Nie przyniosły porozumienia wtorkowe rozmowy dotyczącej podwyżek pensji w Polskiej Grupie Górniczej. Po trwającym ponad godzinę spotkaniu zarząd i związki zawodowe podpisały protokół rozbieżności.
Dwa żądania związkowców
Żądania związkowców były znane od dawna. Przypomnijmy krótko, że chodziło o podniesienie średniej pensji w PGG na koniec roku do poziomu 8200 zł brutto (czyli o około 370 zł), a także wypłaty jednorazowej rekompensaty za miesiące wrzesień, październik, listopad i grudzień. Miała ona dotyczyć pracy w dni wolne od pracy w związku ze zwiększonym zapotrzebowaniem na węgiel.
Jak mówił w rozmowie ze Śląskim Biznesem Bogusław Ziętek, przewodniczący WZZ Sierpień 80, byłoby dobrze, gdyby rekompensata została wypłacona jeszcze przed świętami.
Zarząd Polskiej Grupy Górniczej odmówił spełnienia żądań związkowców. W czterech punktach wyjaśnił, dlaczego.
Po pierwsze, zarząd spółki stwierdził, że „w związku z realizacją dodatkowego wydobycia w dni wolne od pracy zostały przeznaczone dodatkowe środki finansowe na zwiększenie funduszu wynagrodzeń. Dotyczy to okresu od września do końca 2021 r.”. Tym samym szefostwo spółki nie zgodziło się z opiniami związkowców, że aby zapłacić górnikom za pracę w weekendy, obniżono wynagrodzenie za dni robocze.
Po drugie zarząd wyjaśnił, że spółka musi na razie zapewnić bieżącą obsługę zobowiązań, w tym wynagrodzeń „do momentu uruchomienia finansowania procedowanego obecnie w procesie legislacyjnym”. Tutaj chodzi przede wszystkim o procedowaną umowę społeczną, ale też mechanizmy pomocowe, których uruchomienie zapowiadało szefostwo spółki oraz Ministerstwo Aktywów Państwowych. W grę wchodzi zwolnienie PGG z odprowadzania składek ZUS czy umożenie pożyczki PFR.
Po trzecie, jak czytamy w protokole „elementy skutkujące stałym wzrostem wynagrodzeń w roku 2021 i następnych, wymagają procedowania w kontekście postanowień zawartej Umowy Społecznej. Dane dotyczące wielkości wynagrodzeń są istotną częścią modelu finansowego złożonego w procesie prenotyfikacji i przygotowywanego w procesie notyfikacji programu określającego zasady udzielania wsparcia publicznego na redukację zdolności produkcyjnych.”
Stąd, i to jest punkt czwarty, „w obecnej sytuacji ekonomiczno – finansowej i prawnej, Zarząd Spółki nie widzi możliwości realizacji żądań organizacji związków zawodowych.”
Podpisy pod protokołem złożyli członkowie zarządu PGG oraz 5 związków zawodowych: Sierpnia 80, Solidarności, Kadry, ZZG w Polsce i Związku Zawodowego Pracowników Dołowych.
- Tego moglibyśmy się spodziewać, że i ministerstwo i zarząd potraktują górników jak potraktują. Zarząd twierdzi, że za soboty i niedziele płaci wystarczająco, że są dodatkowe środki. Nie wiem gdzie i nie wiem, komu je płacą. Być może wliczają w to wysokie premie, któe wypłacają tutaj swoim pracownikom w biurze zarządu - mówił Rafał Jedwabny, przewodniczący Sierpnia 80 w PGG.
Działacz powiedział też o dalszych krokach możliwych po fiasku rozmów płacowych.
- To się na pewno tak nie skończy. Po południu zbieramy sztab i zdecydujemy, co będzie dalej - dodał.
Szybką reakcją okazało się ogłoszenie pogotowia strajkowego w PGG, a także zablokowanie wysyłki węgla pociągami.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
ROW, najlepsza kopalnia PGG, uruchamia nową ścianę
14675Ustawa o rekompensatach do węgla dziurawa. Prawnik: skorzystają tylko kopalnie
8655Będzie drożej na A4 Katowice – Kraków. Wyższe stawki od lipca
6762Górnicy krytykują rządowy projekt dopłat do węgla. Kolorz: lepiej wrócić do kartek
3782Strzały i helikoptery na Śląsku. W nocy na dawnych kopalniach ćwiczyło wojsko
3429Skandal na Pniówku. Związkowiec zwolniony za fikcyjne zjazdy
+168 / -14Policja złapała 4 oszustów skupujących węgiel ze sklepu PGG (wideo)
+52 / -2Górnicy krytykują rządowy projekt dopłat do węgla. Kolorz: lepiej wrócić do kartek
+45 / -2Program dla Śląska już bez górników. Kolorz: na rząd nie ma co liczyć
+17 / -4Ciepłownie w tarapatach. Związkowcy ostrzegają: kaloryfery mogą być zimne
+12 / -4Wakacyjna promocja na paliwo nie dla wszystkich. Obajtek: Taniej o 30 groszy tylko dla klientów Orlen
1Rybnik ponownie wygrywa w sprawie kopalni Paruszowiec. Sąd odrzucił skargę Bapro
0Wielki powrót smogu i palenia, czym popadnie? Rząd zawiesza normy jakości węgla
0W lipcu gigantyczne premie w JSW. Spółka podpisała porozumienie
0Rząd otwiera Polskę na wiatraki. To sposób na tańszy prąd
0