"Skoro Coca-Cola nie wycofa się z Rosji, to niech cały świat wycofa się z picia Coca-Coli" - takie głosy pojawiają się wśród internautów. Podczas, gdy wiele firm staje murem za zaatakowaną Ukrainą, gigant spokojnie poinformował, że zamierza nadal sprzedawać swoje produkty w Rosji, która jest dla niego jednym z najbardziej dochodowych rynków.
W obliczu ataku Rosji na Ukrainę, wiele firm odcina się od powiązań z agresorem. Najlepszym przykładem jest oświadczenie AMIC Polska, w którym spółka wyraźnie podkreśla, że należąca do niej sieć 116 polskich stacji paliw AMIC Energy nie jest powiązana kapitałowo z koncernem Lukoil ani z innymi podmiotami gospodarczymi Federacji Rosyjskiej. Spółka zareagowała po wezwaniach do bojkotu stacji, w tym po oficjalnym zerwaniu współpracy przez Miasto Gdańsk. >>AMIC oświadcza: nie jesteśmy powiązani z Lukoilem i Federacją Rosyjską<<
Przedsiębiorcy, którzy od rosyjskich powiązań odcinać się nie muszą, coraz częściej wyrażają za to solidarność z walczącą Ukrainą. Takich firm jest mnóstwo, a żeby nie szukać daleko, wystarczy spojrzeć na ZARYS International Group z Zabrza.
Obecna na rynku medycznym od ponad 30 lat firma już w latach 2020–2021 realizowała akcję ZARYSpomaga, której celem była kompleksowa i nieodpłatna pomoc w wyborze sprzętu medycznego w imieniu przedsiębiorców, którzy chcieli aktywnie wspierać polskie placówki szpitalne w walce z Covid-19. Pozytywna odpowiedź ze strony polskiego biznesu skłoniła ZARYS do ustanowienia Fundacji ZARYS. Ale pierwsza aktywność została przyspieszona tragicznymi wydarzeniami w Ukrainie.
W najczarniejszych scenariuszach nie przewidywałam, że jej debiut zbiegnie się z atakiem Rosji na Ukrainę. Ta sytuacja określiła nasze priorytety na najbliższy czas – organizowanie dostaw produktów medycznych na Ukrainę - mówi Paulina Roterman, Prezes Zarządu Fundacji ZARYS.
Działająca z ramienia firmy fundacja już zorganizowała pierwszy transport na Ukrainę. Z Zabrza wyjechał pełen towaru TIR, zawierający 27 palet ze sprzętem o wartości bliskiej 200 tys. zł. A fundacja zapowiada, że to nie ostatnia tego typu akcja.
To przykład pierwszy z brzegu. Firm, które zmieniają lub rozszerzają zakres swoich usług, solidaryzując się z zaatakowanymi przez Rosję Ukraińcami, jest wiele. A tymczasem...
"Coca-Cola kontynuuje swoją działalność w Rosji" - zapowiedział Rosyjskiej Agencji Prasowej TASS rzecznik firmy.
O decyzji giganta poinformowała dziś Gazeta Wyborcza.
Wszystkie obiekty operacyjne, produkcyjne i logistyczne Coca-Coli w Rosji działają. Naszym najwyższym priorytetem jest bezpieczeństwo naszych pracowników - powiedział przedstawiciel koncernu.
I, dodatkowo, powołał się na "odpowiedzialność firmy wobec partnerów, społeczeństwa i tysięcy pracowników w Rosji".
Informacja o tym, że w obecnej sytuacji Coca-Cola chce nadal sprzedawać swoje produkty w Rosji, wywołała już burzę wśród internautów.
Coca-Cola zostaje w Rosji. Dziwicie się? Nie ma czemu, skoro przychody koncernu z rynku rosyjskiego i ukraińskiego sięgają aż 21% globalnych obrotów. Krwawy pieniądz - skomentował na Twitterze Jacek Zarzecki, prezes PZHiPBM.
Coca-Cola zostaje w Rosji. Dziwicie się? Nie ma czemu, skoro przychody koncernu z rynku rosyjskiego i ukraińskiego sięgają aż 21% globalnych obrotów. Krwawy pieniądz. pic.twitter.com/P20W8kuqnh
— jacekzarzecki (@jacekzarzecki) March 4, 2022
Krytycznych opinii jest mnóstwo.
"Coca-Cola w Rosji ma nowy smak. Smak ukraińskiej krwi" - podsumowuje jeden z użytkowników Twittera.
Co sądzicie o decyzji Coca-Coli?
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
GUS o zarobkach m.in. w Śląskiem. Gołym okiem widać spore różnice w wynagrodzeniach dla mężczyzn i kobiet
549Płaca minimalna w 2025 r. znowu w górę. Cudzoziemcy pracujący w Polsce zadowoleni
538Praca zamiast studiów. Dla młodych Polaków wyższe wykształcenie nie jest już priorytetem
457Co trzeci polski przedsiębiorca zwolnił kogoś na rzecz AI. Kto może spać spokojnie, a kto powinien się bać?
255Co trzeci polski przedsiębiorca zwolnił kogoś na rzecz AI. Kto może spać spokojnie, a kto powinien się bać?
0GUS o zarobkach m.in. w Śląskiem. Gołym okiem widać spore różnice w wynagrodzeniach dla mężczyzn i kobiet
0Płaca minimalna w 2025 r. znowu w górę. Cudzoziemcy pracujący w Polsce zadowoleni
0Praca zamiast studiów. Dla młodych Polaków wyższe wykształcenie nie jest już priorytetem
0