W niedzielę o północy minął termin ultimatum, jaki związkowcy dali premierowi na odpowiedź, czy włączy się w negocjacje dotyczące górnictwa. Mateusz Morawiecki jednak nie odzewał się. Dlatego dziś szefowie central związkowych mają podjąć decyzję o formach protestów.
Dziś w siedzibie śląsko-dąbrowskiej Solidarności spotkają się szefowie związków zawodowych działających w górnictwie. Mają decydować, czy rozpoczynać strajki, jeśli tak, to w jakiej formie. Nieoficjalnie mówi się, że mogą to być początkowo protesty w poszczególnych zakładach, a potem – przy braku reakcji strony rządowej – nawet uliczne w Katowicach czy w Warszawie.
Zaostrzenie tonu jest skutkiem fiaska dotychczasowych rozmów związkowców, spółek węglowych i energetycznych oraz strony rządowej w temacie przyszłości górnictwa i powiązanego z nim sektora energetycznego.
Działacze zarzucają rządowi, że z jednej strony deklaruje wolę dialogu, a z drugiej podejmuje decyzje zmierzające do szybkiego likwidowania górnictwa, czego dowodem jest zaproponowana przez ministra klimatu Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku.
Wiele wskazuje na to, że ewentualne protesty obejmą również hutnictwo i energetykę. Do Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego dołączyli także hutnicy z Huty Bankowa, ArcelorMittal (Dąbrowa Górnicza, Chorzów, Kraków) i Sanpro Synergy – o czym poinformował na twitterze WZZ Sierpień'80.
Nie tylko #górnictwo. Do Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego dołączyli także #hutnicy z Huty Bankowa, ArcelorMittal (Dąbrowa Górnicza, Chorzów, Kraków) i Sanpro Synergy.@DariaKlimza @Tomasz_Czoik @PAPBiznes @anna_kropaczek @m_tabaka @zachodni @wnppl @nettgpl pic.twitter.com/EEZoZ2tNfw
— Komisja Krajowa WZZ Sierpień 80 (@Sierpien80) September 18, 2020
Solidarność wezwała z kolei energetyków do ogłoszenia pogotowia strajkowego. Podjęte kroki uzasadniono „zagrożeniem dalszego funkcjonowania branży energetycznej i górniczej oraz bezpieczeństwa energetycznego państwa".
Dodatkowo związkowców ze Śląska i Zagłębia wsparli działacze z Lubelskiego Węgla Bogdanka.
- My również uważamy, że transformacja górnictwa i energetyki powinna być rozłożona na wiele lat i wymaga specjalnych programów, dających nowe miejsca pracy – czytamy w stanowisku Solidarności, Związku Zawodowego Górników w Polsce, Związku Zawodowego Kadra oraz Związku Zawodowego Pracowników Zakładów Przeróbki Mechanicznej Węgla w Polsce Przeróbka.
Widocznym znakiem związkowej aktywności są flagi i transparenty, które pojawiają się na bramach kopalń.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Policja złapała 4 oszustów skupujących węgiel ze sklepu PGG (wideo)
38810ROW, najlepsza kopalnia PGG uruchamia nową ścianę
11343Ustawa o rekompensatach do węgla dziurawa. Prawnik: skorzystają tylko kopalnie
8170Będzie drożej na A4 Katowice – Kraków. Wyższe stawki od lipca
5974Górnicy krytykują rządowy projekt dopłat do węgla. Kolorz: lepiej wrócić do kartek
3674Skandal na Pniówku. Związkowiec zwolniony za fikcyjne zjazdy
+168 / -14Policja złapała 4 oszustów skupujących węgiel ze sklepu PGG (wideo)
+52 / -2Górnicy krytykują rządowy projekt dopłat do węgla. Kolorz: lepiej wrócić do kartek
+44 / -2Zbiorowa „awaria” na stacji paliw w Bielsku-Białej. Kierowcy: auta padają na widok cen na pylonie
+23 / -8Ciepłownie w tarapatach. Związkowcy ostrzegają: kaloryfery mogą być zimne
+12 / -4Papierowe kwity do lamusa. Obowiązek e-fakturowania w Polsce zatwierdzony przez UE
3Wakacyjna promocja na paliwo nie dla wszystkich. Obajtek: Taniej o 30 groszy tylko dla klientów Orlen
1Stopnie alarmowe CHARLIE i BRAVO przedłużone. Premier podpisał zarządzenie
0Nie złożyłeś deklaracji CEEB w terminie? GUNB: Nie szkodzi! Kar i tak nie będzie
0GUS: Inflacja w czerwcu poszybowała do 15,6%. Eksperci: tak źle nie było od 25 lat
0