To rozwiązanie ponad 20-krotnie zwiększa udział MŚP, startupów i innowatorów technologicznych w zamówieniach publicznych. Mowa o GovTech, które Polska zaczęła wdrażać.
GovTech czyli innowacyjne rozwiązania na użytek administracji publicznej należą do perspektywicznych i atrakcyjnych dla firm obszarów gospodarczych – ich wartość w Europie wzrośnie trzykrotnie do 2025 r. To dane wynikające z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego o potencjale rynku GovTech w Polsce. Prezentacji raportu towarzyszyło spotkanie minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz z finalistami pierwszej, pilotażowej edycji konkursu GovTech Polska w MPiT.
Tradycyjny model zamówień publicznych nie zawsze sprawdza się przy zakupie nowych technologii. W wielu krajach następuje monopolizacja technologicznych zamówień przez wielkie korporacje. Skutkiem malejącej konkurencyjności jest nie tylko wzrost cen poszukiwanych rozwiązań, ale i postępujące trudności z otrzymaniem produktów technologicznych odpowiadających jednostkom publicznym.
Odpowiedzią na straty wynikające z nieefektywnej realizacji zamówień publicznych jest obserwowany w wielu krajach rozwiniętych rozkwit inicjatyw GovTech. Światowy rynek nowoczesnych rozwiązań technologicznych przeznaczonych dla administracji wart jest prawie 400 mld USD. Tylko w Polsce w 2017 roku zrealizowano ich ponad 2 tysiące - to kropla w morzu potrzeb nowoczesnej administracji. Już dziś europejskie wydatki na GovTech wynoszą prawie 25 mld USD, a do 2025 r ich szacunkowa wartość wzrośnie trzykrotnie - wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) o świecie nowych technologii w służbie administracji i obywateli.
- Obywatele Polski zasługują na państwowe e-usługi na najwyższym poziomie, a polska administracja – na najlepsze narzędzia IT usprawniające jej pracę – podkreśla premier Mateusz Morawiecki. Aktywizacja polskiego rynku GovTech, zwiększanie liczby zaangażowanych na jego polu małych i średnich firm stanowi ważny krok w kierunku budowy rodzimych liderów gospodarki cyfrowej - dodaje premier.
Wiele państw przyjmuje rozwiązania usprawniające proces zamówień publicznych w zakresie ICT, które skutkują poprawą efektywności procedur. Kluczowe wydaje się odejście od zamówień publicznych opartych na metodyce kaskadowej (waterfall) na rzecz konkursów opartych na metodykach zwinnych (agile). Powodzenie projektu z zakresu ICT realizowanego przy ich wykorzystaniu jest bowiem trzykrotnie częstsze niż przy zastosowaniu tradycyjnych procedur (odpowiednio 14 proc. i 42 proc.).
Administracja publiczna codziennie staje wobec poważnych społecznych wyzwań, w obszarze zdrowia, bezpieczeństwa, walki z przestępczością zorganizowaną oraz wielu innych. Znaczną część tych wyzwań można rozwiązać na wiele sposobów z uwzględnieniem zwinnych i elastycznych modeli działania, przy pełnym zachowaniu transparentności wydawanych środków publicznych i minimalizacji ryzyk związanych z długimi procesami decyzyjnymi – mówił minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. - Działamy z myślą o stymulowaniu popytu na innowacje oraz rozwijaniu współpracy z małymi, średnimi firmami oraz startupami, które dysponują innowacyjnymi rozwiązaniami, ale skala ich działalności nie pozwala na start w przetargach publicznych. Katalizatorem współpracy pomiędzy administracją publiczną a rozwijającymi się firmami jest właśnie Program GovTech - dodaje minister Jadwiga Emilewicz.
W pilotażowej edycji konkursu GovTech zadania ogłosiło pięć instytucji publicznych. Wyzwanie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii zakładało wdrożenie inteligentnej wyszukiwarki informacji wyposażonej w moduł Business Intelligence, która umożliwi pracownikom resortu sprawne zarządzanie wiedzą, informacjami oraz danymi. Spośród 31 poprawnie złożonych wniosków o dopuszczenie do konkursu, 16 firm zdecydowało się złożyć pracę, do finału przeszło 5 z nich. BI Insight S.A, 4Semantics sp. z o.o., GPA S.A., BrightEther Studio – Artur Dołba oraz NETHUNS Sebastian Łoza – to firmy, które zainteresowały Sąd Konkursowy swoimi innowacyjnymi rozwiązaniami. Ocenie podlegały prototypy systemu, łatwość i prostota obsługi, funkcjonalność oraz opis sposobu wdrożenia zaproponowanego rozwiązania. Najlepiej na potrzeby resortu odpowiedziała spółka BI Insight i to ona będzie miała szansę wdrożyć swoje rozwiązanie w ministerstwie.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
PGG otwarta na współpracę z Rudą Śląską. Kolejne rozmowy o transformacji
853Tauron z rekordową EBITDA za 2024 rok. Wzrosty mimo spadku przychodów i niższych cen energii
610Wojna celna USA - czy uderzy w polski i śląski biznes? Eksperci: Największym zagrożeniem niepewność
515Wielki Piątek na stacjach paliw. Na Śląsku najtańsze benzyna i diesel, LPG też w dobrej cenie
497Człowiek z pasją - pan Krzysztof posiada największą kolekcję dzwonków na świecie. Swoją fascynacją dzieli się z całym światem
437Wielkanoc 2025: Święta droższe niż zwykle – jak radzą sobie polskie gospodarstwa?
+4 / -0Wojna celna USA - czy uderzy w polski i śląski biznes? Eksperci: Największym zagrożeniem niepewność
+3 / -0Tauron z rekordową EBITDA za 2024 rok. Wzrosty mimo spadku przychodów i niższych cen energii
+2 / -0Stylowy taras i bezpieczny samochód - komfort na Twoim podwórku przez cały rok
+1 / -0Człowiek z pasją - pan Krzysztof posiada największą kolekcję dzwonków na świecie. Swoją fascynacją dzieli się z całym światem
+1 / -0KAS w Katowicach ostrzega: oszuści podszywają się pod Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową
0Ostatni dzwonek na rozliczenie PIT! Nie zapomnij przekazać 1,5% podatku
0MF: Wpływy z VAT niższe niż zakładano w budżecie 2024. "Efekt nadoptymistycznych prognoz"
0"One in, two out". Przełom deregulacyjny staje się faktem - premier przedstawił propozycje dla biznesu
0UE odrobiła lekcje po powodzi 2024. Szybsze reakcje na klęski żywiołowe
0