Po siedmiu latach od przyjęcia przepisów antysmogowych i po ponad dwóch latach od wejścia w życie ograniczeń dla najstarszych kotłów urzędnicy nadal nie wiedzą ile kopciuchów jest użytkowanych nielegalnie. Precyzyjnej odpowiedzi udzieliły zaledwie dwa urzędy.
Od 1 września 2017 r. na terenie województwa śląskiego obowiązuje Uchwała NR V/36/1/2017 Sejmiku Województwa Śląskiego z dnia 7 kwietnia 2017 r. dotycząca wprowadzenia na obszarze województwa śląskiego ograniczenia w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw. Zgodnie z zapisami uchwały antysmogowej” instalacje niespełniające wymagań, których eksploatacja rozpoczęła się przed 1 września 2017 roku powinny zostać wymienione zgodnie ze wskazanymi w uchwale antysmogowej terminami:
Już za 18 miesięcy zgodnie z prawem żadne kopciuchy nie będą mogły być użytkowane. Zapytaliśmy zatem samorządy Rybnika, Czerwionki-Leszczyn, Gaszowic, Jejkowic, Lysek, Świerklan, Wodzisławia Śląskiego, Godowa, Gorzyc, Lubomi, Marklowic, Mszany, Pszowa, Radlina, Rydułtów, Żor i Jastrzębia-Zdroju ile tych urządzeń jeszcze pozostało do wymiany na mocy uchwały antysmogowej i jaka na tym polu jest ich aktywność w zakresie likwidacji:
1. Ile pozaklasowych kotłów na paliwa stałe, które aktualnie nie spełniają wymogów uchwały antysmogowej eksploatowanych jest aktualnie w budynkach jednorodzinnych zlokalizowanych na terenie Miasta/Gminy?
2. Proszę o wskazanie ilości kotłów eksploatowanych w budynkach jednorodzinnych zlokalizowanych na terenie Miasta/Gminy, które z dniem 1 stycznia 2026 roku nie będą spełniały wymagań Uchwały Antysmogowej.
3. Ile pozaklasowych kotłów na paliwa stałe, które aktualnie nie spełniają wymogów uchwały antysmogowej eksploatowanych jest aktualnie w zasobach lokalowych/mieszkaniowych/komunalnych Miasta/Gminy?
4. Proszę o wskazanie ilości kotłów eksploatowanych w budynkach stanowiących własność Miasta/Gminy, które z dniem 1 stycznia 2026 roku nie będą spełniały wymagań Uchwały Antysmogowej, a do których wymiany zobowiązane jest Miasto/Gmina (chodzi o kotły kopciuchy).
W odpowiedzi na te pytanie urzędnicy rozkładają ręce: tłumaczą, że nie posiadają dokładnych informacji na temat liczby źródeł ciepła niezgodnych z przepisami antysmogowymi, ponieważ dysponują jedynie danymi z Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Ta jednak nie zawiera informacji o wieku kotłów i na tym etapie nie pomaga w ustaleniu, które kotły pozaklasowe są eksploatowane zgodnie, a które niezgodnie z przepisami.
Prowadzenie stosownej ewidencji na użytek śląskich regulacji nie jest jednak problemem w Czerwionce-Leszczynach oraz Pszowie, bowiem z tych urzędów otrzymaliśmy precyzyjne odpowiedzi. Trudno jednak ich za to pochwalić, bo wydaje się, że niewiele z tą wiedzą robią - na terenie Czerwionki-Leszczyn truje 1277 nielegalnych kopciuchów, w Pszowie - 434.
Do 31 grudnia 2025 roku wymianie muszą ulec pozaklasowe kotły wyprodukowane między rokiem 2013 a 31 sierpnia 2017 roku. W Czerwionce-Leszczynach dotyczy to 2 790 domostw, natomiast w Pszowie 549.
Jak się okazuje, wszystkie kotły w zasobach gmin Jejkowice, Godów, Marklowice oraz miast Rybnik, Rydułtowy i Jastrzębie-Zdrój zostały już wymienione i są zgodne z zasadami uchwały antysmogowej, która będzie obowiązywać od stycznia 2026 roku.
W części regionu pozostały tylko kotły, które muszą zostać zlikwidowane w ciągu najbliższych 17 miesięcy. Są to Lyski (5), Pszów (3) i Wodzisław Śląski (1).
Mamy również do czynienia z miastami i gminami, w zasobach których nie tylko są kopciuchy, które muszą zostać zlikwidowane w przeciągu 1,5 roku, ale też takie, które obecnie nie spełniają wymagań uchwały. Są to:
Czerwionka-Leszczyny - ok. 600 kotłów niespełniających obecnych wymagań, ale na wymianę których stara się pozyskać środki unijne oraz 6 kotłów, które muszą zostać wymienione przed 31.12.2025 r.
Gaszowice - 1 kocioł niespełniający obecnych wymagań oraz 1, który musi zostać wymieniony przed 31.12.2025 r.
Świerklany - 11 kotłów niespełniających obecnych wymagań oraz 4, które muszą zostać wymienione przed 31.12.2025 r.
Żory - 4 kotły niespełniające obecnych wymagań (jeden z nich jest obecnie w trakcie wymiany, planowana jest również w tym roku wymiana dwóch kolejnych. W przypadku ostatniego trwa postępowanie sądowe)
Lubomia - 22 kotły niespełniające obecnych wymagań
Problem braku wiedzy związany z tym, że Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków nie zawiera informacji o dacie produkcji kotła rozwiąże czas. Już za 18 miesięcy wszystkie kopciuchy będę nielegalne, a kontrolujący nie będę zwracali uwagi na wiek kotła, tylko na klasę. Od 1 stycznia 2026 roku użytkowanie każdego pozaklasowego kotła (poniżej klasy 3) będzie zagrożone karą - mówi Emil Nagalewski z Polskiego Alarmu Smogowego.
Już trzeci rok z rzędu monitorujemy aktywność samorządów subregionu zachodniego województwa śląskiego w egzekwowaniu uchwały antysmogowej. Tym razem jednak zamiast sprawdzać aktywność samorządów pod kątem liczby kontroli i zastosowanych sankcji za używanie niewłaściwego pieca czy paliwa, postanowiliśmy zebrać dane pokazujące skalę problemu pieców węglowych.
Organizatorem akcji Karny Kopciuch jest grupa medialna tuPolska. Akcję wspierają partnerzy – firmy, samorządy i organizacje społeczne:
Partnerami medialnymi akcji są:
Business Hub
Chcesz dołączyć do akcji? Napisz na adres [email protected]. Możesz też wesprzeć akcję Karny Kopciuch poprzez portal Zrzutka.pl: https://zrzutka.pl/hmzhpa
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Zabrze zaciska pasa. Plastrem na horrendalny dług błyskawiczny plan naprawczy
555Rząd zaskoczył. Płaca minimalna od 1 stycznia 2025 jeszcze wyższa niż planowano
522Będzie głośno ws. Elektrowni Rybnik. Związkowcy zapowiadają manifestację
505Produkcja prądu w Polsce rośnie. Problemem wciąż jeden rodzaj elektrowni
458Nowe świadczenia ZUS dla rodzin: "Aktywnie w domu" zamiast RKO
439Koszykówka dla Chłopców i Dziewcząt w Gliwicach – Trenuj z Nami!
+12 / -0Dlaczego wynajem odzieży ochronnej zyskuje na popularności?
+3 / -0Sztuka Innowacji. Amazon świętował w Gliwicach 10-lecie istnienia w Polsce (foto, wideo)
+2 / -0Ubezpieczenie mienia w czasie powodzi - od czego chroni polisa i na co mogą liczyć poszkodowani?
+2 / -0Budosprzęt – sprzedaż i wynajem sprzętu budowlanego dla Twojej firmy
+1 / -0Przedsiębiorcy dotknięci powodzią mogą wnioskować o świadczenie interwencyjne. Ile i dla kogo?
0Renta rodzinna dla studenta. ZUS przypomina o ważnym terminie
0Oskładkowanie umów cywilnoprawnych - dla rządu drobna zmiana, dla ZUS - ciężka przeprawa
0Stopy procentowe bez zmian. "Retoryka sugeruje obniżki w połowie 2025 r."
0Afera z alko-tubkami. Po sklepach chodzą inspektorzy
0