W niedzielę o północy minął termin ultimatum, jaki związkowcy dali premierowi na odpowiedź, czy włączy się w negocjacje dotyczące górnictwa. Mateusz Morawiecki jednak nie odzewał się. Dlatego dziś szefowie central związkowych mają podjąć decyzję o formach protestów.
Dziś w siedzibie śląsko-dąbrowskiej Solidarności spotkają się szefowie związków zawodowych działających w górnictwie. Mają decydować, czy rozpoczynać strajki, jeśli tak, to w jakiej formie. Nieoficjalnie mówi się, że mogą to być początkowo protesty w poszczególnych zakładach, a potem – przy braku reakcji strony rządowej – nawet uliczne w Katowicach czy w Warszawie.
Zaostrzenie tonu jest skutkiem fiaska dotychczasowych rozmów związkowców, spółek węglowych i energetycznych oraz strony rządowej w temacie przyszłości górnictwa i powiązanego z nim sektora energetycznego.
Działacze zarzucają rządowi, że z jednej strony deklaruje wolę dialogu, a z drugiej podejmuje decyzje zmierzające do szybkiego likwidowania górnictwa, czego dowodem jest zaproponowana przez ministra klimatu Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku.
Wiele wskazuje na to, że ewentualne protesty obejmą również hutnictwo i energetykę. Do Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego dołączyli także hutnicy z Huty Bankowa, ArcelorMittal (Dąbrowa Górnicza, Chorzów, Kraków) i Sanpro Synergy – o czym poinformował na twitterze WZZ Sierpień'80.
Nie tylko #górnictwo. Do Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego dołączyli także #hutnicy z Huty Bankowa, ArcelorMittal (Dąbrowa Górnicza, Chorzów, Kraków) i Sanpro Synergy.@DariaKlimza @Tomasz_Czoik @PAPBiznes @anna_kropaczek @m_tabaka @zachodni @wnppl @nettgpl pic.twitter.com/EEZoZ2tNfw
— Komisja Krajowa WZZ Sierpień 80 (@Sierpien80) September 18, 2020
Solidarność wezwała z kolei energetyków do ogłoszenia pogotowia strajkowego. Podjęte kroki uzasadniono „zagrożeniem dalszego funkcjonowania branży energetycznej i górniczej oraz bezpieczeństwa energetycznego państwa".
Dodatkowo związkowców ze Śląska i Zagłębia wsparli działacze z Lubelskiego Węgla Bogdanka.
- My również uważamy, że transformacja górnictwa i energetyki powinna być rozłożona na wiele lat i wymaga specjalnych programów, dających nowe miejsca pracy – czytamy w stanowisku Solidarności, Związku Zawodowego Górników w Polsce, Związku Zawodowego Kadra oraz Związku Zawodowego Pracowników Zakładów Przeróbki Mechanicznej Węgla w Polsce Przeróbka.
Widocznym znakiem związkowej aktywności są flagi i transparenty, które pojawiają się na bramach kopalń.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Protest w obronie pracowników kolei na węźle katowickim. Ruch pociągów przywrócony!
493Wkrótce pożegnamy wakacje. Nie daj się holiday blues, sprytnie zaplanuj urlop 2025!
366Pod względem zarobków w Śląskiem Katowice wcale nie są "jedynką". Zaskakujące dane GUS
322Wstrząs w kopalni PGG Staszic-Wujek. Czterech z jednenastu poszkodowanych górników w szpitalu
31514 emerytura 2024. Pierwsze przelewy z ZUS dla 9 mln osób popłyną już pod koniec sierpnia
294Dlaczego wynajem odzieży ochronnej zyskuje na popularności?
+3 / -0Po "spontanicznym" proteście na torach w Katowicach: PLK chce wyciągnąć konsekwencje
+2 / -0Innowacja w Gliwicach: ciepło pozyskane od prywatnego inwestora zasili miejską sieć
+2 / -0Przyszłość tworzyw sztucznych w budownictwie w świetle unijnej strategii klimatycznej
+2 / -0Katowice Airport: na lotnisku powstanie nowa baza dla działów transportu i eksploatacji
+2 / -0Studencie, pobierasz rentę rodzinną? Nie zapomnij złożyć zaświadczenia
0Liczba fikcyjnych faktur rok do roku się podwoiła. Eksperci zaskoczeni skalą zmian
0GIS ostrzega przed tym produktem. Jego spożycie grozi zatruciem!
0Będzie pozew za wstrząsy z kopalni PGG? "Wpływają na długotrwały stres"
0"Aktywnie w żłobku" - nawet 1900 zł miesięcznie z ZUS na konto placówki, do której uczęszcza dziecko
0