Jeszcze pod koniec września informowaliśmy Was, że Sejmik Województwa Śląskiego nie zamierza dorzucać pieniędzy do finansowania metody in vitro. Wtedy decyzja zapadła jak władzę sprawował PiS. Przez ten czas sytuacja odwróciła się o 180 stopni. Wczoraj projekt uchwały znalazł już przychylność wśród większości rady. Z budżetu Województwa Śląskiego na in vitro popłynie w sumie 20 mln złotych.
Wczoraj (7 grudnia) zwołano nadzwyczajną sesję Sejmiku Województwa Śląskiego. Podczas spotkania raz jeszcze pojawił się temat finansowania in vitro z wojewódzkiego budżetu. We wrześniu radnym Koalicji Obywatelskiej nie udało się znaleźć większość, która poparłaby ten projekt uchwały. Wtedy też z ust radnej PiS – Jadwigi Baczyńskiej padło stwierdzenie, że in vitro „to eliminacja jednostek słabszych jak w 1939 roku”. Z takim stanowiskiem stanowczo nie zgadzali się ówcześnie opozycyjni radni »Nie będzie dofinansowania do in vitro w Śląskiem. Radna PiS: eliminacja słabszych jak w 1939«
W międzyczasie w Zarządzie i Sejmiku Województwa Śląskiego zmieniła się optyka na tego typu zagadnienia. Przypomnijmy, że marszałek Jakub Chełstowski wraz z grupą radnych opuścił szeregi PiS, dołączając do Ruchu Samorządowego „Tak! Dla Polski”. W skrócie: większość w Sejmiku uzyskały grupy opozycyjne do PiS, a wicemarszałek Wojciech Kałuża wraz z resztą zarządu stracił swoje stanowisko »Koniec rządów PiS w sejmiku woj. śląskiego! Marszałek: wyczerpał się model polityczny«
Zmieniła się władza, zmieniły nastroje. KO raz jeszcze przedstawiła projekt uchwały o in vitro i tym razem przeszedł on dalej. „Za” było 27 osób, 9 przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Na sali nie było obecnych 7 radnych.
Tym samym w budżecie Województwa Śląskiego oraz Wieloletniej Prognozie Finansowej znajdzie się 20 mln złotych na dofinansowanie metody in vitro.
Kwota została podzielona na lata:
2023 – 5 mln zł na wydatki związane z przygotowaniem i realizacją programu
2024 – 5 mln złotych
2025 – 5 mln złotych
2026 – 5 mln złotych
---
Według WHO niepłodność jest uznawana za chorobę społeczną. Szacuje się, że w Polsce dotyka nawet 15-20% par znajdujących się w wieku prokreacyjny, tj. około 1,5 mln Polaków. Około 2% z nich wymaga leczenia metodą zapłodnienia pozaustrojowego, co oznacza około 30 tys. par rocznie.
Radni przyjęli więc, że w analogicznych proporcjach dotyczących kobiet w wieku 20-42 lat, mieszkających w woj. śląskich, których populacja wynosi 472 206 osób (wg Rocznika Statystycznego Województwa Śląskiego 2021), wielkość niepłodnej populacji można oszacować na około 75 553 pary (16%). Zakładając, że w przypadku stwierdzenia niepłodności, tylko u około 2% par stosuje się procedurę in vitro. To oznacza, że z tej metody może skorzystać około 1500 województwa śląskiego.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Śląskie walczy ze skutkami powodzi. W tych miejscach wciąż trwają utrudnienia drogowe (lista)
512Będzie pozew za wstrząsy z kopalni PGG? "Wpływają na długotrwały stres"
446Powódź w woj. śląskim: PLK wydała komunikat ws. przejezdności. "Sytuacja na sieci kolejowej jest dynamiczna"
409Pod względem zarobków w Śląskiem Katowice wcale nie są "jedynką". Zaskakujące dane GUS
376Premier ogłosił stan klęski żywiołowej w częściach woj. śląskiego, dolnośląskiego i opolskiego
346Dlaczego wynajem odzieży ochronnej zyskuje na popularności?
+3 / -0Po "spontanicznym" proteście na torach w Katowicach: PLK chce wyciągnąć konsekwencje
+2 / -0Innowacja w Gliwicach: ciepło pozyskane od prywatnego inwestora zasili miejską sieć
+2 / -0Przyszłość tworzyw sztucznych w budownictwie w świetle unijnej strategii klimatycznej
+2 / -0Katowice Airport: na lotnisku powstanie nowa baza dla działów transportu i eksploatacji
+2 / -0Wody w Odrze w Raciborzu mniej o ponad metr. Wojsko pomoże w usuwaniu skutków powodzi
0ZUS przymyka oko. Przedsiębiorcy dotknięci powodzią mogą opłacić składki z opóźnieniem
0Racibórz powoli wraca do życia sprzed powodzi. Poziom wody w Odrze sukcesywnie się obniża
0420 szkół i przedszkoli zamkniętych z powodu powodzi. ZUS przypomina, kto i jak może ubiegać się o zasiłek opiekuńczy
0Co działo się ponad 1000 metrów pod ziemią? PGG wraca do tragedii w Rydułtowach
0