Prawie 500 europosłów (dokładnie 499) zagłosowało dziś za propozycją przepisów, która pozwoli uratować prawie 200 tysięcy miejsc pracy na Śląsku. Zapisy poparli zarówno przedstawiciele Lewicy, PO, jak i PiS-u.
Zgodnie z przyjętymi zapisami, limit emisji metanu został przez Europarlament podwyższony 10-krotnie podwyższony w porównaniu do pierwotnej propozycji. Limit został ustanowiony na 5 ton metanu na tysiąc ton wydobytego węgla kamiennego. Co ważne, będzie on stosowany na operatora, co oznacza, że będzie aplikował się na kilka kopalni.
W porównaniu do pierwotnego tekstu, zamieniono także kary na opłaty, które mają być przeznaczone na inwestycje środowiskowe w kopalniach, a ich wysokość będzie określana przez rząd polski. Teraz projekt trafi do negocjacji międzyinstytucjonalnych, w których biorą udział przedstawiciele Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej i Rady, czyli państw członkowskich.
Transformacja energetyczna tak, ale pod warunkiem, że nie odbywa się kosztem ludzi i miejsc pracy. Przekonaliśmy naszych zachodnich partnerów, pokazaliśmy konkretne dane i zatrzymaliśmy zły projekt rozporządzenia, który został zawalony przez polski rząd. Sam przekonywałem przedstawicieli mojej grupy politycznej do wypracowania tego racjonalnego kompromisu, bo wiedziałem, jak tragiczne mogą być konsekwencje dla mojego regionu. To sukces m.in. polskiej lewicy, która ma przełożenie na decyzje podejmowane w Brukseli. W Unii trzeba rozmawiać i negocjować a nie machać szabelką - mówi europoseł Łukasz Kohut.
W ubiegłym tygodniu, w Krakowie miało miejsce spotkanie europejskich socjalistów z polskimi związkami zawodowymi reprezentowanymi przez OPZZ, Solidarność Śląską- Dąbrowską i Kadrę.
Jak wspominali wcześniej przedstawiciele związków zawodowych europejska lewica była kluczowa. Socjaliści nie tylko poparli zapisy, ale nasz przedstawiciel był ich architektem - Jens Geier, niemiecki eurodeputowany. Byłem z nim w stałym kontakcie przez ostatnie tygodnie. Takich osób rozumiejących argumenty i żywiących pozytywne emocje dla Śląska jest wiele w Brukseli. W Unii można osiągnąć wiele, ale trzeba przekonywać, a nie wszystko wetować z automatu - podsumowuje europoseł Łukasz Kohut.
To jeszcze nie koniec całej sprawy. Teraz czas na negocjacje między instytucjami UE.
Dodajmy, że z uznaniem o kompromisie metanowym wypowiedziała się m.in. Polska Grupa Górnicza.
Czytaj kolejne strony:
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
JSW: wypadek w kopalni Zofiówka. 34-letni górnik poparzony
1840Czy Rafako wznowi działalność? Jest światełko w tunelu dla dla raciborskiej spółki
1023Czyste Powietrze na rozdrożu. Co dalej z programem? PAS: niewiele wiadomo
693Vox Patris - to największy dzwon świata. Powstał w Rydułtowach, i tu go możecie zobaczyć! [FOTO]
649Trwa II Kongres Energetyczno-Spawalniczy w Żorach. Kto otrzymał nagrodę specjalną? [foto]
626Prasa samorządowa do kosza? Ministerstwo planuje rewolucję
+3 / -0Największy dzwon świata powstał na Śląsku. Waży 55 ton i trafi do Brazylii
+2 / -0A1: Chaos komunikacyjny na węźle Żory/DW935 – czy istnieje skuteczne rozwiązanie? Zobaczcie ciekawe wideo youtubera
+2 / -0Rozmowy płacowe w PGG. Jakie kwoty i kiedy otrzymają pracownicy?
+1 / -0Komu zlecić budowę maszyn przemysłowych na Śląsku? - Top 3 najlepszych firm
+1 / -0Kolejne próby oszustwa na ZUS. Tym razem dzwonią w sprawie aktualizacji numeru telefonu
0Nowy program, stare problemy. PAS ocenia zmiany w nowej odsłonie Czystego Powietrza
0Rozmowy płacowe w PGG. Jakie kwoty i kiedy otrzymają pracownicy?
0Zbrodnia VAT-owska na 50 mln złotych. Zatrzymano przestępców z fabryki fałszywych faktur
0Nie będzie dodatkowych środków z budżetu na likwidację górnictwa. Rząd szuka oszczędności
0