Co 5 lat na drogach krajowych przeprowadzany jest plenarny pomiar ruchu. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad już przygotowuje się do przeszłorocznego badania i szuka wykonawców. Tym razem jednak taki pomiar przeprowadzony zostanie głównie z wykorzystaniem kamer wideo. Dlaczego?
Od 1965 roku na drogach krajowych prowadzone są generalne pomiary ruchu. Ostatni tego typu pomiar odbył się w 2015 roku, a kolejny będzie realizowany w przyszłym roku.
GDDKiA już teraz przygotowuje się do przeprowadzenia pomiaru.
Doświadczenia GDDKiA w zakresie pomiarów ruchu drogowego pokazują, że najlepsze efekty i jakość dają pomiary prowadzone z wykorzystaniem kamer wideo i późniejszym zliczaniem pojazdów zarejestrowanych na nagraniach (tzw. metoda wideorejestracji).
- Metoda ta zapewnia ogromne możliwości kontroli materiału i pozwala na dokumentację całego pomiaru, a często jest korzystniejsza cenowo od pomiarów ręcznych lub automatycznych. Z tego względu, przy opracowywaniu metody pomiarowej GPR 2020, dużo uwagi poświęcono technologii wykonywania tego typu pomiarów
- wyjaśnia Marek Prusak, rzecznik prasowy GDDKiA Oddział w Katowicach.
Wymagania w zakresie pomiarów wideo zostały opracowane z uwzględnieniem stanowiska potencjalnych wykonawców takich pomiarów, w ramach przeprowadzonego przez GDDKiA dialogu technicznego.
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad już teraz prowadzi postępowania przetargowe na wybór wykonawcy odpowiedzialnego za nadzór nad pomiarem i opracowanie jego wyników oraz na wybór wykonawców pomiarów w następujących Oddziałach: Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kielce i Kraków.
W najbliższym czasie ogłaszane będą postępowania przetargowe na wybór wykonawców pomiarów w pozostałych oddziałach GDDKiA.
Czy Waszym zdaniem Generalny Pomiar Ruchu przy użyciu kamer wideo jest dobrym pomysłem?
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Jastrzębska Spółka Węglowa może nie mieć pieniędzy na wypłaty już we wrześniu. Konfederacja apeluje o pilne działania
1345Związki alarmują: JSW na skraju bankructwa. "Skandaliczne marnotrawstwo, sytuacja dramatyczna"
1189PGE z nową strategią do 2035 roku: inwestycje w bezpieczeństwo energetyczne, OZE i blok gazowy w Rybniku
1005Nowe przepisy od 1 lipca 2025 dotkną i biznes, i zwykłego Kowalskiego. Co warto wiedzieć o nadchodzących zmianach?
818Eko-Okna przerywają milczenie. Firma wydała oświadczenie
570Związki alarmują: JSW na skraju bankructwa. "Skandaliczne marnotrawstwo, sytuacja dramatyczna"
+5 / -1Jastrzębska Spółka Węglowa może nie mieć pieniędzy na wypłaty już we wrześniu. Konfederacja apeluje o pilne działania
+4 / -0Katowicki EMAG przekształca się w Łukasiewicz–AI. Śląsk z silnym centrum badań nad sztuczną inteligencją
+3 / -0JSW odpowiada związkom: to rynek uderzył w spółkę, nie złe zarządzanie. Związkowcy: „To uniki, a nie konkrety”
+2 / -0„Małym silnikiem napędzamy wielkie dobro” – rybnicka firma w Wielkiej Wyprawie Maluchów (zdęcia)
+1 / -0JSW: większe wydobycie, mniejsze zarobki. Spółka podsumowała II kwartał
0Zamknięcie Makro w Rybniku "zamknie" małe, miejscowe firmy? "To cios w lokalnych przedsiębiorców"
0Zapaść programu „Czyste Powietrze”. Dramatyczny spadek liczby wniosków po reformie
0GIS ostrzega: partia chipsów Lay’s wycofana z obrotu
0JSW odpowiada związkom: to rynek uderzył w spółkę, nie złe zarządzanie. Związkowcy: „To uniki, a nie konkrety”
0