W niedzielę o północy minął termin ultimatum, jaki związkowcy dali premierowi na odpowiedź, czy włączy się w negocjacje dotyczące górnictwa. Mateusz Morawiecki jednak nie odzewał się. Dlatego dziś szefowie central związkowych mają podjąć decyzję o formach protestów.
Dziś w siedzibie śląsko-dąbrowskiej Solidarności spotkają się szefowie związków zawodowych działających w górnictwie. Mają decydować, czy rozpoczynać strajki, jeśli tak, to w jakiej formie. Nieoficjalnie mówi się, że mogą to być początkowo protesty w poszczególnych zakładach, a potem – przy braku reakcji strony rządowej – nawet uliczne w Katowicach czy w Warszawie.
Zaostrzenie tonu jest skutkiem fiaska dotychczasowych rozmów związkowców, spółek węglowych i energetycznych oraz strony rządowej w temacie przyszłości górnictwa i powiązanego z nim sektora energetycznego.
Działacze zarzucają rządowi, że z jednej strony deklaruje wolę dialogu, a z drugiej podejmuje decyzje zmierzające do szybkiego likwidowania górnictwa, czego dowodem jest zaproponowana przez ministra klimatu Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku.
Wiele wskazuje na to, że ewentualne protesty obejmą również hutnictwo i energetykę. Do Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego dołączyli także hutnicy z Huty Bankowa, ArcelorMittal (Dąbrowa Górnicza, Chorzów, Kraków) i Sanpro Synergy – o czym poinformował na twitterze WZZ Sierpień'80.
Nie tylko #górnictwo. Do Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego dołączyli także #hutnicy z Huty Bankowa, ArcelorMittal (Dąbrowa Górnicza, Chorzów, Kraków) i Sanpro Synergy.@DariaKlimza @Tomasz_Czoik @PAPBiznes @anna_kropaczek @m_tabaka @zachodni @wnppl @nettgpl pic.twitter.com/EEZoZ2tNfw
— Komisja Krajowa WZZ Sierpień 80 (@Sierpien80) September 18, 2020
Solidarność wezwała z kolei energetyków do ogłoszenia pogotowia strajkowego. Podjęte kroki uzasadniono „zagrożeniem dalszego funkcjonowania branży energetycznej i górniczej oraz bezpieczeństwa energetycznego państwa".
Dodatkowo związkowców ze Śląska i Zagłębia wsparli działacze z Lubelskiego Węgla Bogdanka.
- My również uważamy, że transformacja górnictwa i energetyki powinna być rozłożona na wiele lat i wymaga specjalnych programów, dających nowe miejsca pracy – czytamy w stanowisku Solidarności, Związku Zawodowego Górników w Polsce, Związku Zawodowego Kadra oraz Związku Zawodowego Pracowników Zakładów Przeróbki Mechanicznej Węgla w Polsce Przeróbka.
Widocznym znakiem związkowej aktywności są flagi i transparenty, które pojawiają się na bramach kopalń.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
PKP Cargo planuje kolejne zwolnienia grupowe – pracę może stracić ponad 2400 pracowników. Spółka tłumaczy się restrukturyzacją
1352JSW: wydobycie i sprzedaż powyżej planu. "Plan Strategicznej Transformacji przynosi efekty"
1110„Masz tylko jedno życie”. Policja w woj. śląskim wprowadza w życie Czarny Alert Drogowy
734Polskie firmy MŚP nadrabiają zaległości w eksporcie. Wsparciem e-commerce i Amazon
619Dane GUS zaskoczyły. Inflacja w maju 2025 niższa niż prognozowano
586Nietypowe koszty uzyskania przychodu w działalności gospodarczej – które wydatki możesz zaliczyć do kosztów firmowych?
+3 / -0UOKiK stawia zarzuty 11 przewoźnikom z aglomeracji śląskiej: podejrzenie zmowy przetargowej w przetargu wartym 1,3 mld zł
+1 / -0JSW: wydobycie i sprzedaż powyżej planu. "Plan Strategicznej Transformacji przynosi efekty"
+1 / -0JSW uruchamia Centrum Rozwoju SkillUp w Katowicach
+1 / -0Powstaje Plan Urządzenia Lasu. Mieszkańcy mogą zdecydować o jego przyszłości
+1 / -1„Youth of the Future” – konkurs, który zmienia życie. Finał w Muzeum Śląskim był świętem młodych innowatorów
0Hipermarkety i sieci convenience zyskują na znaczeniu. Dyskonty dochodzą do ściany
075% śląskich lokali gastronomicznych z naruszeniami. UOKiK: „brak cenników, oszukiwanie na składnikach i gramaturze”
0„Masz tylko jedno życie”. Policja w woj. śląskim wprowadza w życie Czarny Alert Drogowy
0JSW: większe wpływy dla PBSz po aneksowaniu umowy z KGHM
0