Jastrzębskie Zakłady Remontowe – spółka z Grupy Kapitałowej JSW – zaprezentowały pierwszy przenośnik zgrzebłowy podścianowy wykonany własnymi siłami według własnego projektu. W ten sposób JZR dołączyły do wąskiej grupy czołowych producentów maszyn i urządzeń górniczych.
To ogromny krok w kierunku rozwoju, zwłaszcza, że do tej pory JZR zajmowały się głównie remontem i modernizacją urządzeń górniczych.
Przenośnik zgrzebłowy podścianowy typu PPJZR–850 oficjalnie zaprezentowany został w hali produkcyjnej Jastrzębskich Zakładów Remontowych. Na prezentację zaproszono zarząd oraz dyrektorów kopalń Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
Przenośnik zgrzebłowy podścianowy, to urządzenie umożliwiające odbiór transportowanego urobku z przenośnika zgrzebłowego ścianowego i przekazanie go na inne urządzenie odbierające, np. przenośnik taśmowy.
- To dla nas wielki dzień. Po dziewięciu miesiącach ciężkiej pracy i zaangażowaniu wielu osób: konstruktorów, technologów i pracowników produkcji, możemy zaprezentować nasze dzieło
- powiedział Rafał Rychter, prezes zarządu Jastrzębskich Zakładów Remontowych.
- Ogromnie się cieszę i serdecznie wszystkim gratuluję realizacji tego projektu – powiedział Tomasz Śledź, zastępca prezesa zarządu JSW ds. technicznych. - To dopiero początek procesu ujednolicenia kompleksów ścianowych, jaką zamierzamy wprowadzić we wszystkich naszych kopalniach - dodał wiceprezes Tomasz Śledź.
Pierwszy przenośnik już w tym tygodniu trafi na kopalnię KWK Borynia-Zofiówka-Jastrzębie, a dokładniej do Ruchu Borynia. W skład przenośnika zgrzebłowego typu PPJZR–850 wchodzą: kruszarka urobku KUJZR–4z, urządzenie przekładkowe UPJZR–KP1200 oraz stacja zwrotna linowa PTJZR–SZL1. Wszystkie urządzenia zostały w całości zaprojektowane i wykonane w Jastrzębskich Zakładach Remontowych, a do ich produkcji użyto materiałów najwyższej jakości o znacznie większej wytrzymałości niż te dotychczas stosowane w górnictwie.
W urządzeniach zastosowano wiele innowacyjnych rozwiązań. Poprawią ich niezawodność i warunki bezpieczeństwa pracowników obsługi podczas eksploatacji.
- Prezentowany przenośnik, czyli ultranowoczesne rozwiązanie techniczne, które wyszło spod ręki naszych inżynierów, to dowód konsekwentnie wdrażanej w GK JSW strategii, gdzie inwestycje JZR mają zabezpieczyć całą grupę przed monopolizacją rynku produkcji maszyn górniczych
– zwraca uwagę Artur Dyczko, zastępca prezesa JSW ds. strategii i rozwoju.
Jastrzębskie Zakłady Remontowe pracują już nad unifikacją kolejnych urządzeń odstawy, jakimi będą przenośniki zgrzebłowe ścianowe typu PSJZR, kruszarki ścianowe KSJZR, stacje najazdowe UPJZR–SNZ oraz przenośniki taśmowe PTJZR. Warto zaznaczyć, że równolegle z tymi pracami realizowana jest inwestycja na terenie Gminy Suszec, gdzie Jastrzębskie Zakłady Remontowe planują już od przyszłego roku rozpocząć produkcję nowych elementów stanowiących części do maszyn i urządzeń.
Tagi: JSW, JZR, przenośnik
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Brzmi jak szaleństwo: właśnie teraz warto brać kredyty hipoteczne
86955Obwodnica Ustronia zyska nowy przebieg. Łatwiej dojedziemy DW 941 do Wisły (mapa)
14059PLK: wiadukt zapewni dojazd koleją do lotniska w Katowicach
6058Uwaga, utrudnienia na autostradzie A1. Co się dzieje? (foto, wideo)
5711Kolej Plus: 7 inwestycji w woj. śląskim będzie realizowane
2432PLK: wiadukt zapewni dojazd koleją do lotniska w Katowicach
+21 / -1Katowice, Bielsko-Biała i Ożarowice wśród liderów biznesu, inwestycji i pracowitości
+4 / -0Katowice Airport kończy dużą inwestycję. Lotnisko rozbudowuje bazę techniczną
+2 / -0Katowicki HUB gamingowy coraz bliżej. Miasto podpisało umowę na realizację projektu
+2 / -0Tauron idzie w atom. Pierwsza elektrownia do 2029 roku. Jest list intencyjny z KGHM
+2 / -0Radni Brennej zablokowali budowę hotelu w Beskidach. Inwestor: Emocje wzięły górę
0FPP: Polska traci miliony, nie korzystając z funduszy UE. Efekt? Ogromny spadek PKB
0DK78. Budowa obwodnicy Poręby i Zawiercia w toku. Zobacz postęp prac (wideo)
0Autostrada A1 – MOP Mszana Południe uruchomi firma z Żor
0Katowice Airport kończy dużą inwestycję. Lotnisko rozbudowuje bazę techniczną
0