Rozporządzenie metanowe, które chce przyjąć Unia Europejska budzi wiele emocji. Negatywnie do tego pomysłu wypowiedziała się Polska Grupa Górnicza. Dobrego słowa nie powiedział też europoseł Łukasz Kohut. Teraz przeciwko planom UE zamierzają protestować górnicy i związkowcy z „Sierpnia 80”. Wyjechali dzisiaj autokarami spod kopalń na Śląsku.
Górnicy ruszyli na Warszawę. Autokary ustawiły się m.in. pod należącymi do Polskiej Grupy Górniczej kopalniami Jankowice, Marcel, Sośnica, czy Bielszowice.
Będziemy protestować przeciwko planom zniszczenia górnictwa i Śląska. Będziemy także protestować, przeciwko antypolskiej polityce, biurokratów UE. Niszczeniu naszej gospodarki i rolnictwa. Wpychaniu naszego społeczeństwa – zapowiedzieli jeszcze kilka dni temu związkowcy z Komisji Krajowej WZZ „Sierpień 80”.
Jak wyjaśniają, to walka o zablokowanie unijnej dyrektywy metanowej.
Jej wejście w życie, oznacza likwidację prawie wszystkich polskich kopalń. Większość z nich, likwidacja czeka już w 2027 roku. Pozostałe nie przetrwają roku 2031. Jeśli nie likwidacja, to wielomiliardowe kary. A to oznaczałoby obniżkę wynagrodzeń, zawieszenie niektórych świadczeń (Barbórka, 14 - tka, węgiel) i zupełny brak pieniędzy na inwestycje – zaznaczają związkowcy.
Wyjaśniają, że UE chce, aby od 2027 roku norma metanu na 1000 ton węgla, wynosiła 5 ton. Od roku 2031, norma ta ma być jeszcze wyrazistsza i wynosić 3 tony, na 1000 ton węgla.
Takich norm nie przetrwa większość z polskich kopalń. Kopalnie PGG to średnia norma 8 ton na 1000 ton wydobytego węgla. Jeszcze gorsza jest sytuacja kopalń JSW. Oznacza to likwidację wszystkich kopalń, tej największej europejskiej spółki wydobywającej węgiel koksowy. Likwidacji uległaby też kopalnia Brzeszcze z Tauron Wydobycie. Także pozostałe kopalnie nie miałyby szans przetrwać. Wydobywając węgiel w zaledwie 4 lub 5 kopalniach, koszty wydobycia byłyby tak duże, a korzyści tak małe, że także pozostałe kopalnie zostaną zlikwidowane. Wejście w życia rozporządzenia metanowego, przygotowywanego przez UE, oznacza koniec polskiego górnictwa – czytamy w piśmie przesłanym do górników.
„Sierpień 80” alarmuje, że przyjęcie przez UE, norm emisji metanu oznaczają także problemy dla innych.
Po górnikach przyjdzie kolej na transport i rolnictwo. Hodowla bydła i produkcja mleka to ogromna część emisji metanu. Eurobiurokraci i ekoterrorystyczni szaleńcy, już sobie ostrzą zęby na zakaz produkcji mięsa i mleka. To nie jest tylko nasza - górników sprawa. Polska i Polacy nie poradzą sobie bez węgla z naszych kopalń. Nie bądźcie obojętni, wobec losu, jaki szykują nam euroidioci. Musimy walczyć razem, póki nie jest za późno” - alarmuje Sierpień 80.
Protest w Warszawie ruszy dzisiaj o godzinie 12.00.
Materiał oryginalny: https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,jada-na-protest-do-warszawy-przeciwko-planom-zniszczenia-gornictwa-i-slaska,wia5-3266-55182.html
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Sklep PGG wycofuje gwarancję koszyka. Są też inne zmiany związane z zakupem węgla
2452Piękne widoki z pociągu. Przez Śląsk będzie kursował ekspres z trzema wagonami ze Szwajcarii
2175PGG. Wypadek zbiorowy w kopalni. Są ranni górnicy
835Akcja Greenpeace w Halembie: PGG jednak nie podjęła kroków prawnych wobec aktywistów
635Spółki węglowe o zrzutach wód z kopalń do rzek: Chronimy rzeki jak się da
592„Kark” zagroził mu przed domem. Działacz Sierpnia 80 prowadzący profil związkowy na FB w szoku
+37 / -8Jerzy Polaczek: Śląsk nie straci kontroli nad Pyrzowicami. Lotnisko czekają inwestycje rzędu 1,5 mld zł
+6 / -2Ruch w Katowice Airport rośnie aż miło. Kwiecień 2023 roku to kolejny przebity szklany sufit
+4 / -0Katowice Airport: Wizz Air uruchomi dwie nowe trasy
+4 / -0Spektakularny włam do jubilera. Złodzieje działali jak w Mission Impossible
+2 / -0Studia tatuażu na Śląsku pod kontrolą. Posypały się mandaty
0Hansped jako gwarant bezpieczeństwa w niepewnych czasach
0PGG. Wypadek zbiorowy w kopalni. Są ranni górnicy
0Mały ZUS Plus przedłużony o rok – jest nowelizacja ustawy, o którą od dawna zabiegał Rzecznik MŚP Adam Abramowicz
0Spółki węglowe o zrzutach wód z kopalń do rzek: Chronimy rzeki jak się da
0