Polska Strefa Inwestycji miała ułatwić życie firmom i przyciągnąć najmniejsze. Niestety w wielu regionach nie do końca się to udało. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna natomiast radzi sobie świetnie. Inwestorzy lubią nasz region i chętnie sięgają do kieszeni. Czym przyciąga województwo?
Pozwolenia wydawane są za wolno
Największy problem Polskich Stref Inwestycji (czyli specjalne strefy ekonomiczne w nowym wydaniu) to tempo wydawanych decyzji. Jak podaje Pulsbiznesu (pb.pl) od września 2018 r. do kwietnia 2019 r. 14 spółek zarządzających wydało ich tylko 188.
Inwestorzy nie lubią Polski Wschodniej
Chociaż na wschodzie kraju można dziś skorzystać z wyższej pomocy publicznej i odbierać ją przez 15 lat (a nie 10 lub 12, jak w innych regionach), to wciąż inwestorzy są najmniej skłonni, żeby właśnie tutaj rozwijać firmy.
Nawet małe przedsiębiorstwa, zachęcane do skorzystania z wprowadzonych przez rząd zwolnień podatkowych nie rzucają się na te profity. Progi wejścia dla średnich firm są obniżone o 80%., dla małych o 95% a dla mikro — o 98%, a mimo to inwestycji nie przybywa, tak jak oczekiwano.
Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna rozwija skrzydła
Zupełnie inaczej wygląda sytuacja W KSSE. Według Financial Times, w latach 2015-2017 uznana została za najlepszą strefę ekonomiczną w Europie. Co sprawia, że inwestorzy zajeżdżają na Śląsk?
- Zapewniamy kompleksową obsługę inwestycyjną i wsparcie na każdym etapie procesu inwestycyjnego. Naszym autem są doświadczeni eksperci, doradcy i menedżerowie, którzy pracują w KSSE. Firmy działające w naszej strefie zainwestowały już ponad 35 mld zł i utworzyły blisko 80 tys. miejsc pracy. Jako Zarząd Katowickiej Strefy wydaliśmy dotąd aż 600 zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej i decyzji o wsparciu w ramach nowych przepisów o Polskiej Strefie Inwestycji. Są to zarówno nowe inwestycje, jak i wiele reinwestycji, co świadczy o tym, że przedsiębiorcy dobrze się u nas czują i dzięki współpracy oraz wsparciu (w postaci m.in. ulg podatkowych), mogą dynamicznie się rozwijać - mówi prof. AWSB dr hab. Barbara Piontek, zastępca prezesa Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
W KSSE działa dziś ok. 400 polskich i zagranicznych firm, z czego aż 40% to małe i średnie przedsiębiorstwa. W ostatnim czasie coraz chętniej inwestują tutaj także mikro firmy. Dlaczego?
- W strefie działamy kompleksowo, mamy ofertę dla każdego biznesu i modyfikujemy ją w zależności od sytuacji na rynku i potrzeb przedsiębiorców. Z nowych projektów dla MSP mamy m.in. „Booster MSP” (czyli cykl spotkań networkingowych - „zastrzyk partnerstwa”. To wzmocnienie, wsparcie i przyspieszenie rozwoju małej i średniej przedsiębiorczości. Składa się na niego: skuteczny warsztat, celowane doradztwo i partner link), czy projekt „Cube” (czyli budowa przez KSSE modułowych hal produkcyjnych na zamówienie w oparciu o nowoczesne konstrukcje. Projekt daje przedsiębiorcom głównie z sektora MŚP możliwość inwestowania w linie technologiczne, bez konieczności ponoszenia kosztów budowy hal. Katowicka Strefa zapewni MŚP hale pod wynajem z możliwością przedłużenia najmu lub wykupu) - dodaje Barbara Piontek.
Z powodzeniem funkcjonują tutaj firmy z wielu różnych sektorów przemysłu m.in.: wyroby ze szkła, branża metalowa, budowlana, maszynowa, spożywcza, przetwórstwo drewna, tworzyw sztucznych, a także sektora nowoczesnych usług dla biznesu i wysoce specjalistyczne firmy IT. >>> I kwartał 2019 w KSSE: 13 inwestycji za ponad 1,1 mld <<<
Od lat jednak Katowicka SSE jest „motorem” automotive, dlatego też wśród inwestorów KSSE zdecydowanie dominuje branża motoryzacyjna, która stanowi ponad 60% wszystkich inwestycji w KSSE. >>>Rockwell inwestuje w Katowicach 110 mln! <<<
KSSE od lat jest atrakcyjna dla nowych oraz obecnych inwestorów z jeszcze kilku innych powodów: dobrze skomunikowana sieć dróg, uzbrojone tereny inwestycyjne, odpowiednie otoczenie gospodarcze, przyjazne nastawienie oraz profesjonalne wsparcie pracowników KSSE i gmin, dostęp do wysoko wykwalifikowanych pracowników spełniających wymogi obecnego rynku pracy, czy wsparcie kształcenia branżowego.
- Te czynniki oraz nasze ogromne zaangażowanie od lat stanowią o atrakcyjności KSSE, oraz powodują, że tak wiele firm zdecydowało się tu otworzyć swoje zakłady - kwituje zastępca prezesa KSSE.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
PGG otwarta na współpracę z Rudą Śląską. Kolejne rozmowy o transformacji
853Tauron z rekordową EBITDA za 2024 rok. Wzrosty mimo spadku przychodów i niższych cen energii
610Wojna celna USA - czy uderzy w polski i śląski biznes? Eksperci: Największym zagrożeniem niepewność
515Wielki Piątek na stacjach paliw. Na Śląsku najtańsze benzyna i diesel, LPG też w dobrej cenie
497Człowiek z pasją - pan Krzysztof posiada największą kolekcję dzwonków na świecie. Swoją fascynacją dzieli się z całym światem
437Wielkanoc 2025: Święta droższe niż zwykle – jak radzą sobie polskie gospodarstwa?
+4 / -0Wojna celna USA - czy uderzy w polski i śląski biznes? Eksperci: Największym zagrożeniem niepewność
+3 / -0Tauron z rekordową EBITDA za 2024 rok. Wzrosty mimo spadku przychodów i niższych cen energii
+2 / -0Stylowy taras i bezpieczny samochód - komfort na Twoim podwórku przez cały rok
+1 / -0Człowiek z pasją - pan Krzysztof posiada największą kolekcję dzwonków na świecie. Swoją fascynacją dzieli się z całym światem
+1 / -0KAS w Katowicach ostrzega: oszuści podszywają się pod Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową
0Ostatni dzwonek na rozliczenie PIT! Nie zapomnij przekazać 1,5% podatku
0MF: Wpływy z VAT niższe niż zakładano w budżecie 2024. "Efekt nadoptymistycznych prognoz"
0"One in, two out". Przełom deregulacyjny staje się faktem - premier przedstawił propozycje dla biznesu
0UE odrobiła lekcje po powodzi 2024. Szybsze reakcje na klęski żywiołowe
0
~Beata_ 2019-05-24
12:07:19
bo Śląsk staje się świetnym miejscem do inwestycji, szkoda tylko, że jeszcze nie jest tak w kwestii spędzania wolnego czasu...