O ile chrapanie może być o wiele bardziej uciążliwe dla osób śpiących obok, choć bywa też powodem niewyspania i innych dolegliwości u osoby z tym problemem, o tyle bezdech senny jest już przypadłością bardzo poważną, która może niekiedy doprowadzić nawet do uduszenia podczas snu. Dlatego w obu przypadkach należy tuż po rozpoznaniu problemu zapoznać się z możliwymi sposobami radzenia sobie z nim i zdecydowania się na jedną z form leczenia. Jak skutecznie wyleczyć chrapanie i bezdech senny?
Chrapanie jest zaburzeniem oddychania podczas snu, wynikającym z utrudnionego przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Taka przypadłość często uniemożliwia wyspanie się i zregenerowanie organizmu podczas snu i powodować niedotlenienie organizmu. Powikłaniem nieleczonego chrapania może być obturacyjny bezdech senny. Jest to poważna choroba, w której poza chrapaniem w trakcie snu zdarzają się epizody zatrzymania oddychania, czyli bezdechy lub radykalne spłycenia oddychania.
Za bezdech uznawany jest epizod trwający minimum 10 sekund. Jeżeli u danej osoby w ciągu godziny snu występuje średnio pięć takich sytuacji, można stwierdzić, że pacjent cierpi na obturacyjny bezdech senny, który prowadzi często do nadciśnienia tętniczego, a nawet zawału. Ponadto osoby cierpiące na tę dolegliwość są ciągle przemęczone, narzekają na poranne bóle głowy oraz towarzyszą im problemy z pamięcią i koncentracją. Diagnostyką oraz leczeniem chrapania, oraz bezdechu zajmuje się laryngolog. Warszawa jest miastem, gdzie skorzystać można z nowoczesnych i skutecznych metod leczenia obu uciążliwych przypadłości.
Sposobów na wyleczenie problemów z chrapaniem i obturacyjnym bezdechem sennym jest kilka. Wybór metody dobierany jest zazwyczaj do stopnia zaawansowania problemu u danego pacjenta i ściśle zależy od wyników badań wykonanych w ramach przeprowadzonej diagnostyki, a także przyczyn występowania schorzenia. Jeżeli chrapanie i bezdech senny występują u danej osoby z powodów anatomicznych, takich jak np. skrzywiona przegroda nosowa często niezbędna okazuje się ingerencja chirurgiczna polegająca na korekcji określonej nieprawidłowości.
Niekiedy też wykonywana bywa operacja podniebienia, gardła lub języczka. Podczas takich zabiegów wycięty zostaje nadmiar błony śluzowej, migdałków podniebiennych lub części określonej struktury, której obecność jest bezpośrednią przyczyną chrapania.
Jednym ze sposobów jest również zastosowanie specjalnych elektrod bipolarnych. To metoda małoinwazyjna, która pozwala uzyskać efekt koagulacji określonych tkanek. Podobne rezultaty pozwala osiągnąć także nowoczesna chirurgia laserowa. W obu ostatnich przypadkach pacjenci tego samego dnia mogą powrócić do wykonywania codziennych zajęć, a procedura wykonywana jest w sposób bezkrwawy i nie wymaga zakładania żadnych opatrunków.
W leczeniu chrapania oraz bezdechu sennego stosuje się również zabieg chirurgii mikrofalowej. Działanie polega na wykonaniu niewielkich nacięć w strukturze języczka i podniebienia miękkiego za pośrednictwem elektrod mikrofalowych.
Niekiedy też stosuje się wspomaganie procesu oddychania poprzez zastosowanie specjalnego urządzenia, które umożliwia za pośrednictwem maski dostarczać stałe, dodatnie ciśnienie do dróg oddechowych. Wskutek tego układ staje się drożny podczas snu, a chrapanie i bezdech zostaje zlikwidowany. Metoda ta nie jest jednak sposobem na trwałe pozbycie się dolegliwości, a jedynie pomocą doraźną.
W przypadku uporania się z problemem chrapania, który występował u danej osoby z przyczyn anatomicznych, nie oznacza to, że dolegliwość już nigdy nie powróci. Chrapanie i bezdech senny może się pojawić również na skutek takich czynników jak otyłość, astma, przewlekłe zapalenie zatok czy palenie papierosów. Warto więc dbać o zdrową i odpowiednio zbilansowaną dietę, zrezygnować z nałogów, uprawiać aktywność fizyczną i nie spożywać posiłków tuż przed pójściem spać.
Absurdy górniczej rzeczywistości. Zwolniony za fikcyjne zjazdy związkowiec wraca do JSW
3257Ponad 247 mln kary dla EC Będzin. "To przejaw problemu, z jakim boryka się sektor energetyczny w Polsce"
2471"Ostry prezes", "nożownik z JSW" - istne jaja na Facebooku Sierpnia 80. Związkowcy: znów jątrzą! (wideo)
2057Dramatyczna kondycja polskiego górnictwa. "Koszt wydobycia węgla kamiennego najwyższy w historii"
639Black Friday: jak nie dać się omamić? Naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach podpowiadają
635Dla wielu był symbolem dzieciństwa i młodości. Legendarny dziennik "Sport" przestanie istnieć
+19 / -2Poprzemysłowe obiekty rozwiną Śląskie. Na te projekty przypłyną miliony z Brukseli
+3 / -0Dramatyczna kondycja polskiego górnictwa. "Koszt wydobycia węgla kamiennego najwyższy w historii"
+3 / -0Ranking: Katowice miastem przyszłości i biznesu. W sądziedztwie Glasgow i Manchester
+3 / -0Po katastrofie w Pniówku: Metaniarze z JSW z zarzutami. Mieli fałszować dokumentację
+2 / -0Niepokojące informacje z ZUS-u. "Dzieje się coś niedobrego"
0Ponad 247 mln kary dla EC Będzin. "To przejaw problemu, z jakim boryka się sektor energetyczny w Polsce"
0Włosi zaprojektowali Izerę SUV. Polski samochód ma ruszyć na podbój Europy
0Po katastrofie w Pniówku: Metaniarze z JSW z zarzutami. Mieli fałszować dokumentację
08,5 mln zł dla Rafako od Taurona Wytwarzanie. Spółki zawarły ugodę z zakładami ubezpieczeń dot. warunków wypłaty odszkodowania
0