W Gliwicach pojawiły się kolejne „eko-kosiarki”! Do owiec kameruńskich „koszących” trawę na zrekultywowanych terenach składowiska odpadów w rejonie ul. Rybnickiej i autostrady A4 dołączyli nowi pomocnicy – parka uroczych owiec walliserskich i trzy miniaturowe kuce szetlandzkie. Oto Jaś i Małgosia oraz Bajka, Wilie i Teodor, „zatrudnione” przez gliwickie Przedsiębiorstwo Zagospodarowania Odpadów.
Kierowcy jadący ul. Rybnicką, czy autostradą A4 w rejonie centrum handlowego Factory mają szansę zobaczyć niecodziennych gości na zielonych zboczach rekultywowanego składowiska odpadów. To stadko owiec kameruńskich, do których niedawno dołączyła para owiec waliserskich i trzy karłowate kucyki.
Pochodzące ze szkockich Szetlandów karłowate kuce oraz wywodzące się z południowej Szwajcarii owce walliserskie – podobnie jak pasące się przy ul. Rybnickiej 199A owce kameruńskie – z powodzeniem zastępują tradycyjne kosiarki, nie generując przy tym hałasu i szkodliwych dla środowiska spalin.
Kuce szetlandzkie – Bajka, Wili i najmniejszy Teodor – choć nie należą do zwierząt wybrednych – w PZO mają do dyspozycji własną zagrodę i tyle trawy, ile będą w stanie przejeść. Natomiast para trzymiesięcznych owiec walliserskich – Jaś i Małgosia – dołączyła do zadomowionego już na terenach składowiska odpadów stada owiec kameruńskich, które – ze względu na nietypowy wygląd przybyszek (czarne pyszczki i uszy, długie, spiralne rogi oraz czarne plamki na kolanach, udach i kopytach) początkowo wzięły je za psy pasterskie i uciekały. Szybko jednak zorientowały się, że maleństwa to owce i przyjacielsko przyjęły nowe koleżanki.
Nowi pomocnicy są naprawdę dobrzy w swoim „fachu”, dlatego PZO w najbliższym czasie planuje „zatrudnienie” kolejnych zwierzaków.
- Owce świetnie sobie radzą z koszeniem. Dzięki takim naturalnym kosiarkom zdecydowanie ograniczamy używanie kosiarek spalinowych, które są źródłem zanieczyszczeń powietrza i sporego hałasu. Według Światowej Organizacji Zdrowia to właśnie hałas zajmuje w Europie drugie miejsce, zaraz po zanieczyszczeniu powietrza, jako największe zagrożenie środowiskowe. A my staramy się podejmować działania na rzecz ekologii i edukacji – wyjaśniała rok temu Magdalena Budny, prezes PZO w newsie o owcach kameruńskich na składowisku.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Hałda kopalni PGG jest jedną z największych w Europie. Właśnie "zagrała" w filmie (wideo)
9984Beboki opanowały Katowice. Najnowszy bawi się klockami na schodach przy .KTW (foto)
5212"Klienci sami się nie znajdą". Profesjonalnie o bieżących trendach na rynku nieruchomości
106820 rowerów trekkingowych dla sosnowiczan. Zakończyła się 7. edycja tradycyjnej loterii
857W Częstochowie połączą siły damsko-męskie. Arche zaprasza na Kongres Liderek Regionu
825Hałda kopalni PGG jest jedną z największych w Europie. Właśnie "zagrała" w filmie (wideo)
+6 / -0Nadciąga wielkie wydarzenie na biznesowej mapie Gliwic. Przed nami XXIX Gala RIPH
+4 / -0Marża i narzut - co je różni, jak je wyliczyć? I dlaczego to takie ważne? Wyjaśnia ekomonista
+2 / -0"Klienci sami się nie znajdą". Profesjonalnie o bieżących trendach na rynku nieruchomości
+2 / -0MCK w Katowicach zaprasza na Śląskie Targi Nieruchomości & Budowa Domu
+1 / -0Hałda kopalni PGG jest jedną z największych w Europie. Właśnie "zagrała" w filmie (wideo)
0Kupujesz węgiel? Rób to u kwalifikowanego dostawcy Tomex
0XXI Samorządowe Forum Kapitału i Finansów w Katowicach już w październiku
0Największy branżowy event w tej części Polski. Bielsko-Biała zaprasza na Targi Budownictwa
0W Częstochowie połączą siły damsko-męskie. Arche zaprasza na Kongres Liderek Regionu
0