Na teren budowy nowego bloku energetycznego 910 MW w Jaworznie przyjechał pierwszy transport węgla. Zaawansowanie budowy bloku przekroczyło już 87 procent, a zakończenie inwestycji planowane jest na czwarty kwartał 2019 roku.
Uruchomienie nowej elektrowni w Jaworznie zbliża się wielkimi krokami. Na teren zakładu dotarł właśnie pierwszy transport węgla.
- Przyjazd i rozładunek pierwszego transportu węgla to jeden z kluczowych momentów dla całej inwestycji. Po raz pierwszy, w warunkach pracy, przetestowane zostają układy, urządzenia i instalacje związane z nawęglaniem bloku 910 MW. Układ kolejowy oraz nawęglanie to gospodarki pomocnicze realizowane poza kontraktem głównym i koordynowane przez Tauron Wytwarzanie oraz Nowe Jaworzno Grupa Tauron – mówi Jarosław Broda, wiceprezes zarządu Tauron ds. zarządzania majątkiem i rozwoju
Pierwszym z testowanych elementów były tory kolejowe, a następnie zgodnie z ciągiem, przez który przechodzi węgiel, podciągarka wagonowa, wywrotnica, kołyska, rozjazd sprężynowy, układy taśmociągów oraz ładowarko-zwałowarka. W kolejnym etapie prowadzony będzie testowy załadunek bunkrów przykotłowych. W 17 wagonach przywiezionych zostało około tysiąca ton węgla pochodzącego Zakładu Górniczego Brzeszcze należącego do Tauron Wydobycie.
W ramach budowy układu kolejowego powstaje także nowa linia kolejowa, która połączy blok 910 MW z Tauron Wydobycie, z którego będzie dostarczany węgiel. W ciągu roku nowa jednostka może spalać nawet ponad 2,5 mln ton węgla. Na jej potrzeby będzie dostarczanych ponad 40 tys. węglarek rocznie, każda o ładowności 60 ton.
- Tauron Wydobycie będzie strategicznym dostawcą paliwa węglowego na potrzeby nowego bloku energetycznego w Jaworznie, co wynika z ilości paliwa oraz bliskiej odległości realizowanych dostaw z zakładów górniczych – mówi Zdzisław Filip, prezes zarządu Tauron Wydobycie.
Paliwo będzie pochodziło głównie z Zakładu Górniczego Sobieski. Parametry jakościowe pochodzącego z tego zakładu miału węglowego, a w szczególności bardzo niska zawartość chloru, są najbardziej odpowiednie do eksploatacji nowego bloku energetycznego w Jaworznie. W celu uzupełnienia dostaw, przewidywane są również w przyszłości dostawy miałów węglowych z Zakładu Górniczego Janina – dodaje prezes Zdzisław Filip.
Nowy blok 910 MW będzie wysokosprawną jednostką wytwórczą, którą charakteryzować będzie najwyższa sprawność w swojej klasie w Polsce, czyli 45,9 proc. netto.
Formuła realizacji inwestycji obejmuje podział projektu na kontrakt główny – kotłownia, maszynownia, obiekty IOS – realizowany przez konsorcjum Rafako S.A. – Mostostal Warszawa S.A. oraz 12 gospodarek pomocniczych i towarzyszących.
Nowy blok będzie przystosowany do spełnienia restrykcyjnych norm z zakresu ochrony środowiska, znacznie ograniczając emisje dwutlenku węgla oraz pozostałych gazów emisyjnych. Po zakończeniu inwestycji, ze względu na ponad 10 proc. wzrost sprawności w stosunku do bloków oddanych do eksploatacji w latach 70 i 80 ubiegłego wieku do atmosfery trafi o 2 mln ton CO2 mniej, a w ramach wymagań polityki klimatycznej, blok będzie przygotowany pod budowę instalacji wychwytu CO2 ze spalin (CCS ready).
Blok 910 MW w Jaworznie rocznie wytworzy około 6,5 TWh energii elektrycznej, co odpowiada zapotrzebowaniu 2,5 mln gospodarstw domowych.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
„Wiadomość dla inżynierów-imigrantów”. Przedsiębiorca ze Śląska wywiesił nietypowy apel do cudzoziemców
771Razem w obronie elektrowni i przemysłu. Dziś wielki protest związkowców w Warszawie (foto, wideo)
622I po "świątecznym cudzie". Z nowym rokiem na stacje paliw wraca drożyzna
406Poseł ocenił mrożenie cen energii. "Dopłaty nie zlikwidują problemu, ratunkiem powrót do węgla"
396Jak Nowy Jork i Sydney. Katowice jako szóste polskie miasto przystępują do PPCA
390Technologiczne przyspieszenie: wstęp do 2025 roku
+3 / -0Katastrofa budowlana w Cieszynie: znaleziono ciała dwóch osób
+2 / -0„Wiadomość dla inżynierów-imigrantów”. Przedsiębiorca ze Śląska wywiesił nietypowy apel do cudzoziemców
+1 / -0Poseł ocenił mrożenie cen energii. "Dopłaty nie zlikwidują problemu, ratunkiem powrót do węgla"
+1 / -0Górnicy w Warszawie: jak będzie trzeba, będziemy tu co miesiąc. W proteście uczestniczyło ok. 10 tys. osób
+1 / -0ZUS wysyła informacje o rozliczeniu wpłat składek za ubiegły rok
0„Wiadomość dla inżynierów-imigrantów”. Przedsiębiorca ze Śląska wywiesił nietypowy apel do cudzoziemców
0"Stabilny, ale wykazuje tendencje deficytowe". ZUS przedstawił nową prognozę Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
0Wniosek o rentę wdowią - ZUS instruuje, jak ominąć "pułapki" (poradnik)
0Poseł ocenił mrożenie cen energii. "Dopłaty nie zlikwidują problemu, ratunkiem powrót do węgla"
0