Frankowicze wciąż pozywają banki, bo te oferują im zazwyczaj mało atrakcyjne ugody, ale w twardych danych widać spadek spraw zgłoszonych do rozpatrzenia w sądach - donoszą znawcy tematu. Z kolei ba najbliższe miesiące eksperci przedstawiają zróżnicowane prognozy.
Jak wynika z danych zebranych z 47 sądów okręgowych, w pierwszych trzech kwartałach 2024 roku wpłynęło około 54,9 tys. spraw frankowych, co oznacza spadek o 2% w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, gdy takich spraw było 56 tys.
Zdaniem ekspertów, ten niewielki spadek nie oznacza jednak słabnącego zainteresowania dochodzeniem roszczeń. W ich ocenie głównym motywem frankowiczów jest brak satysfakcjonujących propozycji ugód ze strony banków.
Banki nie są w stanie zaoferować frankowiczom ugód na satysfakcjonującym poziomie, a wyroki sądowe jednoznacznie faworyzują kredytobiorców - wyjaśnia radca prawny Adrian Goska z Kancelarii SubiGo.
Ubiegły rok był rekordowy pod względem liczby pozwów w sprawach frankowych, a choć w 2024 roku liczba nowych spraw nadal jest wysoka, nie obserwujemy już tak gwałtownego wzrostu, jak w latach poprzednich.
Możemy być na szczycie fali nowych postępowań, co wiąże się z wyczerpywaniem się liczby aktywnych kredytów frankowych - zauważa Piotr Glonek z Kancelarii Gardocki i Partnerzy.
Najwięcej spraw frankowych wciąż trafia do Sądu Okręgowego w Warszawie, jednak ich liczba spadła rdr. o 30,2% (z 13,1 tys. do 9,2 tys.). Spadek ten wynika z nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, która od połowy kwietnia 2023 roku wprowadziła wyłączną właściwość sądów zgodną z miejscem zamieszkania powoda. W efekcie wzrost liczby pozwów odnotowały sądy w Gdańsku (+26,9%), Warszawie-Pradze (+12,9%), Poznaniu (+12%) oraz Wrocławiu (+21,9%).
Zmiany prawne miały na celu odciążenie SO w Warszawie, co stopniowo przynosi efekty. Niemniej, sądy w dużych aglomeracjach, takich jak Wrocław czy Gdańsk, pozostają pod dużą presją z uwagi na liczbę spraw i obecność banków oferujących kredyty walutowe – wyjaśnia Adrian Goska.
Jednym z głównych problemów wciąż jednak pozostaje czas trwania postępowań. Sąd Okręgowy w Warszawie wyznacza już terminy rozpraw na listopad 2026 roku.
Jak zauważa radca z Kancelarii Gardocki i Partnerzy, taka perspektywa może powstrzymywać część kredytobiorców przed złożeniem pozwu. Alternatywą są oferowane przez banki mediacje i ugody.
W ocenie ekspertów, w najbliższych miesiącach liczba nowych pozwów może spadać, co wynika z ograniczonej liczby aktywnych kredytów frankowych. Jednak wzrost liczby pozwów z inicjatywy banków, które chcą chronić wypłacony kapitał, może prowadzić do większego obciążenia sądów.
Rozwiązaniem mogą być propozycje łącznego rozpoznawania spraw frankowych, co mogłoby ułatwić wypracowanie ugód między stronami - sugeruje Piotr Glonek.
Choć liczba nowych kredytobiorców frankowych nie rośnie, wielu obecnych kredytobiorców nadal nie zdaje sobie sprawy z możliwości podważenia umów w sądzie - zastrzegają znawcy tematu.
Wciąż pozostaje spora liczba osób, które nie wiedzą, że ich umowy mogą zawierać nieuczciwe klauzule. To może być potencjalnym źródłem nowych pozwów - prognozuje Adrian Goska.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Niemiecka firma pierwsza w wyścigu o kluczowe polskie złoże. Gwóźdź do trumny JSW?
3717Rząd rozwiewa wątpliwości ws. podatku od ogrodzeń. "Nie kuriozum, a fake news"
1348Burza w szklance wody o złoże Dębieńsko? Niemiecka spółka: nie konkurujemy z JSW
1233O zamykaniu kopalń "po polsku". "W większości przypadków barbarzyństwo i zbrodnia gospodarcza"
1213Pałac Kota - 8 konceptów gastronomicznych w dawnej siedzibie katowickiego oddziału PKO BP
1189Inwestycje za prawie 150 mln zł. Katowice Airport sumuje pierwszy rok realizacji dużego planu
+4 / -0Park technologiczny, centrum laboratoryjne. Co zamiast fabryki Izery powstanie w Jaworznie? (wideo)
+4 / -0O zamykaniu kopalń "po polsku". "W większości przypadków barbarzyństwo i zbrodnia gospodarcza"
+5 / -2Największa prywatna linia lotnicza w Polsce najemcą hangaru w Katowice Airport
+2 / -0Pierwsza łopata wbita. W Katowicach rusza budowa Centrum Himalaizmu za ponad 47 mln zł
+2 / -0Burza w szklance wody o złoże Dębieńsko? Niemiecka spółka: nie konkurujemy z JSW
0W kopalni JSW powstanie jedna z najnowocześniejszych instalacji w światowym górnictwie
0Katowice i PLK idą na noże ws. przebudowy węzła. Kolejarze reagują na miejskie fake newsy
0Największa prywatna linia lotnicza w Polsce najemcą hangaru w Katowice Airport
0Pierwsza łopata wbita. W Katowicach rusza budowa Centrum Himalaizmu za ponad 47 mln zł
0