Koszt obowiązkowej komunikacyjnej polisy OC może być wysoki, szczególnie jeśli posiadaczem danego pojazdu jest młody kierowca, który w dodatku wybrał auto z dużą pojemnością silnika i należące do jednej z marek często uczestniczących w wypadkach i kolizjach. Jakie są sposoby na obniżenie ceny ubezpieczenia OC? Czy w ogóle możemy zrobić cokolwiek, aby tę cenę obniżyć?
Obniżamy cenę ubezpieczenia OC
Komunikacyjna polisa OC jest obowiązkowa dla wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych. Według danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego liczba polis OC na koniec 2018 roku wyniosła 24,6 miliona, a liczba posiadaczy pojazdów, którzy nie mają wykupionego OC, jest szacowana przez UFG na 80-90 tysięcy. Osoby te są narażone na wysokie kary – wystarczy jeden dzień przerwy w ochronie ubezpieczeniowej, aby w 2019 roku otrzymać w przypadku samochodu osobowego 900 zł kary. Co może zrobić kierowca, aby koszt polisy był niższy? Czy mamy na to jakikolwiek wpływ?
• Rejestracja pojazdu ze współwłaścicielem – jest to metoda wykorzystywana od bardzo dawna przez Polaków. Najczęściej wygląda to w ten sposób, że np. syn staje się współwłaścicielem samochodu należącego do rodziców. Współwłasność w takich przypadkach jest opłacalna wtedy, kiedy np. rodzic ma wypracowane wysokie zniżki na OC za bezszkodową jazdę, a syn jest młodym kierowcą, który za pierwszą polisę będzie musiał zapłacić bardzo dużo. Dzięki temu ubezpieczenie będzie kosztować mniej. Oczywiście nie działa to na takich zasadach, że ubezpieczyciel weźmie pod uwagę wyłącznie zniżki rodzica – zostaną uwzględnieni wszyscy współwłaściciele i na tej podstawie towarzystwo ubezpieczeniowe wyliczy wysokość składki na OC. Należy jednak pamiętać, że jeśli młody kierowca spowoduje wypadek czy kolizję i zostanie wypłacone odszkodowanie z OC, to ze zwyżką na ubezpieczenie w kolejnym roku musi się liczyć zarówno syn, jak i rodzic.
• Zakup ubezpieczenia przez internet – zazwyczaj ubezpieczyciele obniżają cenę ubezpieczenia, jeśli klient dokona zakupu online i w ten sam sposób ureguluje płatność. Korzystnie na cenę wpłynie również zapłata za ubezpieczenie w jednej racie, a nie rozłożenie płatności np. na dwie części.
• Kilka polis w jednym towarzystwie – towarzystwa ubezpieczeniowe oferują atrakcyjne ceny w sytuacji, kiedy klient skorzysta w jednym zakładzie ubezpieczeń z kilku polis. Najczęściej opłaca się kupić w tym samym towarzystwie OC i AC, a także inne polisy, np. NNW czy assistance.
• Zakup auta z mniejszą pojemnością silnika – parametry samochodu mają bardzo duży wpływ na cenę za ubezpieczenie OC. Warto kupić pojazd o mniejszej pojemności silnika. Jak duże mogą być różnice w zależności od tej pojemności? Ta sama osoba może zapłacić kilkaset złotych więcej za auto z silnikiem 3.0 niż w przypadku auta z silnikiem 1.0.
• Marka i model pojazdu – ubezpieczyciele wiedzą, prowadzący jakie marki i modele pojazdów są statystycznie najczęstszymi sprawcami wypadków i kolizji. Ich posiadacze muszą się liczyć z wyższą ceną za OC. Wyższe koszty dotyczą najczęściej pojazdów sportowych.
• Stan cywilny – ubezpieczyciele twierdzą, że kierowcy, którzy są żonaci, mają dzieci i najczęściej jeżdżą ze swoją rodziną, poruszają się zdecydowanie bezpieczniej niż single. Pomiędzy ceną ubezpieczenia dla singla i dla mężczyzny będącego głową rodziny może być nawet kilkaset złotych różnicy.
• Bezszkodowa jazda – za każdy rok bezszkodowej jazdy, kiedy nie zostanie wypłacone odszkodowanie, ubezpieczyciel nalicza zniżki na OC. Taka zniżka może wynosić nawet 70 proc., dlatego jeśli jeździ się bezszkodowo, to teoretycznie z roku na rok polisa powinna być coraz tańsza. Należy jednak pamiętać, że poziom zniżki u danego ubezpieczyciela nie jest żadnym wyznacznikiem. To, że w danym zakładzie ubezpieczeń można uzyskać 70 proc. zniżki, a w drugim 60 proc., nie oznacza, że w pierwszym przypadku będzie taniej.
Obniżamy cenę za OC
Zakres ubezpieczenia komunikacyjnego OC jest zawsze taki sam – dlatego warto sugerować się przede wszystkim ceną i marką ubezpieczyciela. Jeśli jesteśmy poszkodowanym, to warto zwracać uwagę na to, czy kwota wypłaconego odszkodowania jest adekwatna do danej szkody. Na rynku działają firmy, jak np. Fundusz Odszkodowań Komunikacyjnych, które weryfikują, czy wysokość wypłaconego odszkodowania jest adekwatna do poniesionej szkody. Cena ubezpieczenia OC maleje wraz z wydłużającym się czasem bezszkodowej jazdy, ale wpływ na koszty tej polisy mają również inne czynniki.
To już pewne: Stalexport schodzi ze sceny. A4 Katowice–Kraków po nowemu – od 2027 bez opłat. Co z trzecim pasem?
1065Zbrojeniówka - nowa przyszłość dla Rafako. Zamiast kotłów gigant ma wytwarzać lufy
945W Katowicach o drodze od węgla do atomu. Ministerstwo Przemysłu przedstawiło założenia Białej Księgi
535Hotelowe zawirowanie w Rybniku. Olimpia nadal działa, z mapy miasta zniknął inny obiekt!
535Zabytkowa kamienica w nowej odsłonie. Gliwicka 4 w Katowicach po remoncie za 9,5 mln złotych
488Elon Musk inwestuje na Śląsku! Gigafabryka Tesli zamiast Izery w Jaworznie?
+166 / -81Pyrzowice kluczowym hubem cargo. Katowice Airport z regularnym frachtem Lufthansy do Frankfurtu
+3 / -0Firma z branży lotniczej zainwestuje w Gliwicach miliony złotych
+3 / -0Będzie pociąg z Rybnika do Chorwacji? Odpowiedź ministerstwa intryguje!
+2 / -0Sześć śląskich kopalń do zamknięcia w ciągu dekady. W tle astronomiczne kwoty na odejście od węgla
+1 / -0Robotyczny jubileusz. Śląski szpital pionierem w stosowaniu systemu HUGO RAS w chirurgii
0Sześć śląskich kopalń do zamknięcia w ciągu dekady. W tle astronomiczne kwoty na odejście od węgla
0JSW: w Zofiówce zakończono głębienie szybu na głębokość ponad 1100 metrów
0ICEYE i województwo śląskie razem na rzecz rozwoju sektora kosmicznego
0W Katowicach o drodze od węgla do atomu. Ministerstwo Przemysłu przedstawiło założenia Białej Księgi
0