Osiem firm zostało zaproszonych przez GDDKiA do złożenia ofert na dokończenie odcinka autostradowej obwodnicy Częstochowy po wyrzuceniu z budowy Włochów. To kolejny etap przyspieszonej formuły wyłonienia wykonawcy. Trasa ma być gotowa do końca 2019 roku.
Katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zaprosił osiem firm do złożenia ofert po zakończeniu wstępnych negocjacji dotyczących zakresu i formy zabezpieczenia zrealizowanych dotąd prac na obwodnicy Częstochowy. Dyrekcja wyjaśnia, że to kolejny, zgodnie z zaplanowanym harmonogramem, etap przyspieszonej formuły wyłonienia wykonawcy przez negocjacje bez ogłoszenia, mający na celu niezwłoczne zabezpieczenie robót.
- Zgodnie z zakładanym harmonogramem postępowania przewidzianego w przypadku potrzeby pilnego zabezpieczenia wykonanych już prac, zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych, zakończyliśmy pierwszy etap negocjacji bez ogłoszenia. Miały one na celu ustalenie zakresu robót zabezpieczających i doprecyzowanie warunków przyszłej umowy. Dlatego negocjacje dotyczyły przede wszystkim formy kontraktu oraz zawartych w niej warunków i ryzyk po obu stronach umowy. Do ubiegłotygodniowych negocjacji było zaproszonych sześć firm będących Generalnymi Wykonawcami trasy A1 w Polsce, tj.: Budimex, Berger Bau, Strabag, Pol-Aqua, Mirbud i Intercor oraz dwóch głównych podwykonawców odcinka F autostrady A1, czyli firmy Bud-Pol i Lemar. Obecnie zaprosiliśmy wszystkie osiem podmiotów do składania finalnych ofert – informuje katowicki oddział GDDKiA.
>>>300 mln zł kredytu na ostatni odcinek A1<<<
Dyrekcja podaje, że od 13 do 24 maja, równolegle do trwających negocjacji dalej inwentaryzowała plac budowy oraz przygotowywała dokumentację przetargową. Kolejnym krokiem będzie otrzymanie ofert i wyłonienie najkorzystniejszej z nich oraz podpisanie umowy z wykonawcą. Dzięki oparciu procedury wyboru wykonawcy na trybie negocjacji bez ogłoszenia, na co pozwalają i co regulują przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych, rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest jeszcze przed końcem sierpnia. Ma to pozwolić na realizację pilnych prac zabezpieczających już wykonanego zakresu inwestycji.
Planowany harmonogram zakłada:
Termin składania ofert: 11 czerwca 2019 r.
Planowane podpisanie umowy z Wykonawcą (przy braku odwołań): sierpień 2019 r.
Zakończenie wykonania prac zabezpieczających: 15 grudnia 2019 r.
Dodajmy, że 28 maja miała miejsce rozprawa w Krajowej Izby Odwoławczej w związku z odwołaniem złożonym przez byłego wykonawcę - Salini Polska. Firma domaga się wstrzymania rozpoczętej procedury pilnego wyłonienia wykonawcy prac zabezpieczających w trybie negocjacji bez ogłoszenia i nowego ogłoszenia postępowania przetargowego, w którym mogłaby brać udział. Wyrok ma być ogłoszony w najbliższy piątek o godz. 15.00.
Blisko 40 km autostrady A1 jeszcze w tym roku
Przypomnijmy, że jeszcze przed końcem sierpnia GDDKiA planuje udostępnić do ruchu blisko 37 km autostrady, od węzła Częstochowa Południe do Pyrzowic. Na północy od Częstochowy trwa budowa 5 odcinków autostrady, jednego na terenie województwa śląskiego oraz czterech w województwie łódzkim. Wszystkie, w standardzie po trzy pasy w obu kierunkach, zostaną wybudowane po istniejącym śladzie DK1 (czyli tzw. gierkówki). Planowany termin oddania do ruchu czterech odcinków między Częstochową a Tuszynem, powinien nastąpić przed końcem 2021 r. Natomiast piąty odcinek od węzła Piotrków Trybunalski Południe do węzła Kamieńsk zostanie udostępniony kierowcom na przełomie 2022 i 2023 r.
>>>Budowa A1 Pyrzowice - Tuszyn. Zobacz zdjęcia<<<
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Niemiecka firma pierwsza w wyścigu o kluczowe polskie złoże. Gwóźdź do trumny JSW?
1292Park technologiczny, centrum laboratoryjne. Co zamiast fabryki Izery powstanie w Jaworznie? (wideo)
1240Woda z kopalni popłynie do śląskich kranów. PGG podpisała list intencyjny
747Ogromne elementy pojadą do Elektrowni Rybnik. Utrudnienia dla śląskich kierowców
516Czysty paradoks: kredytu 0 proc. nie będzie, więc Polacy kupią więcej mieszkań
472Park technologiczny, centrum laboratoryjne. Co zamiast fabryki Izery powstanie w Jaworznie? (wideo)
+3 / -0O zamykaniu kopalń "po polsku". "W większości przypadków barbarzyństwo i zbrodnia gospodarcza"
+2 / -0Katowice: Muzeum Śląskie zasili energia geotermalna z wód kopalnianych
+2 / -0Miliardy na bezpieczeństwo w JSW. W 2024 ponad 50 milionów więcej niż rok wcześniej
+1 / -0Nowe drogi, chodniki, ścieżki rowerowe. Katowice zbudowały sześć układów drogowych za 158 mln złotych
+1 / -0Prawdopodobnie najpiękniejsza przychodnia w Polsce - powstała na terenie dawnej kopalni w Katowicach
0Pałac Kota - 8 konceptów gastronomicznych w dawnej siedzibie katowickiego oddziału PKO BP
0Kolejna darowizna SRK dla pogórniczej gminy. 66 działek wartych ponad 6 mln zł
0Miliardy na bezpieczeństwo w JSW. W 2024 ponad 50 milionów więcej niż rok wcześniej
0O zamykaniu kopalń "po polsku". "W większości przypadków barbarzyństwo i zbrodnia gospodarcza"
0