Po latach walki z zapożarowaną hałdą w Pszowie (pow. wodzisławski), nadszedł czas na realne działania. Spółka Restrukturyzacji Kopalń jest na finiszu procedur przetargowych – jeszcze w 2025 roku zostanie ogłoszony przetarg na kompleksową rekultywację hałdy Wrzosy I. To szansa na zakończenie trwającego od lat problemu, który spędza sen z powiek mieszkańcom.
Zwałowisko Wrzosy I w Pszowie w powiecie wodzisławskim, przez lata pozostające źródłem podziemnego pożaru, zapachu dymu i zagrożenia dla zdrowia, doczeka się gruntownej rekultywacji. Spółka Restrukturyzacji Kopalń (SRK) zakończyła kluczowe etapy formalne i zapowiada ogłoszenie przetargu jeszcze w tym roku. Prace ruszą w 2026 roku i potrwają pięć lat.
Dziś Pszów mierzy się ze skutkami działalności wydobywczej sprzed lat, a SRK te błędy naprawia – podkreśla Mariusz Tomalik, rzecznik prasowy SRK. – Reagujemy na sygnały mieszkańców, prowadzimy cotygodniowe pomiary kontrolne stężeń gazów. Bezpieczeństwo publiczne jest dla nas najważniejsze.
Choć decyzję o konieczności ograniczenia zagrożeń środowiskowych na hałdzie Wrzosy I Starostwo Wodzisławskie wydało już kilka lat temu, droga do faktycznego rozpoczęcia robót była wyboista. W 2021 roku SRK podpisała umowę na przygotowanie dokumentacji rekultywacyjnej. Podzielono ją na trzy etapy – od badań stanu termicznego, przez opracowanie projektu, aż po realizację rekultywacji.
Początkowy plan zakładał częściowy wywóz zapożarowanego materiału poza teren hałdy, co jednak spotkało się z negatywną opinią władz miasta Pszów ze względu na obawy mieszkańców. Kolejna koncepcja – tym razem z wykorzystaniem działek gminnych do czasowego składowania materiału – również nie doczekała się porozumienia. Ostatecznie opracowano trzeci wariant – bez transportu i bez wykorzystania terenu gminy.
Dodatkowym wyzwaniem było sąsiedztwo infrastruktury GAZ-SYSTEM, co wymagało dodatkowych uzgodnień. Wszystkie te czynniki znacząco wydłużyły proces, a dynamicznie zmieniający się stan termiczny hałdy wymusił kolejne aktualizacje dokumentacji.
Jak będzie przebiegać rekultywacja?
Hałda Wrzosy I zajmuje ponad 20 hektarów i zawiera około 6 milionów ton odpadów pogórniczych – łatwopalnych i podatnych na samozapłon. Kompleksowa rekultywacja przewiduje rozbiórkę zapożarowanego materiału, jego wystudzenie i ponowne ukształtowanie terenu. To metoda, którą eksperci uznają za najskuteczniejszą, pozwalającą zahamować procesy samozapłonu i zakończyć zagrożenie.
Najbardziej uciążliwa część robót planowana jest do 2028 roku – wówczas realizowane będą najintensywniejsze działania gaśnicze. W kolejnych latach prowadzone będą prace formujące i biologiczne, mające na celu przywrócenie terenu do stanu bezpiecznego i zgodnego z wymaganiami środowiskowymi.
Choć główne prace ruszą dopiero w 2026 roku, SRK nie czeka bezczynnie. Od kilku lat prowadzone są doraźne zabezpieczenia mające na celu ograniczenie emisji dymów i zapachów. Takie działania realizowano m.in. w latach 2020, 2023, 2024 i 2025, obejmując łącznie 25 tys. m² powierzchni hałdy.
Spółka podkreśla, że wszystkie działania są na bieżąco komunikowane lokalnym samorządom – Pszowowi, Rydułtowom oraz Starostwu Wodzisławskiemu. Mieszkańcy informowani są o kolejnych etapach i spotkaniach dotyczących hałdy.
Rekultywacja zapożarowanych hałd to proces trudny, wymagający współpracy naukowców, inżynierów i samorządów. SRK podchodzi do niego kompleksowo, czerpiąc doświadczenia m.in. z rekultywacji hałdy Pokój w Rudzie Śląskiej. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, mieszkańcy Pszowa już wkrótce będą mogli odetchnąć z ulgą – dosłownie i w przenośni.
Hałda Wrzosy I, która przez lata była symbolem zaniedbań i niebezpiecznego dziedzictwa górnictwa, wreszcie doczeka się rekultywacji. Prace ruszą w 2026 roku i zakończą wieloletni problem mieszkańców. To przełoży się też na ich komfort życia.
Materiał oryginalny: https://www.tuwodzislaw.pl/wiadomosci,halda-wrzosy-i-przestanie-plonac-srk-rusza-z-rekultywacja-zwalowiska,wia5-3266-31070.html
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
JSW tonie, ZUS ratuje. Związkowcy: rząd milczy, podatnicy płacą za zarządzanie na ślepo
1296PKP Cargo planuje kolejne zwolnienia grupowe – pracę może stracić ponad 2400 pracowników. Spółka tłumaczy się restrukturyzacją
736Od lipca tańszy gaz. URE zatwierdził nową taryfę
564Truskawkowy boom. Sprawdziliśmy ceny "letniego must-have" na Śląsku
561Wybory prezydenckie 2025 w Śląskiem. Zobacz, jak głosowano w największych miastach
441Pociąg z Polski do Chorwacji pojedzie przez Śląsk. Przystanki m.in. w Katowicach i Rybniku
+14 / -0Bukmacherzy z Katowic już wiedzą, kto zostanie prezydentem? STS wskazuje faworyta
+9 / -4Nietypowe koszty uzyskania przychodu w działalności gospodarczej – które wydatki możesz zaliczyć do kosztów firmowych?
+3 / -0Wszystkie głosy w woj. śląskim policzone! Wiemy, na kogo głosowali mieszkańcy
+2 / -0Co z pociągiem Warszawa-Rybnik-Rijeka? Ministerstwo będzie wiedziało do końca maja
+2 / -0Żory stawiają na prąd, a nie wodór. Nowe autobusy elektryczne odmienią flotę BKM
0Płaca minimalna w 2026 roku: rządowa propozycja niższa niż postulaty związkowców
0JSW: wydobycie i sprzedaż powyżej planu. "Plan Strategicznej Transformacji przynosi efekty"
0Waloryzacja ZUS: wyższe składki, wyższe emerytury
0Z Częstochowy do Krakowa przez Zagłębie, pociągi do Pyrzowic i w Beskidy. KŚ wprowadzają letnią korektę rozkładu jazdy
0