Spółka Nowe Jaworzno Grupa Tauron podpisała list intencyjny dotyczący potencjalnego zawiązania konsorcjum, którego celem będzie nabycie akcji Rafako przez PFR Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych oraz Polimex Mostostal. Ten krok pozwoliłby uratować Rafako i tym samym przytąpić do dalszej naprawy uszkodzonej nowej elektrowni.
Tauron podkreśla na wstępie komunikatu o liście, że strategia Grupy Tauron nie przewiduje inwestycji w firmy sektora budownictwa energetycznego, dlatego nie zamierza brać aktywnego udziału w konsorcjum.
- Podpisany dziś list intencyjny stanowi krok w kierunku zakończenia naprawy bloku o mocy 910 MW w Jaworznie we współpracy z generalnym wykonawcą inwestycji. Nasze zaangażowanie pozwoli potencjalnym uczestnikom konsorcjum na oszacowanie ryzyk związanych z zaangażowaniem w Rafako poprzez uzyskanie kompletnych informacji dotyczących statusu prac naprawczych przy jednostce – wyjaśniał 6 października Artur Michałowski, p.o. prezesa zarządu Tauron Polska Energia.
Rola NJGT w konsorcjum dotyczyć będzie badania ryzyk dotyczących sytuacji Rafako w kontekście naprawy bloku o mocy 910 MW w Jaworznie.
- Naszym priorytetem jest zakończenie naprawy bloku zgodnie z ustalonym w sierpniu harmonogramem. Zdajemy sobie bowiem sprawę z tego, jak istotną rolę odgrywa i będzie odgrywała ta jednostka w perspektywie stabilności polskiego systemu energetycznego – dodaje Michałowski.
W czerwcu podczas bieżącego postoju bloku zdiagnozowana została konieczność naprawy istotnych elementów kotła. Prace naprawcze realizowane w rejonie komory paleniskowej doprowadzą do ponownego uruchomienia jednostki i trwałej poprawy działania bloku w dłuższej perspektywie czasowej.
Podpisanie listu intencyjnego stanowi poważny zwrot w temacie przyszłości Rafako i nowego bloku. Od tygodni spółka energetyczna i wykonawca bloku próbowały się porozumieć. Rafako usilnie szukał inwestora, który dokapitalizowałby spółkę. Tauron wysyłał jednak sygnały, że sam nie jest zainteresowany ratowaniem raciborskiego przedsiębiorstwa. 28 września Rafako w komunikacie poinformował nawet, że odstępuje od mediacji ze spółką Nowe Jaworzno, bo nie widzi możliwości polubownego rozwiązania tematu.
Dodajmy, że 20 września prezes Rafako Jarosław Domagalski-Łabędzki poinformował ISBews, że termin ponownego uruchomienia bloku w Jaworznie w lutym 2022 r. jest nierealny. Ten termin ustaliły wspólnie w sierpniu Tauron Polska Energia i Rafako. Prace miały służyć trwałej poprawie działania bloku oraz zapewnieniu bezawaryjnej pracy jednostki w dłuższej perspektywie czasowej.
Cire.pl podaje, że notowania Rafako rosły podczas środowej sesji o 40 proc. do ok. 1,4 zł. Tak rynek zareagował na informacje o liście intencyjnym.
Oddany do użytku w połowie listopada 2020 roku blok o mocy 910 MW w Elektrowni Jaworzno to najnowocześniejsza jednostka tego typu w polskim systemie energetycznym oraz ważny element rynku mocy. Blok dysponuje 15-letnim kontraktem mocowym, co znacznie poprawia ekonomikę jego funkcjonowania.
Zastosowane technologie i instalacje ochrony środowiska pozwolą wypełniać najbardziej rygorystyczne normy. W porównaniu z wycofywanymi z eksploatacji blokami klasy 120 MW, sprawność nowego bloku jest znacząco wyższa, a emisje SO2 i NOx niższe o ponad 80 proc., natomiast emisja CO2 jest mniejsza o ponad 30 proc.
Pracując z pełną mocą Blok w Jaworznie może wytwarzać około 6,5 terawatogodzin energii elektrycznej rocznie, zużywając nawet 2,5 mln ton węgla. Docelowo blok w Jaworznie osiągnie minimum techniczne na poziomie 37 proc. To istotny parametr bowiem przy niższym zapotrzebowaniu na energię elektryczną nie jest konieczne jego wyłączanie, a potem ponowne włączanie. Ma to szczególnie istotne znaczenie przy rosnącej produkcji energii z niestabilnych odnawialnych źródeł energii.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Śląskie walczy ze skutkami powodzi. W tych miejscach wciąż trwają utrudnienia drogowe (lista)
501Będzie pozew za wstrząsy z kopalni PGG? "Wpływają na długotrwały stres"
441Powódź w woj. śląskim: PLK wydała komunikat ws. przejezdności. "Sytuacja na sieci kolejowej jest dynamiczna"
390Pod względem zarobków w Śląskiem Katowice wcale nie są "jedynką". Zaskakujące dane GUS
375Wstrząs w kopalni PGG Staszic-Wujek. Czterech z jednenastu poszkodowanych górników w szpitalu
337Dlaczego wynajem odzieży ochronnej zyskuje na popularności?
+3 / -0Po "spontanicznym" proteście na torach w Katowicach: PLK chce wyciągnąć konsekwencje
+2 / -0Innowacja w Gliwicach: ciepło pozyskane od prywatnego inwestora zasili miejską sieć
+2 / -0Przyszłość tworzyw sztucznych w budownictwie w świetle unijnej strategii klimatycznej
+2 / -0Katowice Airport: na lotnisku powstanie nowa baza dla działów transportu i eksploatacji
+2 / -0Racibórz powoli wraca do życia sprzed powodzi. Poziom wody w Odrze sukcesywnie się obniża
0420 szkół i przedszkoli zamkniętych z powodu powodzi. ZUS przypomina, kto i jak może ubiegać się o zasiłek opiekuńczy
0Co działo się ponad 1000 metrów pod ziemią? PGG wraca do tragedii w Rydułtowach
0Ewakuacja w powiecie raciborskim to fake news! Miasto dementuje dezinformacje
0Powódź 2024. PLK: we wtorek ruch pociągów wciąż wstrzymany na 12 odcinkach linii lokalnych
0