Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW) planuje stworzyć w województwie śląskim Centrum Szkoleniowe dla mieszkańców. Pieniądze miałyby pochodzić z unijnych funduszy na transformację regionów górniczych. Ośrodek szkoliłby kadry dla branży wiatrowej.
Czy osoby związane zawodowo z górnictwem zwiążą się w przyszłości z energetyką wiatrową. Nie jest to wykluczone.
Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, członek platformy „Coal Regions in Transition” stworzyło projekt Centrum Szkoleniowego, w którym uczestnicy kursów zdobywaliby umiejętności i certyfikaty dające im możliwość zatrudnienia przy budowie, eksploatacji i konserwacji inslacji OZE i sieci dystrybucji energii w Polsce i na świecie.
Realizacja inwestycji zapowiadanej przez PSEW, której koszt szacowany jest na kilka milionów euro, rozpoczęłaby się w 2020 r. i zakończyła w ciągu trzech lat. Stowarzyszeniu w realizacji projektu pomaga Ministerstwo Energii, które wspiera projekty służące realizacji idei sprawiedliwej transformacji regionów górniczych
Jak zauważył przedstawiciel Ministerstwa Energii, dzięki projektowi Centrum Szkoleniowego inżynierowie i specjaliści zyskają przewagę konkurencyjną na rynku pracy, a do tego podmioty gospodarcze zajmujące się rozwojem OZE będą miały nieograniczony dostęp do wykwalifikowanej kadry.
- Ministerstwo Energii wspiera wszystkie projekty, które służą rozwojowi gospodarczemu, oraz rozwojowi nauki i technologii. Projekt przewiduje utworzenie na Śląsku centrum szkoleniowego ukierunkowanego na rozwój nauki w obszarze odnawialnych źródeł energii i jej praktyczną implementację do gospodarki krajowej. Będzie to zauważalne w Polsce, ale szczególnie zauważalne będzie na Śląsku, który historycznie był obszarem dotkniętym przemianami gospodarczymi lat 90-tych
– powiedział Maciej Kapalski z Departamentu Energetyki Odnawialnej i Rozproszonej.
Przed regionami zależnymi od tradycyjnej energetyki otwiera się szansa na pozyskanie środków unijnych na przeprowadzenie strukturalnych zmian. Nowa przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen deklaruje gotowość do wyasygnowania funduszy dla regionów takich jak Śląsk na programy umożliwiające lokalnym społecznościom znalezienie zatrudnienia w nowych, perspektywicznych gałęziach przemysłu m.in. w sektorze energetyki odnawialnej.
- Cieszy to, iż projekt Centrum Szkoleniowego pokazuje, iż tradycyjny rejon gospodarczy, jakim jest Śląsk, jest też innowacyjny. Inicjatywa ta koresponduje z projektem Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku, zakładającym wzrost znaczenia OZE, bez pomijania innych sektorów energetyki
– dodał Maciej Kapalski.
- Wykorzystanie potencjału energetyki wiatrowej do stymulowania wzrostu gospodarczego, o czym wspomniał minister Tchórzewski – nie będzie możliwe bez stabilnego i przewidywalnego otoczenia regulacyjnego w obszarze rozwoju OZE. Jesteśmy zadowoleni z podjęcia intensywnych prac nad strategicznymi dokumentami kształtującymi przyszłość branży m.in. nad Polityką Energetyczną Polski do 2040 roku i nad Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu na lata 2021-2030. Liczymy na to, że rząd weźmie pod uwagę nasze rekomendacje w zakresie większego wykorzystania potencjału zarówno lądowej jak i morskiej energetyki wiatrowej w perspektywie dwóch najbliższych dekad - stwierdził Janusz Gajowiecki, prezes PSEW.
Jak podkreślił szef PSEW, ubiegłoroczna aukcja dla OZE pokazała przewagę cenową farm wiatrowych na lądzie nad innymi nowymi źródłami wytwórczymi. W praktyce oznacza to spadek cen energii w scenariuszu znaczącego zwiększania mocy tych elektrowni.
– Aukcyjny system wsparcia skutkuje zwiększeniem konkurencji wśród producentów zielonej energii, co przekłada się na niższe rachunki dla odbiorców końcowych – zarówno indywidualnych, jak przemysłowych
– tłumaczy Janusz Gajowiecki.
Przypomnijmy, że nieopodal Gliwic powstaje nowe źródło prądu. Za rok w gminie Wielowieś gotowa będzie pierwsza na Śląsku farma wiatrowa! Jak przekonuje prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej będzie ona bardzo ważnym punktem na mapie Śląska, ponieważ do tej pory takie farmy powstawały tylko na północy kraju lub w centrum, Wielkopolsce i innych obszarach.
Przeczytaj więcej: Na Śląsku powstaje pierwsza farma wiatrowa
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Hotel i kino, a wcześniej zamek. Zabytek z Bytomia zyska drugie życie (foto)
2344Tauron zbudował 1300 km światłowodu w woj. śląskim. Kto w zasięgu?
1987Na Śląsku stanie warta pół miliarda najnowocześniejsza walcownia w Europie
1669Największy inwestor KSSE nie zwalnia tempa. Startuje budowa nowej hali Eko-Okien
1368KSSE: lider branży OZE stawia nową halę
882Na Śląsku stanie warta pół miliarda najnowocześniejsza walcownia w Europie
+9 / -0Jak mieć najlepszą stronę internetową?
+8 / -0Śląskie z rekordową unijną dotacją. Jezioro Żywieckie ma być perłą na mapie turystycznej Polski
+8 / -2Największy inwestor KSSE nie zwalnia tempa. Startuje budowa nowej hali Eko-Okien
+5 / -0Mikołów: Donald Tusk gromi CPK. "Horała ma takie same kompetencje jak Sasin"
+2 / -0Izera to nie wszystko. KSSE i Jaworzno podpisały umowę o współpracy
0Lotnisko w Pyrzowicach czeka nietypowe malowanie. Przez zmiany bieguna magnetycznego
0Rafako dogadało się z JSW Koks. Budowa elektrowni podrożeje o 150 mln zł
0Mikołów: Donald Tusk gromi CPK. "Horała ma takie same kompetencje jak Sasin"
0Największy inwestor KSSE nie zwalnia tempa. Startuje budowa nowej hali Eko-Okien
0