Polska Grupa Górnicza w komunikacie informuje, że zakończyła współpracę z rybnicką firmą, odpowiedzialną za prace na hałdzie Szarlota. Powodem tej decyzji jest niewłaściwa realizacja zadań i obowiązków zawartych w umowach. Niemniej, władze Rydułtów, powiatu wodzisławskiego widzą dalszą potrzebę likwidacji powstałego zapożarowania na hałdzie.
Temat hałdy w Rydułtowach to niekończąca się telenowela, przy której na pewno do śmiechu nie jest mieszkańcom. Ich problemy już wkrótce mogą się zakończyć. Polska Grupa Górnicza wydała komunikat, w którym informuje o zakończeniu współpracy z firmą odpowiedzialną za prace na hałdzie.
Wspólne spotkanie w kopalni ROW, do której należy ruch wydobywczy Rydułtowy, zorganizowano pod koniec czerwca, po wykryciu i potwierdzeniu w trakcie kontroli przeprowadzonych przez Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim oraz Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach, że rybnicka spółka realizuje niewłaściwie zadania i obowiązki, które określone zostały w zawartych przez nią umowach i uzyskanych decyzjach administracyjnych – czytamy w komunikacie Polskiej Grupy Górniczej.
PGG przypomina, że w 2016 roku prywatna spółka podjęła się zakupu odpadów wydobywczych i prowadzenia robót rozbiórkowych hałdy, na której zostały zdeponowane. W tym celu na mocy umowy przejęła od kopalni teren, na którym zlokalizowano odpady wydobywcze oraz przyjęła odpowiedzialność za prowadzone roboty rozbiórkowe także w zakresie ich oddziaływania na środowisko. W umowie zastrzeżono przy tym, że używane przez spółkę technologie muszą maksymalnie ograniczać negatywne oddziaływanie na środowisko naturalne i okoliczną zabudowę mieszkaniową, a także przewidywać rozwiązania ograniczające dalsze rozprzestrzeniania się pożaru hałdy.
Tak się jednak nie działo. Po licznych głosach mieszkańców żyjących w pobliżu hałdy, kontrolę przeprowadził Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach. Ujawnił nieprawidłowości.
Podczas kontroli inspektorzy ujawnili szereg nieprawidłowości w związku z prowadzonymi pracami na hałdzie:
- Zakład nie wyznaczył dostatecznych ilości „platform” magazynowo – manewrowych pozwalających na takie wydobywanie i przemieszczanie zapożarowanego materiału, aby ograniczyć pylenie. Inspektorzy stwierdzili, że wydobywany urobek był zrzucany z hałdy, a nie przemieszczany np. ciężarówkami.
- Sposób eksploatacji, poza miejscem wskazanym w posiadanej decyzji, powodował znaczne pylenie podczas wykonywanych prac.
- Wydobywany materiał nie był zraszany wodą.
Tym samym 21 czerwca starostwo wodzisławskie cofnęło firmie pozwolenia na przetwarzanie odpadów z hałdy. Na tym nie koniec. W Rydułtowach spotkali się przedstawiciele PGG (prezes Leszek Pietraszek), dyrektorzy kopalni ROW, starosta wodzisławski Leszek Bizoń oraz członek zarządu powiatu Arkadiusz Skowron, a także burmistrz Rydułtów Marcin Połomski.
Uczestnicy zgodnie ocenili, że roboty na hałdzie Szarlota w Rydułtowach prowadzone są na podstawie szeregu prawidłowo wydanych przez władze województwa i powiatu decyzji administracyjnych (m.in. na wydobywanie i przetwarzanie odpadów) – problem stanowi wyłącznie ich realizacja. Polska Grupa Górnicza - uwzględniając skargi i pretensje mieszkańców oraz wykryte nieprawidłowości - postanowiła wygasić umowę zawartą w 2016 r. z firmą – czytamy.
Burmistrz Rydułtów zwrócił uwagę, że niezbędna będzie teraz we współpracy z PGG S.A. nowa jakość w komunikacji z mieszkańcami miasta, bieżące informowanie ich o podejmowanych działaniach i ich skutkach. PGG S.A. poparła pomysł, przygotuje i wdroży wspólnie z miastem nowoczesną, otwartą i uczciwą strategię informacyjną o hałdzie Szarlota z myślą o mieszkańcach i mediach lokalnych.
Dodajmy, że zarówno Burmistrz Miasta Rydułtowy, jaki i Starosta Wodzisławski widzą potrzebę likwidacji powstałego zapożarowania, deklarując jednocześnie ścisłą współpracę z Polską Grupą Górniczą S.A w celu jak najszybszego rozwiązania problemu.
Materiał oryginalny: https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,halda-w-rydultowach-przestanie-kopcic-pgg-konczy-wspolprace-z-firma-odpowiedzialna-za-prace,wia5-3266-59465.html
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Debatowali w Brukseli. Okrągły stół w sprawie surowców krytycznych dla stali
900Frankowicze mogą liczyć na szybsze rozstrzygnięcia. Sądy coraz sprawniej rozpatrują pozwy
749Czy Rafako wznowi działalność? Jest światełko w tunelu dla dla raciborskiej spółki
742Podziemne kradzieże, fałszerstwa, zmowy. Biuro Kontroli Wewnętrznej zwalcza patologie w PGG
546Czyste Powietrze na rozdrożu. Co dalej z programem? PAS: niewiele wiadomo
500Prasa samorządowa do kosza? Ministerstwo planuje rewolucję
+3 / -0Największy dzwon świata powstał na Śląsku. Waży 55 ton i trafi do Brazylii
+2 / -0A1: Chaos komunikacyjny na węźle Żory/DW935 – czy istnieje skuteczne rozwiązanie? Zobaczcie ciekawe wideo youtubera
+2 / -0Decyzja zapadła. Poznaliśmy nazwisko nowego prezesa PGG
+2 / -0JSW: Rada Nadzorcza wydała zgodę na umorzenie certyfikatów o kwocie 300 mln złotych
+1 / -0Vox Patris - to największy dzwon świata. Powstał w Rydułtowach, i tu go możecie zobaczyć! [FOTO]
0Trwa II Kongres Energetyczno-Spawalniczy w Żorach. Kto otrzymał nagrodę specjalną? [foto]
0Tak zmienił się i zmienia nadal Park Śląski. Sporo jeszcze przed nami
0JSW: Rada Nadzorcza wydała zgodę na umorzenie certyfikatów o kwocie 300 mln złotych
0„KSSENON oczami dziecka” - poznają biznes od najmłodszych lat. To unikalny w skali kraju projekt [FOTO, WIDEO]
0