Praca na etacie ma wiele zalet, ale niemal każdy, kto chce zarobić naprawdę duże pieniądze, wcześniej czy później rozpoczyna pracę na własny rachunek. Do tego potrzebny jest pomysł na rozpoczęcie biznesu i dokładna analiza szans oraz zagrożeń, jakie wiążą się z konkretną działalnością. Kluczowa jest jeszcze jedna sprawa: pieniądze na start firmy. Bez nich może być trudno przebić się do klientów nawet z najbardziej innowacyjną i atrakcyjną ofertą. Pozyskanie odpowiednich środków na rozpoczęcie działalności nie należy do łatwych. Nie trzeba się jednak załamywać - istnieje kilka sposobów, z których można spróbować skorzystać. A zatem - jak zdobyć fundusze na własny biznes?
Nie wszystkie opracowania i książki o biznesie to pochwalają, ale zadłużanie się wciąż jest jedną z najpopularniejszych form zdobywania pieniędzy na start firmy. Wiele banków oferuje kredyty na start działalności. Ich wysokość i warunki są zawsze uzależnione od konkretnej osoby, jej historii kredytowej i pomysłu na biznes. Potrzebne będzie też najpewniej poręczenie. Warto jednak skonsultować się z doradcą, który oceni potencjał i możliwości kredytu - to nic nie kosztuje.
Prostszą drogą wydaje się pożyczka. Można ją zdobyć łatwiej niż kredyt, bywa jednak wyżej oprocentowana. Przy zaciąganiu kredytu warto sprawdzić ofertę państwowych instytucji, takich jak Bank Gospodarstwa Domowego. To szansa na atrakcyjny, niskooprocentowany kredyt na pierwszy biznes - można w ten sposób uzyskać nawet dofinansowanie rzędu 100 tys. zł.
Pieniądze na start firmy można pozyskać także z Unii Europejskiej. Projekty finansowane w ramach funduszy unijnych od kilkunastu lat pozwalają zaistnieć na rynku kolejnym przedsiębiorcom. Czasami można w ten sposób uzyskać nawet bezzwrotne fundusze na działalność, kiedy indziej będzie potrzebne poręczenie.
Wysokość dofinansowania zależy od konkretnego programu, a nawet miejsca zamieszkania. Część ofert jest skierowana do wąskiej grupy ludzi, na przykład osób młodych lub bezrobotnych. Z pewnością warto jednak przyjrzeć się takiej możliwości.
Jak zdobyć fundusze na własny biznes? Ogłaszając rozpoczęcie działalności w mediach społecznościowych! Coraz większą popularnością w Polsce cieszy się crowdfunding. Niektórzy początkujący przedsiębiorcy są w stanie zdobyć w ten sposób nawet setki tysięcy złotych.
By stworzyć sobie taką możliwość, trzeba pokazać się na jednej z platform crowdfundingowych, których w Polsce działa kilka. Później trzeba jednak jeszcze rozreklamować swój pomysł w sieci i liczyć, że ludzie zaczną go wspierać datkami. Zwykle w zamian otrzymują jakieś profity - sam wymyślasz, jak ich wynagrodzić. Przyda się kreatywność!
Pieniądze na start firmy można zdobyć również od wspólnika. Jeśli masz świetny pomysł, ale brakuje Ci funduszy, możesz spróbować namówić do realizacji takiej idei znajomego z kapitałem. Istnieją również programy tzw. aniołów biznesu, czyli przedsiębiorców, którzy dofinansowują nowo powstające firmy w zamian za część udziałów.
Fundusze na rozpoczęcie działalności można pozyskać również z Urzędu Pracy. To oferta skierowana przede wszystkim do zarejestrowanych bezrobotnych. Można z niej skorzystać tylko raz, trzeba spełnić kilka warunków. Jednym z najważniejszych jest prowadzenie działalności przez co najmniej rok po otrzymaniu pieniędzy na start firmy. Maksymalna wysokość dotacji to 6-krotność przeciętnego wynagrodzenia.
JSW tonie, ZUS ratuje. Związkowcy: rząd milczy, podatnicy płacą za zarządzanie na ślepo
1401PKP Cargo planuje kolejne zwolnienia grupowe – pracę może stracić ponad 2400 pracowników. Spółka tłumaczy się restrukturyzacją
806Truskawkowy boom. Sprawdziliśmy ceny "letniego must-have" na Śląsku
580Od lipca tańszy gaz. URE zatwierdził nową taryfę
571JSW: wydobycie i sprzedaż powyżej planu. "Plan Strategicznej Transformacji przynosi efekty"
468Pociąg z Polski do Chorwacji pojedzie przez Śląsk. Przystanki m.in. w Katowicach i Rybniku
+14 / -0Bukmacherzy z Katowic już wiedzą, kto zostanie prezydentem? STS wskazuje faworyta
+9 / -4Nietypowe koszty uzyskania przychodu w działalności gospodarczej – które wydatki możesz zaliczyć do kosztów firmowych?
+3 / -0Wszystkie głosy w woj. śląskim policzone! Wiemy, na kogo głosowali mieszkańcy
+2 / -0Co z pociągiem Warszawa-Rybnik-Rijeka? Ministerstwo będzie wiedziało do końca maja
+2 / -0Dane GUS zaskoczyły. Inflacja w maju 2025 niższa niż prognozowano
0Żory stawiają na prąd, a nie wodór. Nowe autobusy elektryczne odmienią flotę BKM
0Płaca minimalna w 2026 roku: rządowa propozycja niższa niż postulaty związkowców
0JSW: wydobycie i sprzedaż powyżej planu. "Plan Strategicznej Transformacji przynosi efekty"
0Waloryzacja ZUS: wyższe składki, wyższe emerytury
0