Rośnie liczba wniosków o działalność gospodarczą osób małoletnich. Stąd w rządzie trwają prace, by ułatwić prowadzenie biznesu osobom, które nie ukończyły pełnoletności.
Szef Ministerstwa Rozwoju i Technologii powiedział dziś podczas konferencji prasowej, że w 2021 r. złożono 13 wniosków o działalność gospodarczą osób małoletnich, w 2022 r. to już 62 wnioski.
- W 2023 r. już za pierwsze cztery miesiące mamy 48 wniosków. Zakładamy, że do końca roku może to być sporo ponad 100 wniosków. Przy rozwiązaniu, które proponujemy liczba ta może jeszcze wzrosnąć – powiedział minister Waldemar Buda.
Szef #MRiT @waldemar_buda: W 2021 r. złożono 13 wniosków o działalność gospodarczą osób małoletnich, w 2022 r. to już 62 wnioski. W 2023 r. już za pierwsze cztery miesiące mamy 48 wniosków. Zakładamy, że do końca roku może to być sporo ponad 100 wniosków. Przy rozwiązaniu, które… pic.twitter.com/H992bPpsDf
— Ministerstwo Rozwoju i Technologii (@MRiTGOVPL) May 8, 2023
Na czym polega nowość, którą zamierza wprowadzić sąd? Otóż obecnie zgodę na prowadzenie biznesu przez osobę małoletnią wydaje sąd, natomiast wszystkie czynności każdorazowo musi potwierdzić rodzic, gdyż zgodnie z kodeksem cywilnym sprawuje nad niepełnoletnim biznesmenem opiekę prawną.
– Jeśli młodzi ludzie chcą zarabiać w internecie pieniądze, mają fajny pomysł na biznes, to będą mieć możliwość, by to robić. Uwalniamy ich kreatywność, po uzyskaniu zgody sądu będą mogli prowadzić działalność gospodarczą i realizować swoje pomysły bez zgody rodzica i potwierdzania każdej czynności przez niego – powiedział dziś minister dodając, że młody przedsiębiorca sam będzie mógł złożyć w sądzie wniosek o zgodę na rozpoczęcie działalności gospodarczej.
– Ostatecznie to sąd rozstrzyga, czy taka decyzja, czy taka zgoda będzie wydana, więc młody człowiek będzie mógł złożyć taki wniosek – poinformował Buda.
Minister @waldemar_buda: Jeśli młodzi ludzie chcą zarabiać w internecie pieniądze, mają fajny pomysł na biznes, to będą mieć możliwość, by to robić. Uwalniamy ich kreatywność, po uzyskaniu zgody sądu będą mogli prowadzić działalność gospodarczą i realizować swoje pomysły bez… pic.twitter.com/AZqxxIRkDB
— Ministerstwo Rozwoju i Technologii (@MRiTGOVPL) May 8, 2023
Szef resortu rozwoju zaznaczył, że obecnie projekt jest na etapie uzgadniania w Komitecie Stałym Rady Ministrów. Wyraził nadzieję, że komitet wkrótce go przyjmie, by mogła się nim zająć Rada Ministrów, a następnie parlament.
- W tej kadencji chcielibyśmy ten projekt uchwalić. On jest w priorytetach rządu, przyjęliśmy go, jako jeden z ważniejszych projektów Ministerstwa Rozwoju i Technologii na tę obecną kadencję – powiedział Waldemar Buda.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Czesi szukają górników. Praca od zaraz, pensje 13 tys. zł
942Jest nowy dyrektor Stellantis Gliwice. Andrzej Korpak żegna się z firmą
872Ukraińcy coraz bardziej aktywni na rynku pracy. Wyzwaniem znajomość polskiego
779Koszty pracy w Europie. Jak wypada Polska?
759O finansowaniu dla firm MŚP – seminarium w Katowicach
659Prof. Tomanek o Eko-Oknach: Pracownicy sygnalizowali uciążliwe prace fizyczne
+233 / -52Czy twój zawód zniknie do 2025 roku? Sprawdź, co mówi raport WEF
+4 / -0Czeski miliarder zainwestował w producenta łóżek medycznych z Żywca
+3 / -0Koszty pracy w Europie. Jak wypada Polska?
+2 / -0Inwestorzy zawsze pytają o dobrą szkołę dla dzieci pracowników - rozmowa z Grzegorzem Eszem, Maple Bear Schools Polska
+2 / -0Czy powietrze w śląskich Beskidach jest na tyle czyste, by kurorty pobierały opłaty od turystów?
Oddanych głosów: 9