
Track Tec otrzymał wyróżnienie za intensywne i skuteczne działania na europejskim rynku infrastruktury kolejowej w oparciu o produkty spełniające najwyższe standardy jakości. – Serdecznie dziękuję za to wyróżnienie. Będziemy traktowali je szczególnie, jako motywację do dalszego rozwoju – powiedział Jarosław Pawluk, założyciel i prezes Track Tec.
Track Tec to czołowy europejski producent materiałów do budowy infrastruktury kolejowej. Prawie połowę wszystkich podkładów kolejowych i co drugi rozjazd zabudowywany obecnie na polskiej sieci kolejowej wykonano w zakładach grupy. Głównym kierunkiem jej działalności jest stałe powiększanie grona klientów, również na rynkach zagranicznych. Innowacyjność produktów pozwala firmie na współpracę z najbardziej wymagającymi odbiorcami. Grupa prowadzi intensywne działania na rynku międzynarodowym, a produkty ze znakiem Track Tec obecne są w około 40 krajach.
Feerum otrzymał wyróżnienie za profesjonalne przygotowanie i realizację śmiałej ekspansji międzynarodowej – od Europy po Afrykę. – Przyjmuję te nagrodę jako zobowiązanie. W przyszłym roku będziemy obchodzić pełnoletność naszej działalności i mamy nadzieję, że jeszcze wiele dobrego przed nami. Stworzyłem tę firmę od podstaw, więc mogę być z tego powodu dumny. Dbałość o przechowywanie żywności to kluczowe wyzwanie przy rosnącej globalnie liczbie ludności. W Afryce Subsaharyjskiej nawet 50 proc. zbóż jest marnotrawione z powodu niewłaściwego przechowywania. Inwestowanie w najlepsze technologie to jedyna szansa dla polskich firm, aby zaistnieć na światowych rynkach – powiedział Daniel Janusz, prezes Feerum.
To jeden z największych w Polsce producentów kompleksowych zespołów składających się z silosów, suszarni do zbóż oraz systemów transportu ziarna. Ekspansja zagraniczna spółki rozpoczęła się od krajów Europy Wschodniej. Feerum zrealizowała też inwestycje m.in. w: Niemczech, Rumunii, na Litwie, Łotwie, Ukrainie, a nawet w Mongolii. W 2016 roku Feerum oraz tanzańska agencja rządowa zawarły kontrakt na budowę „pod klucz” pięciu obiektów suszarniczo-magazynowych oraz rewitalizację istniejących magazynów.
Projekt realizowany w Tanzanii ma znacząco poprawić wydajność sektora rolniczego i posiada bardzo ważny wymiar społeczny. Obecność Feerum w Afryce to także profesjonalne i nowoczesne programy szkoleń.
Feerum stale rozwija portfolio swoich produktów. Jest jedyną w Polsce – i jedną z niewielu na świecie – firmą tej branży, która posiada własne Centrum Badawczo-Rozwojowe.
Mokate otrzymała wyróżnienie za skuteczność strategii eksportowej, owocującą stałą obecnością na największych i najbardziej wymagających rynkach. – Nagrodę dedykuję rodzinie i współpracownikom. Jako kolejne pokolenie właścicieli, rozbudowujemy grupę Mokate w skali międzynarodowej – mówił Adam Mokrysz, prezes Mokate. – Bariery są w głowie i tam należy je pokonywać, w naszej rodzinie je pokonaliśmy. Nasza grupa główne rynki posiada w Europie, ale jesteśmy obecni także w Azji i Afryce. Na Śląsku jest wiele przedsiębiorczych ludzi i firm, z których możemy być dumni.
Mokate to polskie przedsiębiorstwo przemysłu spożywczego. Grupa jest jednym z największych producentów kawy rozpuszczalnej i herbaty w Polsce, Czechach, Słowacji i na Węgrzech, a także uznanym na świecie producentem półproduktów dla przemysłu spożywczego.
Produkty firmy znaleźć można m.in.: w Indonezji, Malezji, Arabii Saudyjskiej, Dubaju. Swoją obecność Mokate zaznacza także w Afryce i w Chinach. Eksport Mokate osiągnął obecnie poziom ponad 60 proc. ogólnej sprzedaży.
Prócz wymienionych firm nagrody otrzymały BASF Polska, CVC Capital Partners, który poprzez rozwój sieci Żaba mocno zaznacza obecność na Śląsku, Rockwell Automation Polska - część największej na świecie firmy zajmującej się automatyką przemysłową od lat inwestująca w KSSE i zatrudniająca na Śląsku ponad 1000 osób oraz Volvo Polska, Apator i Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Biznesmen uciekł z pieniędzmi, księgowa popełniła samobójstwo. Sprawę bada prokuratura
14009"Na łaźni giną rzeczy". Czy w kopalni JSW grasuje złodziej?
3767Donald Tusk na Śląsku - z odsieczą dla Rafako. "Jesteście potrzebni Polsce"
2840Rafako: Tauron prowadzi mediacje przy użyciu pałek! Nici z pojednania ws. bloku w Jaworznie
2517Tauron i Rafako obrzucają się błotem, a blok w Jaworznie znów stanął. Sasin "umywa ręce"
1700"Na łaźni giną rzeczy". Czy w kopalni JSW grasuje złodziej?
+10 / -3Biznesmen uciekł z pieniędzmi, księgowa popełniła samobójstwo. Sprawę bada prokuratura
+8 / -1Kolorz ostro o działaniach rządu. "Nikt nie panuje nad tym, co się dzieje w energetyce"
+3 / -0Tanie OC w 2023 roku? Podpowiadamy, jak je znaleźć
+2 / -0Polacy dopiero poczują smak skumulowanej inflacji. Eksperci wiedzą, ile wyniesie
+2 / -0Donald Tusk na Śląsku - z odsieczą dla Rafako. "Jesteście potrzebni Polsce"
5Koniec boomu na hipoteki. Prognozy BIK: w 2023 roku kolejny duży spadek
0"Nie wiedziałem, że nie można". Nielegalna broń i amunicja przejęte w Chorzowie
0"Muszę dopłacić 5,5 tys. zł". Nadciąga apogeum absurdów Polskiego Ładu
0Kolejny sprzeciw mieszkańców Śląska wobec CPK. Dołujące wnioski radcy prawnego dotyczące wywłaszczeń
0