134 mln zł – taką kwotą Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansuje projekt „Poprawa efektywności energetycznej w JSW KOKS S.A.”.
W warszawskiej siedzibie Funduszu podpisano umowę w sprawie preferencyjnej pożyczki w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Fundusz reprezentował prezes zarządu Kazimierz Kujda, a JSW KOKS SA członkowie zarządu – Iwona Gajdzik-Szot i Mariusz Soszyński.
Projekt zakłada budowę bloku energetycznego opalanego gazem koksowniczym, który będzie dysponował mocą elektryczną ok. 28 MWe oraz budowę wymiennika ciepłowniczego z mocą cieplną ok. 37 MWt.
Planowana inwestycja powstanie w Radlinie i składać się będzie z dwóch kotłów parowych, jednej turbiny parowej kondensacyjno-upustowej, generatora elektrycznego oraz infrastruktury towarzyszącej. Blok energetyczny będzie wytwarzał energię elektryczną w skojarzeniu z ciepłem użytkowym w procesie wysokosprawnej kogeneracji.
Dzięki przebudowie linii produkcyjnych na bardziej efektywne energetycznie, energia ciepła odpadowego z instalacji przemysłowych w przedsiębiorstwie, jak i energia elektryczna zostaną wykorzystane na potrzeby Koksowni Radlin, a nadwyżki sprzedawane będą odbiorcom zewnętrznym. W ten sposób nastąpi poprawa efektywności energetycznej i produkcyjnej w przedsiębiorstwie, co tym samym wpłynie na wzrost konkurencyjności przedsiębiorstwa.
- Projekt JSW KOKS SA znakomicie wpisuje się w to, o czym była mowa w Polsce w ciągu ostatnich dwóch tygodni, czyli w problematykę podnoszenia efektywności energetycznej. O tym naprawdę dużo dyskutowaliśmy w Katowicach na szczycie klimatycznym COP24, w gronie międzynarodowym. Przedsięwzięcie pozwala na wykorzystanie zasobów gazowych, które do tej pory były faktycznie odpadem. Za jednym zamachem w kogeneracji uzyskamy ciepło i energię elektryczną. To podejście kogeneracyjne będziemy coraz mocniej promować i wspierać. Intensywnie negocjujemy w ramach Unii Europejskiej, aby w kolejnej perspektywie finansowej tego typu inicjatywy, czyli kogeneracja oparta na gazie, nadal mogły być uruchamiane – powiedział podczas uroczystości Jerzy Kwieciński, minister infrastruktury i rozwoju.
Dodatkowym efektem tej inwestycji będzie poprawa bezpieczeństwa energetycznego oraz wizerunku przedsiębiorstwa w kontekście ochrony środowiska.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Emerytury będą wyższe. ZUS podał wysokość waloryzacji
108844E-sklep PGG: górnicy też nie są w stanie kupić węgla. Czy Jacek Sasin wkroczy do akcji?
56962Brak węgla w PGG: Protesty pomogły. Spółka przedstawia nową strategię sprzedaży
48376Protest w PGG. Będą rozmowy o zwiększeniu dostępności węgla
40276U cwaniaczków węgiel od ręki - klienci zgrzytają na PGG. A spółka chwali się 34-krotnym wzrostem sprzedaży węgla
26499E-sklep PGG: górnicy też nie są w stanie kupić węgla. Czy Jacek Sasin wkroczy do akcji?
+218 / -35Zbulwersowani górnicy ostrzegają premiera. "Polska stoi na węglu, a jego ceny wkrótce obalą rząd!"
+177 / -8Protest w PGG. Będą rozmowy o zwiększeniu dostępności węgla
+160 / -5Górnicy do wicepremiera: "Chcemy gwarancji bezpieczeństwa dla tych, którzy powiedzą, jak było w JSW"
+104 / -23U cwaniaczków węgiel od ręki - klienci zgrzytają na PGG. A spółka chwali się 34-krotnym wzrostem sprzedaży węgla
+51 / -11Zbulwersowani górnicy ostrzegają premiera. "Polska stoi na węglu, a jego ceny wkrótce obalą rząd!"
2PGG się nie wyrabia. "Chętnych na zakup węgla wielokrotnie więcej niż towaru"
0Zmiany w programie „Czyste Powietrze”. Rząd uwzględni inflację i wzrost cen paliw
0Wykorzystujesz firmowy samochód do celów prywatnych? Rząd zmienia zasady rozliczania
0Brak węgla w PGG: Protesty pomogły. Spółka przedstawia nową strategię sprzedaży
0