Około 400 tys. osób pracuje w setkach firm, instytucji i ośrodkach badawczych sektora okołogórniczego, tymczasem jego sytuacja jest dramatyczna. Branża błagała o pomoc premiera - bez efektu. Teraz postanowiła napisać do prezydenta Andrzeja Dudy.
Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin utrzymuje, że do końca czerwca przedstawi program naprawy polskiego górnictwa. Zachodzi jednak pytanie – kto nad nim pracuje. Czy samo Ministerstwo Aktywów Państwowych? Bo wygląda na to, że nie uczestniczą w pracach spółki węglowe ani firmy okołogórnicze.
O tym, że nie ma zespołu eksperckiego, który zająłby się wsparciem branży w czasach pandemii i po niej, piszą firmy oraz instytucje i środki badawcze branży okołogórniczej we wspólnym liście do prezydenta RP.
Wskazują, że już 4 maja zwróciły się w liście otwartym do premiera Morawieckiego o pomoc. Firmy chciały powołania zespołu kryzysowego złożonego z przedstawicieli spółek wydobywczych, Rady Ministrów, Polskiego Funduszu Rozwoju, reprezentantów branży i związków zawodowych, „którego celem byłoby wypracowanie wspólnych rozwiązań organizacyjnych i finansowych dla zażegnania skutków mającego miejsce kryzysu.”
Autorzy listu zapewniają, że nie chodzi im o żadne nadzwyczajne działania, a o wypracowanie rozwiązań długoterminowych. Zabiegają o zagwarantowanie bezpieczeństwa sektora podczas kryzysu, co przejawiać ma się przede wszystkim respektowaniem przez spółki skarbu państwa zawartych umów i regulowania wynikających z nich zobowiązań. Przypomnijmy, że pierwsze co zrobiły Polska Grupa Górnicza i Jastrzębska Spółka Węglowa, to ogłosiły wystąpienie siły wyższej i dały sobie tym samym prawo do zawieszenia kontraktów i nie płacenia kontrahentom.
Autorzy listu zwracają uwagę, że dalszym krokiem powinno być „wspólne wypracowanie zestawu rozwiązań przynoszących pozytywne skutki dla polskiego sektora wydobywczego i energetycznego nie tylko w perspektywie najbliższych tygodni, ale lat.”
Minął ponad miesiąc, a pismo branży pozostało bez echa. Dlatego firmy i instytucje postanowiły napisać do prezydenta Andrzeja Dudy:
„Niestety, do dnia dzisiejszego nie ukonstytuowano eksperckiej grupy roboczej, która mogłaby całościowo zająć się budowaniem planu dalszego funkcjonowania sektora. Sytuacja spółek węglowych oraz podmiotów okołogórniczych immanentnie związanych z krajową branżą wydobywczą, pogarsza się z tygodnia na tydzień, potęgując ryzyko zaburzenia bezpieczeństwa oraz stabilności całego łańcuch dostaw, a co najistotniejsze, powoduje, że kolejne miejsca pracy na Śląsku zagrożone są likwidacją."
Autorzy dodają, że to już ostatni moment "na podjęcie całościowych i odpowiedzialnych działań ratujących ten strategiczny obszar polskiej gospodarki. Obecna sytuacja sektora energetyki konwencjonalnej oraz troska o jego bezpieczeństwo wymagają zaangażowania wielu stron, w tym tych najważniejszych – Pana Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Prezesa Rady Ministrów RP.”
Według szacunków samorządu gospodarczego, w sektorze zaplecza górniczego zatrudnionych jest łącznie około 400 tys. osób. Na tę liczbę składają się pracownicy zarówno z firm usługowych i serwosowych, producenci maszyn i urządzeń górniczych, placowki naukowo-badawcze i projektowe o profilu górniczym. W samym tylko sektorze producentów maszyn górniczych w Polsce zarejestrowanych jest około 200 podmiotów. W średnich i dużych spółkach pracuje około 80 proc. zatrudnionych w sektorze.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Rząd szykuje plan awaryjny ws. ETS2. "Nie może uderzać w zwykłego Kowalskiego"
399Wielki powrót protestu rolników. Blokady również w województwie śląskim (mapa)
376Sejm za dodatkowym urlopem dla rodziców wcześniaków. O to walczyli też mieszkańcy Śląska
343Agencja Rozwoju Przemysłu i Fundusz Górnośląski będą razem wspierać przedsiębiorców
328Były prezes Parku Śląskiego po 5 latach skazany za korupcję. Sąd: przyjął 100 tys. zł łapówki
309"Węgiel trzyma nas przy życiu". Na rządowym planie transformacji eksperci nie zostawiają suchej nitki
+2 / -0Kim są kupujący raporty historii pojazdu? Statystyki Autobaza.pl
+1 / -0"Zdeprawowane" CBA do likwidacji. Przedsiębiorcy oceniają projekt ustawy
+1 / -0Finansowy gigant opuszcza klimatyczną koalicję banków. "Co było do zarobienia na zielonej modzie, już zarobili"
+1 / -0Biznes oferty InPost – jak Twoja firma może skorzystać? Te opcje dostawy zachwycą klientów!
+1 / -0Polacy w maślanej kropce. Do wysokich cen doszedł drugi problem
0Inflacja 2024: w listopadzie skok cen wyższy niż prognozowano
0"Zdeprawowane" CBA do likwidacji. Przedsiębiorcy oceniają projekt ustawy
0Lawina wniosków o wakacje składkowe. Oto dane dla poszczególnych oddziałów ZUS w woj. śląskim
0Były prezes Parku Śląskiego po 5 latach skazany za korupcję. Sąd: przyjął 100 tys. zł łapówki
0
~Janko Muzykant 2020-06-18
07:33:52
Firmy okołogórnicze błagają o pomoc.. ciekawe. To niech właściciele tych firm sięgną teraz głęboko do swoich kieszeni po pieniążki z których miesiąc w miesiąc, rok w rok okradają swoich pracowników, bo jak wszyscy wiemy 95 procent nie odprowadza pełnych składek tylko na umowie daje minimalną a resztę płaci pod stołem. Byznesmeny twoja mać. Tylko dej i dej. Fury coraz droższe, domy coraz większe a pracownicy dzięki którym to wszystko mają traktowani są jak bydło. I ciągle mało..