W sierpniu GZM ogłosiło przetarg na zakup prawie 1 terawatogodziny (TWh) energii elektrycznej. Decyzja metropolitalnej grupy zakupowej o zwycięzcy przetargu zapaść miała do 3 października. Jednak bezprecedensowe podwyżki cen energii elektrycznej stawiają uczestników grupy w trudnym położeniu.
Do 3. października będzie trwała analiza cen na rynku energii elektrycznej. Tego dnia uczestnicy grupy zakupowej podejmą decyzje w sprawie dalszych losów przetargu na dostawy energii elektrycznej w latach 2019 – 2020. Od kilku tygodni mamy jednak do czynienia z bezprecedensowymi podwyżkami cen proponowanych przed dostawców energii.
Zdaniem ekspertów GZM, nie da się wyjaśnić jedynie wzrostem cen węgla oraz wzrostem cen zakupów „zielonych” certyfikatów. - Ponad 20 lat analizuję rynek energii elektrycznej. Z taką skalą wzrostów cen spotykam się po raz pierwszy – komentuje zewnętrzny ekspert GZM, Leszek Rojczyk – prezes Energia Optimum sp. z o.o.
Na podstawie przeprowadzonego w kwietniu i maju szacowania wartości zamówienia w postaci zakupu energii elektrycznej w latach 2019 – 2020 uczestnicy grupy zakupowej zabezpieczyli w swoich budżetach łącznie 336 651 325,25 zł. Do przetargu przystąpiły trzy podmioty: Tauron Sprzedaż, Energa Obrót oraz ENEA.
10 września komisja przetargowa zapoznała się z ofertami. Najtańsza, złożona przez spółkę Tauron Sprzedaż, opiewała na kwotę 402 138 374, 54 zł. To ponad 65 milionów złotych więcej niż zakładano. Dla miast i gmin to olbrzymi problem, który może rzutować na realizację zadań i kondycję budżetową. W przypadku dużych miast to konieczność wydania na zakup energii elektrycznej więcej o 10 – 12 milionów złotych.
Trzeciego października zapadanie decyzja w sprawie dalszych losów obecnej grupy zakupowej. W przypadku wycofania się z niej któregokolwiek z uczestników, konieczne będzie rozpisanie nowego przetargu, tym razem wyłącznie na 2019 rok. Konieczne również będzie powołanie nowej grupy zakupowej. Przetarg musiałby zostać ogłoszony w pierwszej połowie października. Do ogłoszenia przetargu potrzebne będą niezbędne dokumenty m.in.: oświadczenia o zabezpieczeniu środków, deklaracje podmiotów zainteresowanych uczestnictwem w nowej grupie zakupowej oraz finalne porozumienie.
- Jest to obarczone ryzykiem. Mało czasu, ewentualne odwołania mogą sprawić, że uczestnicy grupy w najbardziej niekorzystnym wariancie musieliby przez krótki czas korzystać z oferty rezerwowej, która byłaby droższa – ocenia przewodniczący Zarządu Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierz Karolczak.
Podczas konferencji prasowej dziennikarze dopytywali, czy w związku z tym GZM został przyparty do muru. - Można tak to określić, ale jest to sytuacja zupełnie niezależna od nas, na którą nie mamy żadnego wpływu. W podobnej sytuacji są samorządy, spółki miejskie i firmy w całej Polsce – odpowiedział Kazimierz Karolczak.
W skład grupy zakupowej wchodzi łącznie 307 zamawiających i ich jednostek organizacyjnych. To nie tylko gminy i miasta, które tworzą GZM, ale również partnerzy spoza niej. Wśród nich są np. Lubliniec, Rydułtowy, Wielowieś, Ornontowice, Zawiercie czy Śląskie Centrum Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowe w Rabce-Zdroju.
Energia elektryczna ma być dostarczana m.in. do stadionów w Tychach, Gliwicach, Zabrzu; do wielu szkół, szpitali, domów dziecka, a także do: Muzeum Śląskiego, Filharmonii Śląskiej i Stadionu Śląskiego.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
JSW: wypadek w kopalni Zofiówka. 34-letni górnik poparzony
1557Czy Rafako wznowi działalność? Jest światełko w tunelu dla dla raciborskiej spółki
954Czyste Powietrze na rozdrożu. Co dalej z programem? PAS: niewiele wiadomo
674Podziemne kradzieże, fałszerstwa, zmowy. Biuro Kontroli Wewnętrznej zwalcza patologie w PGG
587Vox Patris - to największy dzwon świata. Powstał w Rydułtowach, i tu go możecie zobaczyć! [FOTO]
522Prasa samorządowa do kosza? Ministerstwo planuje rewolucję
+3 / -0Największy dzwon świata powstał na Śląsku. Waży 55 ton i trafi do Brazylii
+2 / -0A1: Chaos komunikacyjny na węźle Żory/DW935 – czy istnieje skuteczne rozwiązanie? Zobaczcie ciekawe wideo youtubera
+2 / -0Decyzja zapadła. Poznaliśmy nazwisko nowego prezesa PGG
+2 / -0"Żyrafa" w renowacji. Rozpoczął się kolejny etap prac
+1 / -0Nie będzie dodatkowych środków z budżetu na likwidację górnictwa. Rząd szuka oszczędności
0Są urlopy, jest i zasiłek macierzyński dla rodziców wcześniaków. Do zmiany w prawie rękę przyłożyli mieszkańcy Śląska
0Zgłoś schron lub ukrycie. Nowy obowiązek dla właścicieli nieruchomości
0Nielegalny TikTok, pornografia na porządku dziennym. Szokujące wyniki raportu o dzieciach w sieci
0JSW: wypadek w kopalni Zofiówka. 34-letni górnik poparzony
0