Na naszych oczach w Polsce rozwija się zielona rewolucja energetyczna. Ilość instalacji fotowoltaicznych rośnie skokowo, a wartość rynku według prognoz IEO przekroczy 5 mld zł w 2020 roku.
Instytut Energetyki Odnawialnej opublikował raport Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2020. Wynika z niego, że rynek fotowoltaiki (PV) rozwija się najszybciej ze wszystkich sektorów OZE w Polsce.
Łączna moc zainstalowana w źródłach fotowoltaicznych na koniec 2019 roku wynosiła prawie 1500 MW, a już w maju 2020 r. przekroczyła 1950 MW. Obecnie największy przyrost nowych mocy obserwowany jest w segmencie mikroinstalacji, co obrazuje dużą aktywność prosumentów indywidualnych i biznesowych.
Polska w 2019 roku osiągnęła przyrost nowych mocy na poziomie około 0,9 GW i uplasowała się w pierwszej piątce w Unii Europejskiej. Nowe moce w PV zainstalowane w Polsce stanowiły 5,5% przyrostu mocy w UE.
Obiecujące są też prognozy. Wynika z nich, że w bieżącym roku utrzyma się tempo wzrostu mocy zainstalowanej. IEO ocenia, że na koniec 2020 roku moc zainstalowana w PV w Polsce może osiągnąć 2,5 GW. Prognozy IEO wskazują także, że obroty na rynku fotowoltaiki wzrosną w tym roku stosunku do poprzedniego nawet o 25% i przekroczą 5 mld zł.
Rekordowe zainteresowanie instalacjami odnotowuje też katowicki TAURON. W marcu br. przyłączono do sieci 4 777 mikroinstalacji, a miesiąc później aż 2,5 tys. więcej. Wzrosła też liczba przyjętych wniosków o przyłączenie mikroinstalacji. Prąd ze słońca chce wytwarzać kolejne 7 tys. osób.
W ocenie wiceministra klimatu Ireneusza Zyski popularność fotowoltaiki wynika z zainteresowania obywateli produkcją energii we własnym zakresie oraz dostępnych programów wsparcia i przyjaznych regulacji prawnych, m.in. ulg podatkowych czy programu „Mój Prąd”. Warto zwrócić uwagę, że liderami w korzystaniu z programu "Mój Prąd" są mieszkańcy województwa śląskiego. Przyznano tu 5163 dofinansowania, a moc zainstalowanych instalacji wyniosła 29 176 kW:
Z kolei Wojciech Zieleźny, prezes firmy Słońce+ uważa, że niebagatelny wpływ na tak duży wzrost dynamiki powstających instalacji fotowoltaicznych ma z pewnością fakt, że jest to w chwili obecnej jedna z najpewniejszych inwestycji gwarantujących przyzwoite zyski.
- Jeżeli ktoś dysponuje wolną gotówką, to zdecydowanie korzystniej jest zainwestować ją w fotowoltaikę aniżeli trzymać na znikomo nisko oprocentowanych lokatach bankowych. Rośnie również świadomość ekologiczna społeczeństwa. Do tego dochodzi zbliżający się pierwszy termin graniczny wymiany kopciuchów, coraz więcej osób zaczyna używać pomp ciepła, z którymi fotowoltaika się idealnie komponuje. Są to elementy, które w sposób bardzo istotny wpływają na rozwój tej gałęzi – komentuje Wojciech Zieleźny.
Podczas konferencji prasowej omawiającej raport IEO można było usłyszeć, że polskie firmy branży fotowoltaicznej chcą iść za ciosem i powołać konsorcjum, które pomoże zwiększyć niezależność od dostaw z zagranicy technologii i komponentów. Potrzebę uzmysłowiła trwająca pandemia.
- Konsorcjum firm produkcyjnych z branży PV, pod nazwą Przemysłowy Panel PV, ma za zadanie pomóc polskim przedsiębiorcom wejść w niszę europejskiego rynku fotowoltaiki i zająć znaczącą pozycję w łańcuchu dostaw, do tej pory zdominowanych przez dostawców azjatyckich. Wraz z polityką Zielonego Ładu, na rzecz odbudowy rynku PV w UE, rodzi się realna szansa na odbudowę krajowej produkcji komponentów wykorzystywanych przez branżę OZE - powiedział wiceminister Zyska.
Dodał, że ma nadzieję, iż „inicjatywa polskich firm z branży PV pozwoli na stworzenie w bliskiej przyszłości tysięcy nowych miejsc pracy i doprowadzi do wzrostu potencjału eksportowego.”
- Cieszę, że jako Pełnomocnik Rządu ds. OZE mogę patronować temu przedsięwzięciu. Wierzę, że w krótkim czasie Polska może stać liderem branży PV w Europie - zaznaczył wiceminister Zyska.
Oddanych głosów: 1645
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Śląskie walczy ze skutkami powodzi. W tych miejscach wciąż trwają utrudnienia drogowe (lista)
500Będzie pozew za wstrząsy z kopalni PGG? "Wpływają na długotrwały stres"
441Powódź w woj. śląskim: PLK wydała komunikat ws. przejezdności. "Sytuacja na sieci kolejowej jest dynamiczna"
388Pod względem zarobków w Śląskiem Katowice wcale nie są "jedynką". Zaskakujące dane GUS
375Wstrząs w kopalni PGG Staszic-Wujek. Czterech z jednenastu poszkodowanych górników w szpitalu
337Dlaczego wynajem odzieży ochronnej zyskuje na popularności?
+3 / -0Po "spontanicznym" proteście na torach w Katowicach: PLK chce wyciągnąć konsekwencje
+2 / -0Innowacja w Gliwicach: ciepło pozyskane od prywatnego inwestora zasili miejską sieć
+2 / -0Przyszłość tworzyw sztucznych w budownictwie w świetle unijnej strategii klimatycznej
+2 / -0Katowice Airport: na lotnisku powstanie nowa baza dla działów transportu i eksploatacji
+2 / -0Racibórz powoli wraca do życia sprzed powodzi. Poziom wody w Odrze sukcesywnie się obniża
0420 szkół i przedszkoli zamkniętych z powodu powodzi. ZUS przypomina, kto i jak może ubiegać się o zasiłek opiekuńczy
0Co działo się ponad 1000 metrów pod ziemią? PGG wraca do tragedii w Rydułtowach
0Ewakuacja w powiecie raciborskim to fake news! Miasto dementuje dezinformacje
0Powódź 2024. PLK: we wtorek ruch pociągów wciąż wstrzymany na 12 odcinkach linii lokalnych
0
~lokalny 2020-06-19
12:14:35
Zamykać nierentowne kopalnie, a górników przeszkalać do pracy w tej właśnie dziedzinie zielonej energii. To jest przyszłość i od niej nie uciekniemy.