Po raz kolejny Ikea wesprze dzieci i młodzież z katowickich szkół w staraniach o lepszy klimat
i czystsze środowisko. Konkurs „Słoneczne szkoły dla lepszego miasta” związany jest ze szczytem klimatycznym ONZ COP24, który odbędzie się w Katowicach. Ponad dwadzieścia szkół podstawowych z Katowic przygotuje projekty edukacyjne, dotyczące zmian klimatycznych oraz gospodarki o obiegu zamkniętym.
Głównym celem konkursu jest uświadomienie dzieciom, że każdy z nas ponosi odpowiedzialność za otaczający nas świat i należy o niego dbać. Postawa proekologiczna, budowana od małego, jak również wiedza na temat gospodarki o obiegu zamkniętym, czyli rozsądniejsze wykorzystanie surowców obecnych już na rynku, pozwolą podejmować lepsze decyzje w przyszłości. Drobne zmiany w codziennym życiu uczniów mogą procentować przez wiele kolejnych lat.
- W IKEA wierzymy, że każdy z nas ma bardzo duży wpływ na swoje otoczenie, dlatego edukacja najmłodszych jest ważna. Poszukiwanie rozwiązań w zakresie gospodarki obiegu zamkniętego, jak i na rzecz lepszego klimatu jest jednym z najważniejszych wyzwań i obszarów zrównoważonego rozwoju w IKEA. Nasz cel współpracy ze szkołami, jaki realizujemy od dłuższego czasu — teraz w Katowicach — jest bardzo jasny. Chcemy pokazać, że ekologia łączy, pomaga i inspiruje. A najlepszym tego symbolem będzie główna nagroda, czyli energia słoneczna z instalacji fotowoltaicznej, z której skorzysta wiele roczników zwycięskiej szkoły.” – mówi Katarzyna Dulko-Gaszyna, Dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju, IKEA Retail.
Konkurs organizowany jest z inicjatywy Ikea przy współpracy z Urzędem Miasta Katowice, Ambasadą Szwecji, firmą Decathlon oraz ING Bankiem Śląskim i został objęty patronatem United Nations Global Compact. Swój udział potwierdziło 21 placówek.
W pierwszym etapie konkursu, który potrwa do 26 listopada, zgłoszone szkoły będą miały za zadanie opracować założenia programów edukacyjnych. Na ich podstawie komisja konkursowa wybierze najciekawsze projekty i wyłoni pięciu finalistów. Oficjalne ogłoszenie szkół, które przejdą do dalszego etapu, odbędzie się 13 grudnia w trakcie COP 24 Konferencji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu.
Następnie, w okresie od stycznia do marca 2019 roku, placówki będą realizować zgłoszone przez siebie programy edukacyjne. Zwycięstwo będzie zależało od tego, w jakim stopniu szkołom uda się zaangażować dzieci i młodzież w działania na rzecz środowiska. Brana pod uwagę będzie również zgodność wdrażanych programów z wartościami Ikea, takimi jak: prostota, nieszablonowe myślenie oraz troska o ludzi i planetę. Ogłoszenie wyników zostanie połączone z obchodami Dnia Ziemi, które przypadają 22 kwietnia 2019 roku.
- Katowice są miastem, które od wielu lat prężnie się rozwija, kładąc duży nacisk na sferę ekologiczną. To dla nas wyróżnienie i potwierdzenie, że nasze miasto jest wyjątkowe, a nakład włożonej pracy jest doceniany przez wszystkich. Cieszymy się, że dzięki podjętej inicjatywie szkoły będą miały szansę zwrócić uwagę najmłodszych na nieodwracalne zmiany klimatyczne i będziemy mogli edukować dzieci w tak ciekawy sposób – mówi Daniel Wolny, Koordynator Projektu ze strony Urzędu Miasta Katowice.
Aby wyrównać szanse i zapewnić wszystkim szkołom biorącym udział w konkursie ten sam poziom wiedzy, będą one miały możliwość skorzystania z profesjonalnych warsztatów z zakresu ochrony środowiska, organizowanych przez Fundację dla Edukacji Ekologicznej. Przedstawiciele organizacji pomogą uczestnikom przygotować programy edukacyjne i odpowiedzą na wszelkie pytania związane z konkursem.
- Celem działania Fundacji dla Edukacji Ekologicznej jest podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa poprzez edukację szczególnie dzieci i młodzieży. Realizujemy wiele programów ekologicznych kierowanych do szerokiej grupy odbiorców. Cieszymy się, że mamy okazję wziąć udział w organizacji konkursu szczególnie dlatego, że jest on dedykowany dla dzieci z terenu Katowic. Bardzo ważne jest dostrzeganie i nagradzanie wartościowych inicjatyw ekologicznych podejmowanych w szkołach – podsumowuje Jarosław Szczygieł, prezes Fundacji dla Edukacji Ekologicznej.
Zwycięska szkoła trzyma instalację fotowoltaiczną wraz z montażem, fundowaną przez firmę Ikea. Nagroda pozwoli placówce funkcjonować bardziej ekologicznie i zmniejszyć wydatki na energię elektryczną. Tego typu rozwiązania już sprawdzają się dobrze w niektórych szkołach w Polsce. Pozostali finaliści również mogą liczyć na atrakcyjne nagrody od ING Banku Śląskiego i firmy Decathlon.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Biznesmen uciekł z pieniędzmi, księgowa popełniła samobójstwo. Sprawę bada prokuratura
14001"Na łaźni giną rzeczy". Czy w kopalni JSW grasuje złodziej?
3757Donald Tusk na Śląsku - z odsieczą dla Rafako. "Jesteście potrzebni Polsce"
2813Rafako: Tauron prowadzi mediacje przy użyciu pałek! Nici z pojednania ws. bloku w Jaworznie
2495Tauron i Rafako obrzucają się błotem, a blok w Jaworznie znów stanął. Sasin "umywa ręce"
1658"Na łaźni giną rzeczy". Czy w kopalni JSW grasuje złodziej?
+10 / -3Biznesmen uciekł z pieniędzmi, księgowa popełniła samobójstwo. Sprawę bada prokuratura
+8 / -1Kolorz ostro o działaniach rządu. "Nikt nie panuje nad tym, co się dzieje w energetyce"
+3 / -0Tanie OC w 2023 roku? Podpowiadamy, jak je znaleźć
+2 / -0Polacy dopiero poczują smak skumulowanej inflacji. Eksperci wiedzą, ile wyniesie
+2 / -0Donald Tusk na Śląsku - z odsieczą dla Rafako. "Jesteście potrzebni Polsce"
5Koniec boomu na hipoteki. Prognozy BIK: w 2023 roku kolejny duży spadek
0"Nie wiedziałem, że nie można". Nielegalna broń i amunicja przejęte w Chorzowie
0"Muszę dopłacić 5,5 tys. zł". Nadciąga apogeum absurdów Polskiego Ładu
0Kolejny sprzeciw mieszkańców Śląska wobec CPK. Dołujące wnioski radcy prawnego dotyczące wywłaszczeń
0