Według wstępnych danych w styczniu 2023 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 17,2% w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 2,4%.
Po listopadzie i grudniu, kiedy notowaliśmy spadki inflacji, w styczniu indeks cen towarów i usług wyskoczył. Inflacja urosła do poziomu 17,2 proc. w porównaniu do stycznia 2022 r. W ostatnich 25 latach inflacja wyższa była tylko w październiku i listopadzie 2022 r. oraz w lutym 1997 r.
Z kolei w odniesieniu do grudnia wskaźnik wzrósł o 2,4 proc. To bardzo dużo. Wystarczy uzmysłowić sobie, że jest to drugi najwyższy miesięczny wzrost cen od 2010 r. Gorzej pod tym względem wypadł tylko marzec 2022 roku.
- Inflacja wzrosła w styczniu do 17,2%. To głównie efekt powrotu standardowych stawek VAT na energię elektryczną, gaz i ogrzewanie. Dodatkowo duża grupa przedsiębiorstw dokonała noworocznych aktualizacji cenników – w efekcie inflacja bazowa wzrosła do 12%. - komentuje Polski Instytut Ekonomiczny.
Inflacja wzrosła w styczniu do 17,2%. To głównie efekt powrotu standardowych stawek VAT na energię elektryczną, gaz i ogrzewanie. Dodatkowo duża grupa przedsiębiorstw dokonała noworocznych aktualizacji cenników – w efekcie inflacja bazowa wzrosła do 12%. pic.twitter.com/ASfCf5G2E8
— Polski Instytut Ekonomiczny (@PIE_NET_PL) February 15, 2023
Najwięcej w skali całego roku, o 34 proc. podrożała energia. Żywność podrożała o 20,7 proc., paliwa o 18,7 proc., a alkohol i papierosy o 9,9 proc.
Z kolei w porównaniu do grudnia 2022 r. energia, czyli prąd, gaz i opał podrożały o 10,4 proc., żywność i napoje bezalkoholowe o 1,9 proc., alkohol i papierosy o 1,2 proc.,
GUS podał jeszcze dane o kosztach mieszkań i transportu. Utrzymanie mieszkań w skali roku podrożało o 22,3 proc., a transport o 16 proc.
Analitycy PIE uważają, że inflacja w 2023 wyniesie średnio 13%.
„Niższy wzrost cen obecnie zostanie zrównoważony przez wolniejszy spadek inflacji bazowej w kolejnych kwartałach. Szacujemy, że wzrost cen w tej grupie będzie dwucyfrowy przynajmniej do sierpnia – września.” Konsensus Bloomberga zakłada, że inflacja w pierwszym kwartale 2023 wyniesie 17,8 proc., w drugim – 13,5 proc., w trzecim – 11,2 proc., a w czwartym – 8,9 proc.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Rząd szykuje plan awaryjny ws. ETS2. "Nie może uderzać w zwykłego Kowalskiego"
399Wielki powrót protestu rolników. Blokady również w województwie śląskim (mapa)
376Sejm za dodatkowym urlopem dla rodziców wcześniaków. O to walczyli też mieszkańcy Śląska
343Agencja Rozwoju Przemysłu i Fundusz Górnośląski będą razem wspierać przedsiębiorców
329Były prezes Parku Śląskiego po 5 latach skazany za korupcję. Sąd: przyjął 100 tys. zł łapówki
312"Węgiel trzyma nas przy życiu". Na rządowym planie transformacji eksperci nie zostawiają suchej nitki
+2 / -0Kim są kupujący raporty historii pojazdu? Statystyki Autobaza.pl
+1 / -0"Zdeprawowane" CBA do likwidacji. Przedsiębiorcy oceniają projekt ustawy
+1 / -0Finansowy gigant opuszcza klimatyczną koalicję banków. "Co było do zarobienia na zielonej modzie, już zarobili"
+1 / -0Biznes oferty InPost – jak Twoja firma może skorzystać? Te opcje dostawy zachwycą klientów!
+1 / -0Polacy w maślanej kropce. Do wysokich cen doszedł drugi problem
0Inflacja 2024: w listopadzie skok cen wyższy niż prognozowano
0"Zdeprawowane" CBA do likwidacji. Przedsiębiorcy oceniają projekt ustawy
0Lawina wniosków o wakacje składkowe. Oto dane dla poszczególnych oddziałów ZUS w woj. śląskim
0Były prezes Parku Śląskiego po 5 latach skazany za korupcję. Sąd: przyjął 100 tys. zł łapówki
0