Każda osoba, która jest legalnie zatrudniona na terenie Niemiec, pozostaje jednocześnie w obowiązku dokonania rozliczenia podatkowego w tym kraju. Polacy, którzy zdecydowali się na emigrację zarobkową za naszą zachodnią granicę, również są zobligowani do wypełnienia tej formalności – konieczność ta dotyczy także osób posiadających własną Gewerbe, czyli jednoosobową działalność gospodarczą w Niemczech. Tamtejsze prawo fiskalne znacząco różni się jednak od procedur obowiązujących w Polsce, co sprawia, że w wielu przypadkach istotna okazuje się pomoc eksperta w rozliczeniu podatku z Niemiec. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat, by uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji ze strony niemieckiego fiskusa!
Każdy Polak, który na co dzień mieszka i pracuje u naszych zachodnich sąsiadów, musi pamiętać o terminowym rozliczeniu podatku z Niemiec. Aby tego dokonać, należy w pierwszym kroku wypełnić deklarację podatkową, a następnie złożyć ją we właściwym urzędzie, czyli w niemieckim Finanzamcie, który jest odpowiednikiem polskiego urzędu skarbowego. Adres konkretnej jednostki odpowiedzialnej za rozliczenie podatkowe przyporządkowany jest do poszczególnych podatników według miejsca ich zamieszkania. W sytuacji, gdy od podatnika pobrano zbyt wysoki podatek w stosunku do osiągniętego przez niego dochodu netto, rozliczenie jest jednoznaczne z wypłaceniem przez fiskus należnego zwrotu. Natomiast w przypadku odwrotnym, gdy w skali roku podatnikowi pobrano za małe zaliczki, wówczas urząd wyda decyzję o konieczności uiszczenia stosownej dopłaty.
Warto mieć na uwadze fakt, że procedura rozliczenia podatku w Niemczech wygląda nieco inaczej niż w Polsce. Najważniejszą informacją dla wszystkich osób zobligowanych do rozliczenia z Finanzamtem jest to, że u naszego zachodniego sąsiada obowiązują inne terminy składania deklaracji podatkowej. W Niemczech wszystkie niezbędne dokumenty należy bowiem dostarczyć najpóźniej do 31. lipca roku następującego po roku podatkowym. Oznacza to tym samym, że chcąc dokonać rozliczenia podatkowego za rok 2022, podatnik powinien dostarczyć swoje zeznanie do właściwego urzędu nie później niż do 31. lipca 2023 roku.
Istotną różnicą pomiędzy niemieckim a polskim systemem podatkowym pozostaje ponadto fakt, że w Niemczech funkcjonuje aż 6 klas podatkowych. Poszczególni podatnicy są do nich przyporządkowany na podstawie wysokości ich zarobków oraz indywidualnej sytuacji życiowej.
Większość pracowników z Polski, którzy wyjeżdżają za zachodnią granicę w celach zarobkowych, nie posiada rozległej wiedzy na temat tamtejszego prawa podatkowego. Jest to całkowicie zrozumiałe, biorąc pod uwagę obszerność i specyfikę przepisów i procedur obowiązujących w innym kraju. W wielu przypadkach istotną przeszkodą, która może utrudnić pomyślne i szybkie rozliczenie podatku z Niemiec, okazuje się także niedostateczna znajomość języka niemieckiego, który jest jednak niezbędny do komunikacji z niemieckimi urzędami. W takich sytuacjach opłacalnym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy eksperta w rozliczeniu podatku z Niemiec. Wsparcie profesjonalnego biura rachunkowego to bowiem gwarancja sprawnego załatwienia wszystkich formalności i szybkiego otrzymania należnego zwrotu podatku.
Korzystając z pomocy eksperta w rozliczeniu podatku z Niemiec, zyskujesz pewność, że Twoja deklaracja podatkowa została prawidłowo sporządzona, a specjalista zadbał o możliwie najkorzystniejszy wynik finansowy. Doświadczeni pracownicy biura rachunkowego zweryfikują również, czy podlegasz obowiązkowi fiskalnemu na terenie Niemiec i dokonają wstępnej estymacji spodziewanej wysokości zwrotu podatku, uwzględniając wszystkie przysługujące Ci ulgi podatkowe. Rozliczenie podatku z Niemiec z pomocą profesjonalnego biura rachunkowego to ponadto szansa na uzyskanie szybszego zwrotu podatku. Specjaliści przygotują bowiem poprawną deklarację podatkową, uzupełnioną o potrzebne dokumenty, zaświadczenia i załączniki, dzięki czemu wyeliminujesz ryzyko błędów i tym samym unikniesz czasochłonnych korekt.
Gliwice: Tenneco uruchomiło Europejskie Centrum Inżynieryjne Monroe
3659PGG: w kranach w Łaziskach popłynie woda z kopalni Bolesław Śmiały
3429Idziemy krok dalej z interaktywnością – Maciej Chmiel o powstającym centrum bajek OKO w Bielsku-Białej. Wywiad
3262Visa planuje otworzyć w Polsce nowy globalny Hub Technologiczno-produktowy. Praca dla 1500 osób
1152Tauron inwestuje 100 mln w rozbudowę Katowice Airport. Innowacyjna technologia w użyciu
1070Piramidy w Ustroniu - ruszyły prace budowlane związane z modernizacją i rozbudową uzdrowiska
+19 / -4PGG: w kranach w Łaziskach popłynie woda z kopalni Bolesław Śmiały
+11 / -1Firma z Wieliczki postawiła w Bytomiu fabrykę domów z drewna klejonego
+5 / -0Tauron inwestuje 100 mln w rozbudowę Katowice Airport. Innowacyjna technologia w użyciu
+5 / -0Katowice Airport: powstanie węzeł przeładunku towarów i paliw z bocznicą kolejową
+5 / -0Starostwo w Grodzisku zyska solarny parking. Wiaty PV stawia firma z Katowic
0Jaworzno: Danone uruchomił unikatową w świecie instalację do recyklingu kubków po jogurtach
0Katowice Airport: są unijne pieniądze na budowę multimodalnego węzła przeładunku towarów i paliw
0Remont węzła A4 Katowice-Kraków – kierowcy muszą się przygotować na kolejne zmiany od 31 maja
0Firma z Wieliczki postawiła w Bytomiu fabrykę domów z drewna klejonego
0