Dla jednych to idealny model pracy, dla innych zaś udręczenie związane z siedzeniem w domu. Jedni uważają, że nie trzeba tracić czasu na dojazdy do pracy autem i co najważniejsze stanie w korkach, a już najgorsze są podróże zatłoczonym transportem miejskim. Dla drugich to znowu raj i praca na własnych warunkach. Jak to wygląda w rzeczywistości? Sprawdźmy plusy i minusy home office.
Zastanawiasz się jak wygląda praca zdalna? To nic innego jak praca, ale w innych warunkach niż siedzenie za biurkiem. Praca zdalna rozumiana jest jako wykonywanie zadań służbowych jednak pozostając w domu. Praca w domu w sposób nieregularny nie jest właściwie definiowana w Kodeksie pracy, co za tym idzie myśl tego podejścia pracownik wykonuje po prostu swoje zadania w domu tak, jak wykonywałby je w siedzibie firmy i tak jest również traktowany przez przepisy - ciążą na nim te sama prawa i obowiązki bez względu na to, w jakim miejscu świadczy akurat pracę.
Taki format pracy docenia wielu milenialsów. Są to osoby urodzone w latach 80-tych i 90-tych ubiegłego wieku. Nie wszyscy bowiem lubią siedzenie w zatłoczonych biurowcach, a praca w samotności jest dla nich efektywniejsza. Część pracodawców natomiast zauważa bowiem korzyści po wprowadzeniu pracy zdalnej wśród swoich pracowników.
Największą wadą jest własna organizacja czasu i umiejętność planowania, a nie każdy to potrafi. Przychodząc do pracy wpadamy w pewien rytm, który układa nasz plan pracy na cały dzień. W domu natomiast może pojawić się mnóstwo powodów, przez które odłożymy pracę na później.
Kolejnym problemem może być oddzielenie spraw prywatnych od zawodowych. Bo o ile siedząc w biurze musimy być profesjonalni, to w domu daleko nam od tego.
Praca zdalna jednak jest jeszcze mało popularna w naszym kraju. Być może dlatego, że jednak model organizacji pracy polegający głównie na pracy zdalnej nie jest najefektywniejszy. Natomiast firmy z branży IT jednak bardzo często oferują swoim pracownikom możliwość pracy zdalnej i to nie bez powodu. Jak się okazuje praca zdalna może być czynnikiem silnie motywującym pracownika do podjęcia zatrudnienia u pracodawcy.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Prezesowi się oberwało, związkowcy mieszają się z błotem. Burza w szklance wody w JSW
1221Płaca minimalna w 2025 r. znowu w górę. Cudzoziemcy pracujący w Polsce zadowoleni
299Praca zamiast studiów. Dla młodych Polaków wyższe wykształcenie nie jest już priorytetem
283GUS o zarobkach m.in. w Śląskiem. Gołym okiem widać spore różnice w wynagrodzeniach dla mężczyzn i kobiet
185Najstarsza marka turystyczna na świecie przejęta przez katowicką firmę Łukasza Habaja
+4 / -0Praca zamiast studiów. Dla młodych Polaków wyższe wykształcenie nie jest już priorytetem
+2 / -0Płaca minimalna w 2025 r. znowu w górę. Cudzoziemcy pracujący w Polsce zadowoleni
+0 / -1Ceny węgla koksującego lecą na łeb na szyję. Czy spadki pogrążą JSW?
+0 / -2GUS o zarobkach m.in. w Śląskiem. Gołym okiem widać spore różnice w wynagrodzeniach dla mężczyzn i kobiet
0Płaca minimalna w 2025 r. znowu w górę. Cudzoziemcy pracujący w Polsce zadowoleni
0Praca zamiast studiów. Dla młodych Polaków wyższe wykształcenie nie jest już priorytetem
0Prezesowi się oberwało, związkowcy mieszają się z błotem. Burza w szklance wody w JSW
0