Deklarację w sprawie zmian w zapisach unijnego rozporządzenia dotyczącego redukcji emisji metanu podpisali 25 marca 2023 roku w Katowicach europarlamentarzyści z różnych opcji politycznych, przedstawiciele zarządu PGG S.A. i JSW S.A. oraz związkowcy. Wejście w życie przepisów w proponowanym kształcie grozi likwidacją kopalń. Uczestnicy spotkania zadeklarowali, że podejmą wszelkie możliwe działania, które sprawią że krzywdzące dla polskiego przemysłu wydobywczego rozporządzenie nie zostanie wprowadzone w życie obecnym kształcie.
- To było merytoryczne spotkanie. Udało się uniknąć sporów politycznych – mówił po spotkaniu szef Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz.
Zaznaczył, że w podpisanej deklaracji wszyscy zobowiązali się do tego, że podejmą wszelkie możliwe działania, aby w swoich frakcjach politycznych doprowadzić do takich zmian zapisów rozporządzenia, by nie zagrażały funkcjonowaniu polskiego górnictwa.
- Możliwości technicznych już wiele nie ma, ale są jeszcze pewne furtki, z których być może eurodeputowani będą chcieli skorzystać – dodał Dominik Kolorz.
Spotkanie odbyło się z inicjatywy związków zawodowych: Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności, Związku Zawodowego Górników w Polsce i Porozumienia Związków Zawodowych Kadra. Zaproszenie przyjęli eurodeputowani: Jerzy Buzek, Beata Szydło, Grzegorz Tobiszowski, Izabela Kloc, Jadwiga Wiśniewska, Anna Zalewska, Łukasz Kohut i Marek Balt.
Uczestniczyli w nim: prezes Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Rogala i wiceprezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej ds. rozwoju Wojciech Kałuża.
Stronę związkową reprezentowali przewodniczący Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz, przewodniczący górniczej Solidarności Bogusław Hutek, przewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce Dariusz Potyrała oraz szef PZZ „Kadra” Dariusz Trzcionka.
- Wszyscy siedzący na sali, i związkowcy, posłowie i pracodawcy zgodzili się co do tego, że jedziemy na jednym wózku i wszyscy będziemy wspólnie pracować, żeby zmienić to niekorzystne rozporządzenie, zaczynając od wysokości opłat, kończąc na tonażu, od którego kary za metan miałyby być liczone - tłumaczył szef śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”.
Zapowiedział, że związkowcy planują zorganizować niebawem kolejne tego typu spotkanie w sprawie unijnej dyrektywy dot. metanu. Tym razem chcą zaprosić przedstawicieli rządu, między innymi premiera Mateusza Morawieckiego i minister klimatu Annę Moskwę.
- Niewątpliwym jest, że do tego procesu trzeba rząd włączyć – zaznaczył Dominik Kolorz.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Sklep PGG wycofuje gwarancję koszyka. Są też inne zmiany związane z zakupem węgla
2372Piękne widoki z pociągu. Przez Śląsk będzie kursował ekspres z trzema wagonami ze Szwajcarii
1962Jerzy Polaczek: Śląsk nie straci kontroli nad Pyrzowicami. Lotnisko czekają inwestycje rzędu 1,5 mld zł
1127Imprezują, remontują na L4. Pogrom pracowników w kontrolach ZUS
687Akcja Greenpeace w Halembie: PGG jednak nie podjęła kroków prawnych wobec aktywistów
588„Kark” zagroził mu przed domem. Działacz Sierpnia 80 prowadzący profil związkowy na FB w szoku
+37 / -8Jerzy Polaczek: Śląsk nie straci kontroli nad Pyrzowicami. Lotnisko czekają inwestycje rzędu 1,5 mld zł
+6 / -2Ruch w Katowice Airport rośnie aż miło. Kwiecień 2023 roku to kolejny przebity szklany sufit
+4 / -0Katowice Airport: Wizz Air uruchomi dwie nowe trasy
+4 / -0Spektakularny włam do jubilera. Złodzieje działali jak w Mission Impossible
+2 / -0Hansped jako gwarant bezpieczeństwa w niepewnych czasach
0PGG. Wypadek zbiorowy w kopalni. Są ranni górnicy
0Mały ZUS Plus przedłużony o rok – jest nowelizacja ustawy, o którą od dawna zabiegał Rzecznik MŚP Adam Abramowicz
0Jaki karton idealny do paczkomatu?
0Spółki węglowe o zrzutach wód z kopalń do rzek: Chronimy rzeki jak się da
0