Założenie i rozwijanie każdej firmy wymaga poniesienia pewnych inwestycji. Można sfinansować je gotówką lub skorzystać z zewnętrznych źródeł. Wskazujemy możliwości, jakie mają w tym zakresie małe przedsiębiorstwa.
Szczególnie dużą popularnością wśród małych firm cieszy się leasing. Jak wynika z badań „Leasing Index” zrealizowanych przez PMR Research, aż 35% przedsiębiorców zatrudniających do 49 pracowników korzystało lub aktualnie korzysta z tej formy finansowania. Zarazem ponad 90% z nich dobrze albo bardzo dobrze ocenia współpracę z firmą leasingową.
Małe przedsiębiorstwa za pomocą leasingu mogą wyposażyć swoją firmę w różnego rodzaju środki trwałe, w tym samochód osobowy, dostawczy i ciężarowy, maszyny i urządzenia, panele fotowoltaiczne, sprzęt komputerowy, a nawet motocykl czy rower. Umowa leasingowa pozwala korzystać z przedmiotu należącego do leasingodawcy na zasadach zbliżonych do dzierżawy. Przedsiębiorca jest zobowiązany do regularnego opłacania rat, a po uregulowaniu ostatniej z nich może uzyskać prawo własności do danej rzeczy. Warunki leasingu są w dużym stopniu elastyczne – istnieje możliwość dostosowania do własnych potrzeb i możliwości wysokości raty, kwoty wykupu czy harmonogramu spłaty.
Leasing jest łatwo dostępny dla niewielkich firm, nawet jeśli nie mają dużego stażu na rynku. Większość leasingodawców udziela finansowania przedsiębiorcom, którzy prowadzą działalność od minimum 6 miesięcy. Możliwe jest zastosowanie uproszczonego trybu weryfikacji zdolności leasingowej, co pozwala uniknąć czasochłonnych formalności. Przedmiot w leasingu można otrzymać bez wysokiego wkładu własnego.
Spośród wszystkich środków trwałych najpopularniejszy jest leasing samochodu. Przedsiębiorca prowadzący małą firmę może zdecydować się na auto nowe lub używane dowolnej marki. Umowa leasingu operacyjnego powinna zostać zawarta na minimum 2 lata. Po zapłaceniu ostatniej raty leasingobiorca zyskuje prawo wykupu na korzystnych warunkach. Może również zwrócić pojazd firmie leasingowej i wymienić samochód na nowy. Finansowanie za pomocą leasingu w żadnym stopniu nie wpływa na obniżenie zdolności kredytowej.
Inną możliwością finansowania inwestycji przez małą firmę jest kredyt bankowy. Pozwala on otrzymać przedmiot na własność i korzystać z niego w dowolny sposób. Wiele firm nie może jednak otrzymać kredytu ze względu na niewystarczającą zdolność kredytową. Ubieganie się o środki wiąże się z wieloma czasochłonnymi formalnościami, m.in. koniecznością przedstawiania szeregu dokumentów finansowych i zaświadczeń urzędowych, a także z zabezpieczeniem środków, np. poprzez poręczenie, hipotekę czy blokadę na lokacie.
Alternatywna forma finansowania oferowana przez firmy leasingowe. Pozwala uzyskać prawo własności środka trwałego od razu po podpisaniu umowy, która może zostać zawarta na dowolny okres. Pożyczka leasingowa jest znacznie łatwiej dostępna niż kredyt, lecz zwykle jej otrzymanie wymaga zabezpieczenia umowy. Firma leasingowa nie dolicza podatku VAT do faktury, dlatego opcja ta będzie korzystna zwłaszcza dla nievatowców. Główna wada tej formy finansowania wiążę się z jej negatywnym wpływem na zdolność
kredytową.
Polega na opłacaniu czynszu w stałej kwocie, która obejmuje szereg dodatkowych usług. W przypadku wynajmu długoterminowego samochodu będzie to m.in. serwis, karta paliwowa, przeglądy, usługa wymiany części eksploatacyjnych i ubezpieczenie. Małe przedsiębiorstwo może więc zyskać sporą przewidywalność kosztów, które nie zwiększą się na skutek awarii, wypadku drogowego czy innych nieprzewidzianych sytuacji. W odróżnieniu od leasingu, firma korzystająca z wynajmu długoterminowego nie ma możliwości wykupu przedmiotu.
Wartym uwagi sposobem finansowania inwestycji przez małe przedsiębiorstwo jest skorzystanie z bezzwrotnego dofinansowania. Dotację można otrzymać m.in. ze środków unijnych, programów PARP, Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, urzędu pracy czy NCBR. Najczęściej w celu otrzymania dofinansowania konieczne jest napisanie biznesplanu oraz zabezpieczenie środków na wypadek niewywiązania się z warunków umowy. Szanse na uzyskanie wsparcia finansowego zwiększa również wniesienie wkładu własnego, przedstawienie wstępnych umów współpracy, a także referencji, certyfikatów, dyplomów czy innych dokumentów potwierdzających kwalifikacje i doświadczenie zawodowe.
Mała firma może również skorzystać z tzw. finansowania społecznościowego. W tym celu należy opisać własny pomysł biznesowy na platformie crowdfundingowej. Jeśli dany projekt spotka się z zainteresowaniem użytkowników, będą oni wpłacać nieduże kwoty w celu pokrycia inwestycji. Można zaoferować im w zamian różne gratyfikacje, np. nagrody rzeczowe, rabaty, oficjalne podziękowanie, produkt w przedsprzedaży czy część udziałów w firmie – jeśli działa ona jako spółka prawa handlowego.
Tagi: efl
Policja złapała 4 oszustów skupujących węgiel ze sklepu PGG (wideo)
38682Ustawa o rekompensatach do węgla dziurawa. Prawnik: skorzystają tylko kopalnie
7397Górnicy krytykują rządowy projekt dopłat do węgla. Kolorz: lepiej wrócić do kartek
3537Strzały i helikoptery na Śląsku. W nocy na dawnych kopalniach ćwiczyło wojsko
3078Będzie drożej na A4 Katowice – Kraków. Wyższe stawki od lipca
2125Skandal na Pniówku. Związkowiec zwolniony za fikcyjne zjazdy
+168 / -14Policja złapała 4 oszustów skupujących węgiel ze sklepu PGG (wideo)
+51 / -2Górnicy krytykują rządowy projekt dopłat do węgla. Kolorz: lepiej wrócić do kartek
+42 / -2Zamiast 500 plus będzie 700 plus? PiS zapowiada waloryzację świadczenia
+43 / -11Zbiorowa „awaria” na stacji paliw w Bielsku-Białej. Kierowcy: auta padają na widok cen na pylonie
+23 / -8Papierowe kwity do lamusa. Obowiązek e-fakturowania w Polsce zatwierdzony przez UE
3Wakacyjna promocja na paliwo nie dla wszystkich. Obajtek: Taniej o 30 groszy tylko dla klientów Orlen
1Porozmawiamy w ŚląskiBiznes.pl o niskich podatkach. W piątek wideoczat
0Rekordowe kwoty emerytur w 2023? Rząd: to niewykluczone
0Mniej czy więcej? Ile będziemy zarabiać od lipca?
0