Uczciwi przedsiębiorcy dostają tysiące zł kary za drobne uchybienia formalne dotyczące przewozu i obrotu paliwami. - Gdzie tu zasada proporcjonalności kary do przewinienia - pyta Rzecznik MŚP. Właśnie opublikował raport „System SENT. Problematyka nakładania kar pieniężnych na przedsiębiorców” pokazujący praktyki administracji skarbowej wobec uczciwych przedsiębiorców.
Raport przygotował rzecznik Adam Abramowicz przy współpracy z Zespołem ds. Transportu Rady Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP. Publikacja dotyczy w głównej mierze przypadków, w których, zdaniem Rzecznika MŚP, dochodziło do naruszeń i nieprawidłowości w zakresie nakładania na przedsiębiorców kar pieniężnych na podstawie ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi.
SENT, czyli System Elektronicznego Nadzoru Transportu, który funkcjonuje w Polsce już ponad trzy lata, okazał się bardzo skutecznym narzędziem walki z wyłudzeniami podatkowymi. Dzięki objęciu transportu tzw. towarów wrażliwych (czyli towarów, które najczęściej są przedmiotem wyłudzeń podatkowych i obrotu w szarej strefie, takich jak np. paliwo, alkohol czy susz tytoniowy) monitoringiem udało się skutecznie wyeliminować lub bardzo ograniczyć niekorzystną dla budżetu państwa pszarą strefę.
Biorąc pod uwagę, iż kary pieniężne przewidziane w ustawie, ze względu m.in. na swoją wysokość mają charakter prewencyjny, mikro, mali i średni przedsiębiorcy są często karani wysokimi karami, choć popełnione przez nich naruszenia nie powodowały zagrożenia uszczupleniami podatkowymi, a wynikały przeważnie z ludzkich pomyłek.
Tymi pomyłkami były np. wpisanie błędnego adresu dostawy, brak aktualizacji zgłoszenia o numer rejestracyjny przyczepy, zgłoszenie przewozu do systemu SENT już w trakcie przewozu. I choć wielokrotnie te pomyłki zostają usunięte od razu, np. podczas kontroli drogowej, i tak przedsiębiorcy zostają ukarani, i to kwotami od 2 do 20 tys. zł. Bywa, że się nie zgadzają i odwołują do sądów administracyjnych, zabiegają też o pomoc Rzecznika MŚP. I są sytuacje, w których sądy anulują kary, co nie zmienia faktu, że są to uciążliwości dla właścicieli firm.
Właśnie dlatego Adam Abramowicz podejmuje interwencje w sprawie SENT. Przywołując Konstytucję Biznesu podnosi, że powinna być stosowana zasada proporcjonalności oraz zasada prowadzenia postępowania w sposób budzący zaufanie przedsiębiorców do władzy publicznej, przewidziane w ustawie z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców.
– Pragniemy rozpocząć ogólną dyskusję, zaczynając od przykładów mających swe źródło w ustawie SENT, na temat takiego modelu stosowania kar pieniężnych przez organy administracji wobec przedsiębiorców, który będzie uwzględniać słuszne interesy mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich przedsiębiorców, a także pogłębi zaufanie tych przedsiębiorców do władzy publicznej. (…) Mam nadzieję, że przykłady te będą asumptem do rozpoczęcia konstruktywnej dyskusji środowiska przedsiębiorców z przedstawicielami administracji publicznej na temat racjonalnego nakładania kar pieniężnych na przedsiębiorców sektora MŚP – wskazał we wstępie do Raportu Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.
Jak wynika z opublikowanego niedawno raportu, przygotowanego przez Global Compact Network Poland, powstałego w wyniku porozumienia ramowego z Ministerstwem Rozwoju, Ministerstwem Finansów i Krajową Administracją Skarbową oraz Ministerstwem Klimatu: „Gospodarka olejami zużytymi. Założenia i reformy i propozycja ustawy”24- w okresie od początku obowiązywania systemu SENT, tj. od 18 kwietnia 2017 r. do 30 czerwca 2020 r. przeprowadzono ponad 1 400 000 kontroli transportów realizowanych po drogach publicznych oraz koleją. Jest to wysoka liczba kontroli, w stosunku do liczby zgłoszeń do rejestru SENT w ww. okresie – ponad 10 700 000 zgłoszeń. W toku przeprowadzonych kontroli zidentyfi kowano ponad 16 000 nieprawidłowości. Statystycznie powyższe wartości prezentują się imponująco. W ujęciu procentowym, skontrolowanych zostało około 13% wszystkich zgłoszeń SENT, czego skutkiem było stwierdzenie nieprawidłowości w nieco ponad 1% skontrolowanych zgłoszeń. Zaś liczba stwierdzonych nieprawidłowości w stosunku do wszystkich, dokonanych w powyższym okresie zgłoszeń SENT, wynosi jedynie około 0,15%.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Wyciek informacji z JSW: wkroczy prokurator. Związkowcy i zarząd idą na noże
979Sztuka Innowacji. Amazon świętował w Gliwicach 10-lecie istnienia w Polsce (foto, wideo)
561Produkcja prądu w Polsce rośnie. Problemem wciąż jeden rodzaj elektrowni
498"Mój rower elektryczny". W 2025 roku ruszą rządowe dotacje
372"Sytuacja daleka od idealnej". Gigantyczna strata JSW
369Koszykówka dla Chłopców i Dziewcząt w Gliwicach – Trenuj z Nami!
+12 / -0Strajk włoski w policji 2024. "Solidarność": Realizuje się scenariusz katastrofy kadrowej
+2 / -0Budosprzęt – sprzedaż i wynajem sprzętu budowlanego dla Twojej firmy
+2 / -0Sztuka Innowacji. Amazon świętował w Gliwicach 10-lecie istnienia w Polsce (foto, wideo)
+2 / -0Ubezpieczenie mienia w czasie powodzi - od czego chroni polisa i na co mogą liczyć poszkodowani?
+2 / -0Wiceminister Edukacji spotkała się z dyrektorami śląskich szkół i uczelni
0PGG: nie żyje 31-letni górnik z kopalni Piast-Ziemowit w Bieruniu
0Strajk włoski w policji 2024. "Solidarność": Realizuje się scenariusz katastrofy kadrowej
0Decyzja GDOŚ: Rybnik ma pierwszy ośrodek dla nutrii!
0Raport: ponad połowa Polaków chce robić zakupy w niedziele. Zakaz handlu popiera zwłaszcza jedna grupa
0