Sklep społeczny Tyle Tego jest niezwykłym miejscem prowadzonym przez Stowarzyszenie Kurka Wodna z Katowic, w którym najrozmaitsze przedmioty dostają kolejne życie. Założeniem sklepu jest włączanie lokalnej społeczności w świat gospodarki cyrkularnej, poprzez umożliwienie wprowadzania w drugi obieg różnorodnych rzeczy. Asortyment sklepu bazuje na darowiznach rzeczowych. Korzystając ze sklepu można więc odnaleźć się zarówno w roli klienta, jak i darczyńcy - wyjaśnia w rozmowie z redakcją Magdalena Janosz, wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Kurka Wodna.
Kluczowy asortyment sklepu Tyle Tego to ubrania, buty, galanteria, biżuteria i odzieżowe dodatki.
W tej dziedzinie stawiamy na jakość, nie brakuje więc perełek vintage, ekskluzywnych marek czy najwyższej jakości materiałów. Poza modą nasz sklep to prawdziwy targ rozmaitości - opowiada Magdalena Janosz, wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Kurka Wodna.
Darczyńcy dbają by nie zabrakło wszelkiego rodzaju przedmiotów użytkowych i ozdobnych, szkła, porcelany, czy nawet drobnej elektroniki - wyjaśnia.
W Tyle tego często można trafić na ciekawe starocie czy prawdziwe okazje. Kącik literacki zadowoli z pewnością amatorów literatury, a dzieci znajdą coś dla siebie przy półce pełnej zabawek, książeczek i gier.
Sklep otworzył się także na lokalnych twórców, korzystających z technik handemade i upcyklingu, dlatego znaleźć u nas można niezwykłe przedmioty tworzone w duchu eko. Chętnie nawiązujemy współpracę z kolejnymi twórcami działającymi w regionie - zapewnia nasza rozmówczyni.
Firmę charakteryzuje szczególna dbałość o każdą przekazaną rzecz.
Czyścimy, naprawiamy, odświeżamy. Zależy nam by możliwie niewiele rzeczy trafiało do śmieci. To, co nie znajdzie swojego miejsca na sklepowej półce, trafi więc do potrzebujących, dzięki współpracy z organizacjami charytatywnymi. Natomiast to co nadaje się do przetworzenia wykorzystujemy na prowadzonych przez stowarzyszenie warsztatach - dodaje Magdalena Janosz.
Sklep został otwarty w lipcu 2021 roku, jako przedsiębiorstwo społeczne Stowarzyszenia Kurka Wodna – działającą od 6 lat w Katowicach organizację proekologiczną, dzięki wsparciu Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w Katowicach. Pomysł zrodził się na bazie obserwacji rozwoju w Polsce tzw. Charity shop, jako doskonałej formy promocji założeń gospodarki cyrkularnej, a także możliwości zapewnienia zaplecza finansowego działalności stowarzyszenia.
Aktualnie sklep stanowi miejsce stałego zatrudnienia dla dwóch osób – za jego codzienność odpowiadają przede wszystkim dwie Magdy:
Działalność sklepu od strony biurowej jest także w istotny sposób wspierana przez druga członkinię zarządu – Natalię Szyszko – spec. ds. ochrony środowiska, zoolożkę i zooedukatorkę.
Pierwszy rok działalności upewnił właścicieli firmy, że "Tyle Tego" to miejsce ważne dla lokalnej społeczności. Nie zwykły sklep, ale przestrzeń spotkań i dialogu, w której można poczuć się jak u siebie.
Atmosfera i klimat panujący w sklepie, a także rosnące wciąż grono stałych i wiernych klientów, to najważniejsze z naszych osiągnięć - mówi pani Magda. - Cieszymy się także, że sklep faktycznie przenosi naszych odbiorców w świat ekologii, budząc zainteresowanie tym tematem, a coraz częściej angażując także w działania Stowarzyszenia Kurka Wodna.
Cele działalności sklepu są zgodne z celami organizacji, w tym przede wszystkim dotarciem z przekazem do jak najszerszej grupy odbiorców. Dlatego w najbliższych planach jest także uruchomienie sklepu internetowego.
Pod kątem asortymentu nasza działalność jest bardzo nietypowa, gdyż nigdy nie wiemy co znajdzie się w podarowanych nam "dostawach" oraz trafi na póki. Dlatego to doskonałe miejsce dla poszukiwaczy okazji. Często jesteśmy zaskoczone oryginalnością, a także wartością podarowanych nam przedmiotów - zdradza w rozmowie z redakcją wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Kurka Wodna.
I dodaje, że pierwsze obawy na temat regularności "dostaw" i ilości przekazywanych rzeczy ("czy taka ilość wystarczy?") bardzo szybko zostały rozwiane.
Darowizny przychodzą niemal każdego dnia, zapełniając nie tylko półki, ale też nasz sporych rozmiarów magazyn. Darczyńcy podkreślają istotną rolę naszego miejsca, które pozwala ściągnąć z siebie ciężar wyrzucania do śmieci całkiem dobrych rzeczy - mówi z przekonaniem Magdalena Janosz.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
„Just walk out” po śląsku. Pierwszy autonomiczny sklep z polską AI działa już w regionie
679Dzień Księgowego. 5 rzeczy, które przedsiębiorcy zawdzięczają księgowości (choć rzadko to mówią)
654Health Business Innovations 2025: O AI w medycynie, współpracy z biznesem i Śląsku jako potędze inżynierii biomedycznej (foto, wideo)
563Muzyka, młodość i magia – 46. Żorska Wiosna Młodości 2025 za nami
550Piknik Firm Członkowskich RIG już 15 czerwca w Zabrzu
542Dzień Księgowego. 5 rzeczy, które przedsiębiorcy zawdzięczają księgowości (choć rzadko to mówią)
+3 / -0Między pomyłką a przestępstwem – jak chronić swoje biuro? Za nami VIII Śląskie Spotkanie Biur Rachunkowych
+2 / -0Katowice gospodarzem INTARG® 2025. Międzynarodowe targi innowacji i ekologii już w czerwcu
+1 / -0Za rok o tej porze – Metallica zagra na Stadionie Śląskim!
+1 / -025 mln zł dla śląskich firm na rozwój eksportu. Fundusz Górnośląski prowadzi nabór wniosków o bony eksportowe
0EXPOBUD 2025 – Święto Budownictwa w Gliwicach. Jubileuszowa, 20. edycja targów już we wrześniu!
0Digitree Group, pionier śląskiego marketingu i jedyna firma z Rybnika notowana na GPW, świętuje jubileusz 20-lecia (foto)
0Dzień Księgowego. 5 rzeczy, które przedsiębiorcy zawdzięczają księgowości (choć rzadko to mówią)
0„Płynie w nas turystyka”. Festiwal Górnej Odry świętuje jubileusz z rozmachem
0