Rekordowa wrześniowa inflacja 17,2% powoduje, że mieszkania kupowane na kredyt staną się jeszcze mniej dostępne. Ceny stabilizują się i są wysokie - donoszą eksperci. Na rynku pojawiać się będą wyjątkowe okazje kupna mieszkań od deweloperów, którzy mają kłopoty.
W najlepszym nastroju powinni być ci, którzy za gotówkę kupili mieszkania pod wynajem. W ciągu ostatniego roku na największych rynkach średnie stawki czynszów poszły w górę aż o 20-25%. Średnia oferowana cena za wynajem mieszkania jednopokojowego w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu, z ofert które pozostały na rynku pod koniec września przekroczyła 2 tys. zł.
Niektórzy klienci, którzy kupili mieszkania z przeznaczeniem na wynajem lub z myślą o odsprzedaży, ale zrobili to na kredyt, znajdą się w trudniejszej sytuacji, mogą stracić, jeżeli zdecydują się teraz na wyjście z inwestycji.
To oni będą tworzyć ciekawe, choć nieliczne okazje kupienia mieszkania po niższej cenie - mówi w rozmowie z MarketNews24 Łukasz Cudek, prezes zarządu Albero Invest sp. z o.o.
Na rynku deweloperskim koszty wytworzenia mieszkania pozostaną bardzo wysokie, nawet jeżeli w przyszłym roku wzrost cen materiałów budowlanych będzie niższy, a pojawiły się prognozy, że może być jednocyfrowy, ale to ze względu na tzw. efekt bazy, czyli dużo wyższego wzrostu cen w 2022 r. w porównaniu do ogólnej inflacji CPI.
Podaż osłabła, popyt też. Dla wielu deweloperów problemem będą znów bardzo szybko rosnące koszty, tym razem związane z kryzysem energetycznym.
Niektórzy deweloperzy, którzy są zobowiązani spłacać obligacje korporacyjne i kredyty, będą zmuszeni oferować promocyjne ceny za mieszkania, aby poprawić swoją płynność finansową. Przedsprzedaż będzie prowadzona przez deweloperów, gdyż ci muszą wykazać się przed bankiem wstępnym zaawansowaniem sprzedaży inwestycji.
Dla klienta bardzo ciekawą ofertą może okazać się kupno mieszkania od dewelopera, który ma niestabilną sytuację finansową – komentuje Ł. Cudek z Albero Invest. - Ciekawe mogą być również oferty sprzedaży ostatnich mieszkań z zakończonej budowy, ponieważ deweloperzy chcą zamknąć i rozliczyć inwestycję.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Marcin Kamiński, deweloper butikowy: „Każda transakcja to ogromna odpowiedzialność. Bo to czyjeś marzenia, wspomnienia, plany”
1571Inwestycja za 114 mln zł. Legendarne kąpielisko Fala wraca do TAURON Parku Śląskiego w nowej odsłonie
761Ogromny hangar przy pasie startowym. Śląska spółka zrealizowała inwestycję w samym sercu Katowice Airport
621Politechnika Śląska i CPK będą wspólnie kształcić kadry dla sektora transportu i kolei dużych prędkości
560PGE Nowy Rybnik podsumowuje prace przy budowie największego bloku gazowo-parowego w Polsce
552JSW wycofuje nowy sprzęt ratowniczy za ponad 30 mln złotych. Największa tego typu inwestycja w historii spółki z problemami
+36 / -18Marcin Kamiński, deweloper butikowy: „Każda transakcja to ogromna odpowiedzialność. Bo to czyjeś marzenia, wspomnienia, plany”
+8 / -13,2-kilometrowy pas startowy zmienił Katowice Airport. Jubileusz jednej z najdłuższych dróg startowych w Polsce
+3 / -0Politechnika Śląska i CPK będą wspólnie kształcić kadry dla sektora transportu i kolei dużych prędkości
+2 / -0KSSE i SRK zagospodarują tereny po kopalniach. W planie inwestycje m.in. na 80 hektarach w Jastrzębiu-Zdroju
+2 / -0Katowice: zakończono weryfikację 81 wniosków na mieszkania KTBS przy Mariackiej. 69 osób na liście najemców
0Raport CEIAS: hub elektromobilności w Jaworznie może wzmocnić polski przemysł EV
0Marcin Kamiński, deweloper butikowy: „Każda transakcja to ogromna odpowiedzialność. Bo to czyjeś marzenia, wspomnienia, plany”
0Ogromny hangar przy pasie startowym. Śląska spółka zrealizowała inwestycję w samym sercu Katowice Airport
0Business Mixer KSSE w Pszowie: porozumienie na rzecz lokalnego biznesu na terenie dawnej kopalni Anna
0